Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Interpol Nedir?

0 153

Interpol Nedir?Interpol

Organization”,dünyanın en büyük ortak çaplı organizasyonlarının başında gelir. Günümüzde her ne kadar ”Interpol” olarak lanse etsek de, kurumun ilk kurulduğu dönemdeki adı ”Uluslararası Kriminal Polis Komisyonu” idi. Kuruluş yıllarında Almanların ve Avusturyalıların önderliğinde kurulmuş olan Interpol, ”Anschluss” ifadesi nazara alınarak oluşturulmuştur. Bu ”Birleşme” anlamına gelir. 1923’te faaliyete geçen kurum, II. Dünya Savaşı’na kadar günümüzdeki yapısından oldukça farklı idi. Bu anlamda bir telgraf adresi olarak da kabul edilen kurum, tam bir teşkilatlanma gösterememiştir. Ancak, II. Dünya Savaşı sırasında dönemin korkulu rüyalarından olan Nazi yönetimindeki Almanya‘nın hakimiyetine geçen Interpol, savaş boyunca Gestapo’nun bir parçası olmuştur ve de bizzat bu kurum için çalışmıştır. Interpol, II. Dünya Savaşı’nda Almanların eline geçse de savaşın sona ermesi ile beraber, hakimiyet tekrardan Almanların elinden alınmış ve de günümüzdeki haline uygun bir yapıya büründürülmüştür. Bu dönemde başta Birleşik Krallık olmak üzere Fransa, İsveç gibi ülkeler de bir araya gelmiştir. 1946 tarihiyle beraber kimlik değiştiren Interpol, bir sonraki adımda da küresel bir güç haline gelmiştir.

Interpol adı ise resmi olarak 1956 yılında tescillenmiştir. Bu tarih sonrasında birçok ülkenin dahil olduğu bu kurum günümüzde dünyayı yönetmeye çabalayan ve de II. Dünya Savaşı’nda ”Müttefik” olan Amerika Birleşik Devletleri, Çin, Rusya, Fransa ve de Birleşik Krallık’ın beş daimi üyesi olduğu Birleşmiş Milletler’den sonra dünyanın en büyük küresel organizasyonu haline gelmiştir. Hali hazırda dünya için çok önemli bir güvenlik kurumu olan Interpol’ün 192 üyesi bulunur. Bu üye ülkeler arasında Türkiye de vardır. Kurumun tarihi 1920’li yıllara kadar uzansa da dünyanın en büyük gücü olarak kabul edilen Amerika Birleşik Devletleri’nin üyelik başvurusu ve de kabulü 1961 yılında gerçekleşmiştir. Resmi kuruluş tarihi 7 Eylül 1923 olan Interpol, günümüz itibariyle 750’den fazla kişiyi istihdam eder ve de uluslararası suça dahil olmuş birçok kişinin yakalanmasında kilit rol oynamıştır ve de oynamaya devam edecektir. Yıllık olarak 115 milyon avro civarında bir bütçeye sahip olan Interpol, bu anlamda önceki dönemlerine göre daha da güçlü bir pozisyondadır. Uluslararası bir organizasyon olmasından ötürü, hükümetler arası bir statüye de sahip olan Interpol, bu anlamda oldukça önemli bir rol üslenmiştir.

Interpol Nedir?4 adet resmi dili bulunan Interpol, bu anlamda küreselleşme yolunca bir adım atmıştır. Bunlar arasında İngilizce, Fransızca ve de İspanyolca bulunur. Ayrıca Arapçada terör örgütleriyle daha kolay mücadele edilebilmesi açısından resmi dillere dahil edilmiştir. Interpol’ün yetkisi dahilinde bir konunun olabilmesi, o konunun siyasi olmamasına bağlıdır. Bu en önemli kriter olarak da kabul edilir. Örneğin bir ülkenin ceza kanunu gereğince suç sayılan bir fiili, diğer ya da başka bir ifade ile soruşturma ya da kovuşturmayı yürütecek ülke ya da ülkelerin ceza kanunlarında da suç olarak belirlenmiş olmalıdır.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku