Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Terkedilmiş Hayalet Şehirler

0 239

Terkedilmiş Hayalet ŞehirlerHayalet kasabalar garip bir şekilde çekicidir. Onların varoluşları pek çok soruyu gündeme getiriyor, ilk etapta niçin terkedildiler ve gerçekten başka varlılar musallatlar mı? Çok ilginç hikâyeleri olan 25 Korkunç Hayalet Kasabasını sizler için derledik.
Kuzey Kardeş Adası, New York
New York’taki Kuzey Kardeş Adası, 1885 yılına kadar yaşanmamış, bölgedeki birkaç tifo salgınına neden olan Typhoid Mary’nin karantinaya alınmış evi olarak talihsiz bir üne sahiptir. Ada özellikle Riverside Hastanesinde bulaşıcı hastalıkları olan insanları karantinaya almak için kullanıldı. Mary, 1938’de ölümüne kadar adada yanlış bir şekilde gözaltına alındığına inanıyordu. İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra hastane kapatıldı ve yeniden açıldı ancak şimdi terk edilmiş olarak varlığını sürdürmektedir. Ada artık halka açık değildir.
Tawergha, Libya
Küçük bir kasaba olan Tawergha’dan sürülen yaklaşık 30.000 insanla, artık sakinlerin geri dönme şansı çok az olan ıssız ve ürkütücü bir hayalet. Peki neden? Çünkü Tawergha halkı, Kaddafi rejimini desteklemeleri nedeniyle cinayet, tecavüz ve cinsel işkence eylemlerinde suç olarak görülüyor.
Ross Island, Hindistan
Ross Island ilk olarak 1788’de İngilizler tarafından kuruldu ve sahiplenildi. Adını Sir Daniel Ross’dan alan ada aslında bir yerleşim yeriydi, fakat hava koşulları çok ağırdı, bu yüzden terk edildi. Daha sonra, Japonlar II. Dünya Savaşı sırasında ele geçirene kadar ceza koloni olarak görev yaptı. Elbette, bugün kimse orada yaşamıyor ve cesur turistler haricinde tamamen terkedilmiş durumdadır.

Terkedilmiş Hayalet ŞehirlerThurmond, Batı Virginia
Batı Virginia’daki Thurmond’da, 500 aktif sakinle övünen ve hatta en uzun poker oyununun oynandığını bile iddia eden kasaba olarak bilinmektedir. Uzun bir süre için, şehre ulaşmak için tek yol demiryolu ile olmuştur. Ünlü otellerinden biri olan Dun Glen yandığında, Thurmond kasabası da tahribata uğradı. Şimdi ise terkedilmiş olarak varlığını sürdürmektedir.
Oradour-sur-Glane, Fransa
1944’te Nazi SS askerleri Oradour sur Glane’ye yürüdüler ve erkekleri, kadınları ve çocukları topladılar. 642’si katlettiler, adamları ezip öldürdüler ve kadınları ve çocukları kiliseye koymadan önce yaktılar. Ölümcül olan hayalet kasaba şimdi kaybedilen hayatlara bir anıt olarak varlığını sürdürüyor.
Cahawba, Alabama
Buna inanmak zor ama Cahawba, Alabama, bir zamanlar başkentiydi, ama toprak bataklıktan ve su baskınından dolayı, 1825’te büyük bir selden sonra onu harekete geçirdiler. Sivil Savaşın vurulduğu zamanlar şehir için işler daha da kötüleşti. Bir abluka ve Konfederasyon askerleri kasabaya kaynaklarını boğdu, bu da halkın kaçmasına ve kasabanın acı çekmesine neden oldu. Kasaba daha sonra 1865’te bir selle birlikte yerle bir oldu.
Essex County Hapishanesi, New Jersey
1837’de inşa edilen New Jersey’deki eski Essex County Hapishanesi, ilçelerindeki en eski binalardan biridir. Terk edildiği zaman, pek çok gizli belge kalmıştır, çünkü yapı o kadar sağlam değildi ki herkes hemen ayrılmak zorunda kaldı. Daha sonra, grafiti ile uğraşan evsiz uyuşturucu bağımlılarına ev sahipliği yapmıştır.

Terkedilmiş Hayalet ŞehirlerKennicott, Alaska
Kennicott, Alaska, 1903’te bakırın keşfinden ötürü öne çıkan bir başka maden kasabasıydı. Popüler olmayan konumu nedeniyle, madenin sahipleri oraya çalışan işçilere önemli maaşlar sağlamışlardı. Erkekler haftada yedi gün uzun saatler çalışacak ve ailelerine ev parası göndereceklerdi. Refah uzun sürmedi. 1938’de, Kennicott bakırın çıkarıldığı bir hayalet kasaba oldu.
Kilamba Yeni Şehri, Angola
Angola’daki Kilamba New City, petrol karşılığında Çinliler tarafından inşa edildi. İnsanları gecekondulardan kurtululacaklardı, ancak tamamlandıktan sonra fiyatlar çok yüksek ve hiç kimse ipotek alamadı. Yani, modern, renkli ve iyi tasarlanmış bir hayalet kasaba olarak kalır.
Pyramiden, Kuzey Kutup Dairesi
Pyramiden, Kuzey Kutup Dairesi’ndeki eski bir Sovyet madenciliği yerleşimidir. Teknik olarak, Norveç’teki Svalbard takımadalarında bulunuyor. İlk olarak İsveç’e, 1927’de Sovyetlere satıp 70 yıllığına madencilik yaptı. Duyuru, madencilik kolonisinin kapatılacağı zaman, insanlar o kadar hızlı ayrıldı ki bugün sadece ortadan kaybolmuş gibi görünüyor. Aşırı soğuk nedeniyle, hayalet kasaba en az 500 yıl süreyle korunacaktır.
Rhyolite, Nevada
1904’ten itibaren kuvars buluntusu ile başlayan Rhyolite, cevher ile zenginleşen küçük kasabadır. Küçük bir kasabadan, kiliseler, okullar, oteller ve kasabada bulabileceğiniz her şeyden oluşan başarılı bir kasaba olmuştur. Fakat maddi panik nedeniyle 1907’deki işler daha da kötüye gitmişti ve kasaba sakinleri evlerini yavaş yavaş terk etmeye başladı. Şimdi ise tamamen terkedilmiş olarak varlığını sürdürmektedir.

Virginia City, Montana
Bir zamanlar 10,000 kişiye ev sahipliği yapan Virginia City, Montana, diğerleri gibi, altınlar bittiğinde bir maden kasabası halkı terk edildi. Şimdi, eski batıyı deneyimlemek için popüler bir turistik yer ama bu onu daha az ürkütücü yapmaz. Birçoğu şehrin bazı bölümlerinin perili olduğuna inanıyor.
Govan, Washington
Govan, Washington, 114 kişilik nüfusu olan mütevazı bir tarım topluluğudur. Ancak iş merkezlerini ve yeni bir US Route 2 yangıyla, şehir hızla azaldı. Postane 1967’de kapandığında, kasaba onunla birlikte yalnızlığı terkedildi.
Port Arthur, Tazmanya
Avustralya‘daki en sert hapishane olarak kabul edilen Tazmanya’daki Port Arthur 1833’te inşa edilmiş, ancak 1877’de terk edilmişti. Avustralya’da en büyük katliamlardan biri 1996 yılında bir adamın 35 kişinin ölümüne ve 23 kişinin daha yaralanmasına yol açtığı sırada gerçekleşti. Bu popüler bir turistik yer ve özellikle perili olduğu düşünülmektedir.
Boston Mills, Ohio
Bazıları tarafından “Hell Town” olarak da adlandırılan Boston Mills, şeytani kültler, seri katiller ve ormanda dolaşan çocukların ruhları dâhil olmak üzere folklor ve efsanelerle doludur. 1806’da kurulan şehir tamamen hükümet tarafından ele geçirilmiş ve bir Milli Park haline getirilmiştir. Evler boşaltılmış ve kasaba terk edilmiştir. Cehennem Kasabası, hükümetin bir kimyasal sızıntısını örtmek için toprakları ele geçirdiğini bir kez daha kanıtlamıştır.
Humberstone, Şili
Humberstone, başka bir maden kasabasıdır. Şili’de bulunan Humberstone, madencilik Saltpeter (Sodyum Nitrat) için en büyük şehirdi. Bugün, UNESCO Dünya Mirası Sit Alanıdır ve sert Atacama Çölü sayesinde yavaş yavaş paslanmakta ve parçalanmaktadır.
Varosha, Kıbrıs
1970’lerde popüler bir Akdeniz sahil yeri olan Kıbrıs’ın Varosha’sı, Askeri ordu tarafından istila edince hızla terk edildi ve 40.000 kişinin kaçmasına neden oldu. O zamandan beri hiçbir zaman aynı şey olmadı ve ihmal yüzünden dağılmış, ürkütücü ve sessiz bir sahil kasabası haline geldi.
Pripyat, Ukrayna
Pripyat, 1986’da Çernobil’e en yakın kasaba olmanın şansına sahiptir. 49.000 kişilik bir nüfusuyla, tahliye sırasında bir hayalet kasaba haline geldi ve zamanla donmuş bir Sovyet şehri olmuştur. On yıllar sonra, etrafı çevrili ormanlar tarafından işgal edilmeye başlandı ve muhtemelen tamamen uzun bir süre sonra yutulacak.
Agdam, Azerbaycan
Sovyetler Birliği’nin yıkılmasından sonra, Agdam, Azerbaycan, Dağlık Karabağ Cumhuriyeti’nin yükselişiyle kaosa düştü. Savaş patlak verdi ve kabuklar şehri bombaladı. 40 bin insana ev sahipliği yaptıktan sonra tamamen terk edildi ve Ermeni askerleri yok oldular. Artık hayalet bir moloz kasabası ve Ermeni ordusu tarafından tampon bölge olarak kullanılıyor.

Terkedilmiş Hayalet ŞehirlerIsla De Las Munecas, Meksika
Karısını ve çocuğunu geride bırakan Don Julian Santana, Teshuilo Gölü’nde bir adaya taşındı ve bir kızı bir gün boğulduğunu iddia etti. Hafızasını onurlandırmak için adanın her yerine bebekleri astı. Bugün, manzara karşısında yüzlerce bebek var. Hava ve zaman bebek bebeklerini yok etti ve bozdu, ürpertici ve ürkütücü görünüş aldı. İronik bir şekilde, 2001 yılında, Don Julian Santana’nın küçük kızın iddia ettiği aynı noktada boğulduğu görülmüştür.

Kaynakça:
https://list25.com/25-terrifying-ghost-towns-you-should-avoid/

Yazar: Meltem Yıldırım

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.