Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Münir Özkul Kimdir?

0 169

7063_munir_ozkulMünir Özkul 15 Ağustos 1925 tarihinde İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Dört defa evlilik yapmış olan Özkul, oyuncu ve sunucu olan Güner Özkul’un babasıdır. Türk tiyatro ve sinema oyuncusu olan Münir Özkul, yıllarca mesleğini layıkıyla yerine getirmiş bir sanatçı olarak anılmaktadır. Hem Türk tiyatro tarihine, hem de Türk sinema tarihine adını adeta altın harflerle yazdırmıştır. Tiyatro sahnelerindeki başarısını İsmail Dümbüllü’den aldığı “kavuk”la taçlandırmıştır. Yaşamının önemli bir bölümünü alkolle savaşarak geçirmiştir. 1990’lı yıllarda alkolle olan mücadelesi son bulmuş, bu mücadelen başarıyla çıkarak alkolü tamamen bırakmıştır. İlerleyen yıllarda Demans hastalığına yakalanan Özkul, 2003 senesinden bu yana evinde bir yaşam sürmek istemektedir. Yakalandığı Demans hastalığından ötürü geçmiş zamanla ilgili bir çok şeyi hatırlamamaktadır.

Tiyatro Oyunculuk Kariyeri

Münir Özkul küçüklüğünden beri tiyatroya ilgisi olan bir şahsiyettir. Ancak tiyatro oyunculuğunu kendisine meslek olarak edindiği dönem İstanbul Erkek Lisesi’ni bitirdiği dönemdir. Bakırköy’de var olan Halkevi’nde oyunculuğa ilk adımını atan Özkul, amatör olarak ilk sahne tecrübesini de burada yaşamıştır. Münir Özkul İstanbul Devlet Tiyatrosu’nda bir süre oyunculuk yapmıştır. Daha sonra Ankara Devlet Tiyatrosu’na geçmiştir. Ardından da İstanbul Şehir Tiyatrosu’nda profesyonel anlamda oyunculuk kariyerini sürdürmüştür. 1948 senesinde Ses Tiyatrosu’nda oynanan oyunlarda rol alarak özel sektöre geçiş yapmıştır. Ses Tiyatrosu’nda uzun süre çalışmayan Özkul, buradan Küçük Sahne’ye geçerek özel sektörde oyunculuk çalışmalarını sürdürmeye devam etmiştir. 1960 senesinde arkadaşlarının teşviki sonucunda Aksaray Bulvar Tiyatrosu’nu kurmuş ve burada oyunlar oynamaya başlamıştır. 1962 senesinde de Bulvar Tiyatrosu, Münir Özkul Tiyatrosu ismini almıştır. Münir Özkul 1957 senesinde Devlet Tiyatroları’nın yönetmenliğine getirilmiştir. Bu göreve getirildikten sonra Küçük Sahne’yi bırakmak zorunda kalmıştır.

Sinema Oyunculuk Kariyeri

7063_images_(1)Münir Özkul’un tiyatrodan film setlerine geçişi 1940’lı yılların sonlarına denk düşmüştür. 1949 senesinde “Vatan ve Namık Kemal” filminde ilk defa ve figüran olarak aldığı bir rolle sinema sektörüne giriş yapan Özkul, daha sonra 1951 senesinde “Üçüncü Selim’in Gözdesi” isimli filmde yer almıştır. Ardından yine 1951’de “Yavuz Sultan Selim ve Yeniçeri Hasan”, “Lale Devri” filmlerinde yardımcı oyuncu olarak sinemada boy göstermiştir. Aynı sene “Evli mi Bekar mı”, “Barbaros Hayrettin Paşa” isimli filmlerde de başrol oynayarak sinemadaki oyunculuk kariyerinde önemli bir aşamayı geçmiştir. 1953 senesinde Halıcı Kız” filminde yer almıştır. 1970’li yıllarda adını sıkça duyuran Özkul, “Neşeli Günler”, “Mavi Boncuk”, “Aile Şerefi”, “Gülen Gözler”, “Bizim Aile” vb gibi filmlerle ustalığını konuşturmuştur. Münir Özkul’un unutulmaz rolleri arasına giren “Hababam Sınıfı” seri filmlerinde üstlendiği “Kel Mahmut” karakteri oyuncunun kariyerinde zirveyi yakalamasını sağlamıştır. Daha bir çok projede yer alan Özkul, 400’ün üzerinde filmde rol alarak Türk sinemasına damgasını vuran bir oyuncu olmuştur. Karakter oyuncusu olarak bilinmektedir.

Yazar:Dorukan Çelik

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku