Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Milli Linux Dağıtımı “PARDUS”

0 297

parPlanlamasına 2003 yılında başlanan, 2005 yılında ilk kararlı sürümü yayınlanan Pardus, milli bir linux dağıtımıdır. Başlangıçta hiçbir linux dağıtımını temel almayan, 2013 yılı ile birlikte Debian üzerine bina edilen Pardus, 25 Mart 2013’de kurumsal adı verilen yeni bir sürüm yayınladı. Bazı kesimler bize özgü yerli bir sistem olmasını başka bir dağıtımı temel almamasını istese de, “Amerikayı yeninden keşfetmeye gerek yok” diyen kesim de az değil.

Yukarıdaki cümleleri açacak olursak, yeniden bir sistem inşaa etmek varolan üzerinden devam etmekten daha zordur. Su içmeyi öğrenmek için bardak yapmıyoruz veya yazmayı öğretirken kalemi icad etmiyoruz. Neden işletim sistemi yaparken tüm adımları kendimiz yaparak vakit kaybedelim ki! Üstelik bütün yapıya istedeğimiz gibi müdahale edebilirken! Aşağıda açıklayacağımız adımları okuduktan sonra fikrinizin bu yönde olacağını tahmin ediyorum. Linux sistemlerin 4 temel özelliği vardır. Bu özellikler özgür yazılım mantığının ve GNU (Genel Kamu Lisansı) lisansının temel maddeleridir. Yani bir yazılımın özgür yazılım tanımını alabilmesi için bu temel 4 maddeyi yerine getirmesi gerekmektedir.

Bu maddeler;pa
– Her türlü amaç için yazılımı çalıştırma özgürlüğü,
– Yazılımın nasıl çalıştığını inceleme, değiştirme özgürlüğü. Kaynak koda erişim ön şarttır. Yani herkes kaynak koda erişebilmelidir,
– Dağıtım, paylaşım, kazanç elde etme özgürlüğü,
– Geliştirme ve geliştirilmiş haliyle yayınlama özgürlüğü. Kaynak koda erişim bu madde içinde ön şarttır. 25 Mart da yayınlanan ve desteklenen proje ile yukarıdaki maddeleri benimseyerek farklı sistemlerden farklı uygulamaları derleyerek yeni bir sistem inşaa edildi. Yukarıda verilen bu özgürlükler sayesinde gizli hiçbirşeyi olmayan bir sistem elde edildi. Çok kısa bir süre içerisinde çok büyük ilerlemeler kaydedildi.

Kurumsal sürüm yayınlandıktan kısa bir süre sonra Pardus Topluluk adı verilen, gönüller tarafından aynı yapı ile derlenen bir sürüm daha yayınlandı. Asıl amacı ev kullanıcılarına hitap etmek olan bu sürüm yakın zamanda Topluluk 2.0 versiyonunu yayınladı.

Yazar:Ömer Çakmak

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.