Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Muhabbet Kuşunun Özellikleri

0 3.618

5140_23Muhabbet kuşları, muhabbetin sembolü olan çok sevimli bir o kadar da cana yakın bir kuş türüdür. Tabiat sahip olduğu güzellikleriyle, eşsiz canlılarla bizleri her zaman şaşırtmaya, hayretler içerisinde bırakmaya devam etmektedir. Her canlının ayırt edici özellikleri bulunmaktadır.

Muhabbet kuşları, çok cana yakın bir kuş türüdür. Evcil olmalarıyla tanınırlar. Kimi kuş türünü doğa da görmek onlara günlük hayatta rastlamak imkansızdır. Ama muhabbet kuşları öyle değildir; onları her ne kadar doğa da kendi hallerinde gezerken görmesekte, neredeyse tüm petshoplarda görebiliriz. Hatta çevremize baktığımızda çoğu balkonda kafes içerisinde tek veya eşleriyle görme şansımızda vardır.

Muhabbet kuşlarının en önemli özelliklerinden bir tanesi de tek olduklarında insanlarla kurdukları iletişimdir. Alıştıkları zaman kendilerini aileden biri olarak görmeye başlarlar ve yalnız kalmayı hiç sevmezler hatta yalnız bıraktığınızda size küserler, bir süre size yaklaşmazlar tavır yaparlar. Muhabbet kuşları iyi eğitildikleri zaman birkaç kelimeye kadar konuşabilirler.

5140_4

Bu kuşlar çok narin kuşlardır. Kemik yapıları ince ve hassastır. Çok çabuk canları yanar onun için onlarla etkileşime girerken çok nazik davranılmalı canlarının yanmamasına özen gösterilmelidir. Çok çeşitli renkleri vardır. Hepsi birbirinden güzeldir. Sesleri de çok tatlı ve huzur vericidir. Evinizde zevk alarak besleyebileceğiniz çok güzel bir kuştur. Gerçekten kuşlara azda olsa ilginiz varsa muhabbet kuşlarına bakmaktan zevk alacağınıza eminim, bakımları da çok kolaydır yemini, suyunu vermeniz ve iki günde bir kafesi temizlemeniz yeterlidir.

5140_220px-plumaje_de_un_perico_australiano_joven

Erkek bireylerin burunları mor ve koyu pembeyken, dişilerin burunları beyaza yakın renklere sahiptir. Bazı dişilerin burunları yavrulama dönemlerinde kahverengiye döner. Muhabbet kuşları altı aydan sonra gerek kafa yapıları, gerekse burun renklerindeki farklılıklar sayesinde cinsiyetleri kolayca anlaşılır.

Evcil muhabbet kuşlarının yaşam süresi, beş ile sekiz yıl arasında değişir. Tabi bakımsız kalırlarsa ilgi görmezlerse bu süre çok daha kısa olabilir.

Yazar:Hamza can

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku