Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Mobil Telefon Sistemi Nasıl Çalışır?

0 437

800px-gsm_base_station_4-wince.JPGMobil telefon sisteminde normal bir telefon yerine,mobil telefon kullanılır. Mobil telefon,mobil telefon şebekesinin bağlı olduğu radyo baz istasyonu ile doğrudan bağlantı kurarak hizmet vermektedir. Mobil telefon şebeke sistemi bir çok hücrenin birleşmesinden meydana gelmiştir. Anahtar sistemi bütün bağlantılarını ve konuşma sonlarında kapanmalarını sağlar,aynı zamanda ana telefon sistemi ile mobil telefon sistemi arasındaki gerekli bağlantıları sağlar.Mobil telefonu otomatik veya pille çalışan minik bir radyo istasyonu olarak düşünebiliriz Minik radyo istasyonu açık olduğu sürece,GSM şebekesinin en yakın anteni ile devamlı irtibat halindedir.

Mobil telefon şebekesi çok sayıda hücreden meydana gelmiştir. Her hücre belirli bir coğrafi alanı kapsar ve her hücrede,mobil telefon santrali ile bağlantı kurulmasını sağlayan bir ana alıcı-verici istasyonu ( BTS ) ve anten vardır. Bu coğrafi alan içindeki tüm telefon görüşmeleri bu anten ve istasyon üzerinden gerçekleşir. Merkez santral ise tüm telefon aramalarının trafiğini düzenler ve aynı zamanda sabit şebekeye ( PTT ) olan bağlantısını sağlar.

Mobil telefon ile serbest olarak hareket edildiğinde,sistem otomatik olarak takip eder ve hangi hücrenin görüşme için uygun olduğunu belirler. Telefon görüşme için açıldığında ,görüşme noktasına en yakın olan ana alıcı-verici istasyonu ile telefon arasındaki sinyal alışverişi ,sistemle olan bağlantıları sağlar.

Telefon görüşmesi sırasında bir hücreden diğerine hareket edildiğinde,sistem otomatik olarak kişiyi yeni BTS hücresine yönlendirir. Bu işlem saniyenin çok küçük bir bölümünde yapıldığından görüşme yapanlar tarafından hücre değiştirdiklerinin anlaşılması mümkün değildir.

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.