Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Migren ve Baş Ağrısında Esansiyel Yağların Kullanımı

0 176

Günümüzde artık çoğu insan baş ağrısı ve migren şikâyetiyle doktora başvurmakta ve ilaç kullanmaktadır. Özellikle migren her zaman fizyolojik kökenli olmayabilir. Hatta stres sonucu oluşan migrene daha çok rastlamaktayız. Günlük hayatın yoğunluğu ve iş stresi kişilerde baş ağrısına sebep olan faktörlerden sadece birkaçı. Migren ve baş ağrısında esansiyel yağların kullanımı hem kolay hem de etkili bir çözüm olarak artık birçok insan tarafından kullanılmaktadır. Eğer sizde gün içinde sizi rahatsız eden baş ağrılarımızdan kurtulmak ve biraz olsun rahatlamak istiyorsanız mutlaka esansiyel yağların gücünden faydalanmalısınız.

Migren ve Baş Ağrısında Esansiyel Yağların KullanımıMigren ve baş ağrısında kullanılan en popüler yağlar nane ve lavantadır. Nane kokusu uyarıcıdır, lavanta kokusu ise sakinleştiricidir. Hem canlanmak hem de baş ağrınızı sakinleştirmek için ikisini karıştırabilirsiniz. Bunların yanında baş ağrısında kullanılan esansiyel yağlar; Papatya, Okaliptüs ve Biberiyedir. Peki, bu yağların özellikleri nelerdir?

Nane yağı: Aşırı gerginlik ve sinüs sorunlarından kaynaklanan baş ağrısında etkilidir. Gün içerisinde rahatlamak ve enerji seviyenizi arttırmak için mükemmel bir kokudur.

Lavanta yağı: baş ağrısında kullanılan etkili ve hafif bir kokudur. Ayrıca uyku problemlerinde de etkilidir. Hafif bir kokuya sahip olduğu için seyreltilmeden de kullanılabilir.

Okaliptüs yağı: Ferah ve hoş bir kokusu vardır. Zihninizi olumsuz düşüncelerden temizlemeye ve ağrınızı dindirmeye yardım eder. Meditasyon yapanlar Okaliptüs kokusunu sıklıkla kullanır. Papatya yağı: Papatya kokusu özellikle sinirsel baş ağrılarında çok etkilidir.

Biberiye yağı: Biberiyenin kokusu özellikle çok fazla zihinsel faaliyette bulunmaktan kaynaklanan baş ağrılarında etkili bir çözümdür. Öğrenciler için ders molalarında da kullanılabilir.

Migren ve Baş Ağrısında Esansiyel Yağların Kullanımı Nasıldır?

Migren ve Baş Ağrısında Esansiyel Yağların Kullanımı1. Doğrudan uygulama Lavanta ve nane yağı doğrudan cilde uygulanabilir. En iyi etkiyi elde etmek için alnınıza ya da boynunuzun arkasına bir kaç damla sürebilirsiniz.

2. Soğuk uygulama Soğuk uygulama için bir kabın içine soğuk suyu doldurun ve esansiyel yağınızdan ilave edin. Küçük ve emici bir bezi suya daldırın ve ardından sıkıp alnınıza veya boynunuza soğuk kompres yapın.

3. Solunum yoluyla uygulama Bir pamuğa istediğiniz esansiyel yağınızı dökün ve yastığınızın kenarına ya da omzunuza koyun böylece solunum yoluyla rahatlatıcı etkiye ulaşacaksınız. Her baş ağrısının farklı bir sebebi olduğundan farklı kombinasyonlar deneyebilirsiniz. Farklı baş ağrısı türleri için esansiyel yağ kombinasyonları genelde şu şekildedir;

  • Genel baş ağrısı: 3 damla lavanta yağı, 1 damla nane yağı
  • Sinir veya gerginlik sebepli baş ağrısı: 3 damla lavanta yağı, 1 damla papatya yağı
  • Sinüzit kökenli baş ağrısı: 2 damla biberiye yağı, 1 damla lavanta yağı, 1 damla okaliptüs yağı
  • Yoğun zihinsel aktivite kökenli baş ağrısı: 1 damla biberiye yağı, 2 damla nane yağı, 1 damla lavanta yağı ilave ederk kullanın.

Bu yağlar hem baş ağrılarınıza iyi gelecek hem de sizleri inanılmaz derecede sakinleştirecektir. Sağlıklı yaşam için bu tarifi uygulamanızı tavsiye ediyoruz.

Yazar:Suna Korkmaz

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku