Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Birleşik Krallık (İngiltere) İçin Taşınmaz Alımı İle Oturum İmkanı

0 22

Birleşik Krallık ya da Türklerin de telaffuz ettiği gibi İngiltere, 1973 yılında Avrupa Birliği’ne resmi olarak tam üye olmuştur. Aslında dönemin Avrupa Ekonomik Topluluğu’na üye olan bu ülke, Birleşik Krallık çatısı altında üyeliğe kabul edilmiştir. Çünkü İngiltere özerk bir ülkedir ve uluslararası alanda kendi temsil etme yetisine sahip değildir. Başka bir ifadeyle İngiltere, Birleşik Krallık’ın sınırları dahilinde yer aldığından uluslararası anlamda Birleşik Krallık’ça temsil edilir. Bu kurumun en büyük ve en güçlü ülkesi olan İngiltere, Krallık sınırlarında tek başına hareket edemese de bu aslında sadece teorik anlamda böyledir. Türkiye’de İngiltere’yi ifade ederken aslında Birleşik Krallık’ı ifade etmekteyiz. Başka bir değişle Birleşik Krallık bizim için İngiltere anlamına gelir. Ne yazık ki, bu hatalı bir ifade şeklidir ve ülkemizin önde gelen devlet kurumları da bu hatayı halen yapmaktadır.

Özellikle de evrak çevirisi yapılırken bu hata çoğu tercümanlarca yapılmasa da sonrasında Birleşik Krallık diye bir ülkenin Türkiye sisteminde yer almaması ciddi sorunları beraberinde getirir. Birleşik Krallık, Türkiye’yle son yıllarda çok ciddi bir ilişki kurmasa da 1963 yılında Avrupa Ekonomik Topluluğuyla imza edilen antlaşma sonrasında Birleşik Krallık da dolaylı olarak Birlik üyeliği sonrasında taraf olmuştur. Bu sayede her yıl hatırı sayıda Türk İngiltere iş kurma maksadıyla yerleşmektedir. Bunun şartları çok açık bir şekilde düzenlenmiş ve günümüze oranla daha yumuşak olduğu için İngiltere en çok tercih edilen ülkelerin başında gelir.

Ankara Anlaşması’nın şartları açık ve kesindir, bunun yanı sıra, ayrıca birçok farklı yolla da Birleşik Krallık’ta oturum hakkına kavuşabilirsiniz. Mesela yatırım yapılması durumunda size oturum hakkı tanınır. Ancak bunun şartları son derece detaylıdır ve riayet edilmesi halinde iktisap söz konusu olur. Öncelikle, İngiltere, Türklerce son yıllarda en çok tercih edilen ülke konumundadır. Bunun nedeni, ülkenin dilinin İngilizce olmasıdır desek bu tek başına yeterli olmaz. Ama bunun inanın yüzde 51’lik kısma tekabül ettiği yapılan araştırma çalışmalarında net bir şekilde ortaya çıkmıştır. Çünkü Türkiye’de asgari de olsa İngilizce öğrenen kişiler bir anlamda ülkeye ilk gittiklerinde kendilerini ifade etme konusunda güçlük yaşamayacaklarının farkındadır. Diğer ise, ülkeler arasında var olan ikili anlaşmaların yanı sıra diğer kara Avrupa ülkelerine nazaran daha az ırkçılık vakalarının yaşanmasıdır. Gotik bir atmosfere sahip olan Londra bu anlamda gerek Türkler gerekse de yabancılarca en çok tercih edilen şehirdir. Son yıllarda Türkler, Birleşik Krallık’ta ev alma konusunda hevesli görünse de bu bizim ülkemiz de ki gibi kolay anlamda oturum alınabilmesine imkan vermez. Başka bir ifadeyle İngiltere’de ev alırsanız, bu durumda hemen oturum sahibi olmanız mümkün olmaz. Meğer ki aldığınız ev 1,5 milyon sterlin tutarında olmuş olsun. Ancak bunun altındaki tutarlarda ev alırsanız, bu size yine avantaj sağlar ama daimi oturma hakkı vermez.

Yine de Birleşik Krallık’tan ev alıp, orada yaşama fikriniz varsa, yasal olarak bir yol daha vardır ki, bu son yıllarda Türklerce en çok tercih edilen yoldur. Eğer ülke içinde bir taşınmaz satın alırsanız, bu durumda Türkiye’de bulunan konsolosluk ya da elçilik aracılığıyla turist vizesi başvurusu yapabilirsiniz. Muhtemelen 2 ile 5 yıl süreyle geçerliliği olan ve size her takvim yılında 6 ay süreye kadar kalabileceğiniz bir vize imkanı sağlar. Bu aslında oldukça iyi bir vizedir denebilir. Çünkü 6 aylık süre oldukça makul bir süredir. Ancak her takvim yılında yenilenir. Dahası eğer bu yolla bir ev alırsanız, ileride Ankara Anlaşmasından istifade etme imkanının çok yüksek olur ve reddedilme durumunuz neredeyse imkansızdır. Sahip olunan taşınmaz size niyet konusunda çok büyük bir avantaj sağlar.

Kaynakça:
https://tr.linkedin.com/pulse/2017-yılının-en-popüler-vatandaşlık-ve-oturum-tolga-habali

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.