Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Uçak Bileti Satın Alırken Neler Dikkat Etmeli

0 285

Seyahat planlarının en önemli adımlarından biri kuşkusuz ulaşımdır. Gideceğiniz yere ulaşımı sorunsuz ve güvenli bir şekilde planladığınız takdirde seyahatiniz keyifle başlayıp keyifle sona erecektir.

Uçak Bileti Satın Alırken Neler Dikkat Etmeli

Gideceğiniz şehri/ülkeyi belirleyip uçakla ulaşımı tercih ettikten sonra, sıra uçak bileti satın almaya geliyor. Peki bu aşamada nelere dikkat etmelisiniz? Online uçak bileti arama sitesi Turna.com, uçak bileti satın alırken dikkat etmeniz gereken noktaları sizin için belirledi.

1- Ülke Değiştirecekseniz Gideceğiniz Ülkenin Vize Gerekliliğinin Olup Olmadığını Kontrol Edin

Seyahatinizi vize veya pasaport gerektiren bir ülkeye planlıyorsanız ülkeye girişte pasaportunuzun ve vizenizin olması şarttır. Uçak biletinizi satın almadan önce pasaportunuz henüz yoksa önce pasaportunuzu çıkartın ve gideceğiniz ülke için vize gerekliliği var ise vize başvurunuzu yapın. Vize başvurusu sırasında uçak bileti ibraz etmeniz istenebilir. Vize başvurunuzu, uçuşunuzdan en geç 1 ay öncesine kadar gerçekleştirmenizi öneririz. Uçuşa 1 aydan az bir süre kaldıysa ve henüz vize başvurusu yapmadıysanız vizeniz uçuşunuza yetişmeyebilir. Biletiniz promosyonlu sınıf ise iptal ve değişiklik işlemlerinde iade kesintileri ve cezalı değişiklik gibi durumlar oluşabilir. Böyle durumlarda esnek veya koşulsuz iptal sigortalı biletleri tercih etmenizi öneririz.

2- Satın Alacağınız Biletin Tarihlerini ve İneceğiniz Havalimanlarını Kontrol Edin

Uçak bileti satın alırken yapılan hatalardan biri, biletteki tarih veya havalimanında yapılan yanlışlıklardır. Bilet araması yaparken doğru tarihleri ve doğru gidiş-varış havalimanlarını seçtiğinizden emin olun. Hatayı fark ettiğinizde ve değiştirmek istediğinizde biletiniz havayolu kuralları sebebiyle değiştirilemeyebilir veya değişiklik ücreti ödemek durumunda kalabilirsiniz.

3- Yolcu Bilgilerini Doğru Yazdığınızdan Emin Olun

İsim-soyisim, T.C kimlik numarası, pasaport numarası gibi kişisel bilgilerinizi uçak biletinizi satın almadan önce mutlaka kontrol edin. Küçük bir hata, havalimanında sorun yaşamanıza neden olabilir. Biletinizi online olarak satın alıyorsanız PNR kodunuza ve rezervasyon bilgilerinize kolayca ulaşabilmeniz, havayolları ve acenteler ile iletişim kurabilmeniz için e-mail adresi ve telefon numarası bölümünü doldurduktan sonra bu bilgileri mutlaka kontrol edin.

4- Havayollarının Bilet Sınıflarına Göre Belirlediği İptal/Değişiklik ve Açığa Alma Kurallarını Mutlaka Okuyun

Seyahatinizin tarihini ertelemek veya tamamen iptal etmek zorunda kaldığınız durumlarda bu kuralları bilmeniz faydalı olacaktır. Ekonomi, Promosyon, Yarı Esnek, Esnek, Business Class gibi sınıflarda iptal ve değişiklik koşulları farklılık göstermektedir. Bilet kurallarını, ilgili havayollarının sitelerinden öğrenerek uçak bileti almanızı ve bu durumlarda herhangi bir sürprizle karşılaşmamanız için biletinizin kurallarını ve size tanınan hakları bilerek iptal/değişiklik veya açığa alma talebinde bulunmanızı öneririz.

5- Ekonomik Seçenekler İçin Uçak Bileti Fiyatlarını Karşılaştırın

Uçak bileti arama sitelerinde, aynı uçuş ve bilet sınıfı için farklı bilet fiyatları ile karşılaşmanız mümkün. Seyahat edeceğiniz tarihler ve destinasyonlar için birden fazla uçuş alternatifini karşılaştırabilir, sizin için en ekonomik olanı tercih ederek acenteler aracılığıyla uçak biletinizi kolayca ve güvenle satın alabilirsiniz. Sadece ucuz uçak bileti değil, en ekonomik bileti bulmaya çalışın. 

5- Güvenilir Uçak Bileti Sitelerini Tercih Edin

Uçak biletlerini karşılaştırırken, iptal veya değişiklik gerektiğinde kolay ulaşabileceğiniz ve hizmet alabileceğiniz güvenilir siteleri tercih edin. Özellikle sadece ucuz olduğu için kesinlikle bilmediğiniz yabancı siteleri tercih etmeyin. Herhangi bir problem yaşadığınızda başvurabileceğiniz tüketici mahkemelerinin sözünün geçtiği yerli firmaları tercih edin. Yurtdışından hizmet veren firmaların Türkiye kanunlarına tabi olmadığını unutmayın.

Turna.com, uçak bileti alanında teknoloji lideridir. Türkiye’de kurulu bulunan firmanın yenilikçi uygulamaları arasında akıllı uçuş teknolojisi, online değişiklik hizmeti ve koşulsuz bilet iptali bulunmaktadır.

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.