Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Murat Terlemez Biyografisi

0 74

Murat Terlemez, 1989’da İstanbul, Sarıyer’de doğmuştur. İlk ve orta öğrenimini Emirgân Karaca Paşa/Osman Saçmacı İlköğretim Okulunda, lise öğrenimini ise Emirgân Boğaziçi Behçet Kemal Çağlar Lisesi Sosyal Bilimler Alanında tamamlamıştır.

Spor bilimlerine ve psiko-sosyal alanlara her zaman ilgi duyan Terlemez, İstanbul Üniversitesi Hasan Ali Yücel Eğitim Bilimleri Fakültesinde, Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Pedagojik Formasyon Programını tamamlamıştır (Programın Felsefe Grubu Öğretmenliğine de geçerli olmak üzere). Ön lisans eğitimini bölüm birincisi ve onur öğrencisi olarak yönetim organizasyon programı üzerine alan Terlemez, birinci lisans eğitimini Eskişehir Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesinde, ikinci lisans eğitimini İstanbul Okan Üniversitesi Spor Yöneticiliği Bölümünde (Tam Burslu) onur öğrencisi olarak tamamlamıştır. Üçüncü lisans eğitimini ise İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Bölümünde tamamlamıştır.

Murat Terlemez Biyografisi

Yüksek Lisans eğitimlerinin birincisini İstanbul Okan Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Spor Yönetimi Tezli Bölümünde (Burslu) Antik Dönem Oyunları konulu Spor Tarihi teziyle tamamlamış olup ikinci yüksek lisans eğitimini ise Altınbaş Üniversitesi Lisansüstü Eğitim Enstitüsü Psikoloji Tezli Bölümünde (Burslu) Sinizm ve Bağlılık konulu tezini yazmıştır. Doktora eğitimini halen Marmara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Beden Eğitimi ve Spor Anabilim Dalı’nda devam ettirmektedir.

TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi SEM’de Psikolojik Dayanıklılık, Selçuk Üniversitesi SEM’de Sosyal Psikoloji, İstanbul Gedik Üniversitesi SEM’de Sağlık Psikolojisi ve Eskişehir Anadolu Üniversitesi’nde Hakem Eğitimi sertifika programlarını başarıyla tamamlamıştır. Üniversitelerde etkinlik başkanlığı ve bölüm temsilcilikleri yapan, çok sayıda gönüllü görevde ve sosyal farkındalık projelerinde yer alan, farklı alanlarda antrenörlükleri, lisansları ve hakemlik belgeleri olan, çeşitli eğitimleri ve başkaca sertifika programlarını (Danışmanlık/Eğitim Merkezleri, Enstitüler ve Dernekler) başarıyla bitiren ve sempozyumlara (Psikoloji ve Spor Tarihi) katılım sağlayan Murat Terlemez’in, Egzersiz ve Spor Psikolojisi Derneği ile Spor Bilimleri Derneği’nde üyeliği bulunmaktadır.

Terlemez’in kitaplarında, psiko-sosyal konular ile olaylar, tarihe yolculuk temaları, bilimsel bilgiler ile hikâyeleştirmeler ve kişisel gelişimin değerleri ön plana çıkmaktadır. Basılmış üç adet kitabı (Frau, Dil-Küşâ, Sen Bir Şey Değil Her Bir Şeysin), on dört adet akademik makalesi (Liderlik, Psikoloji ve Spor) ve bir adet sempozyumlarda bildirisi bulunan Terlemez, ayrıca on altı yıllık çalışma hayatının sekiz yılını özel sektörde geçirmiş olup son sekiz yılını ise halen bir kamu kuruluşunda devam ettirmektedir.

Eserleri

Kitapları

Frau (Roman),Luna Yayınları

Dil-Küşâ (Roman),Luna Yayınları

Sen Bir Şey Değil Her Bir Şeysin, Perseus Yayınevi

Dergi Yazıları:

Yazılarımla Birlikte Keşfedilmemiş Dünyalara Yolculuk.

Kadınlar, Çocuklar ve Hayvanlar.

Ruhlar Mı Erişti Huzura, Yoksa Bedenler Mi Tutundu Hayata?

 Aç Kanadını, Uç Peşinden Hayallerinin.

Uluslararası Dergilerde Yayınlanan Makaleler

Türkiye’de Sportif Küreselleşmenin Etkileri

Egzersiz ve Spor Alanında Dönüşümcü Liderlerin Motivasyona Etkileri

Liderliğin Spora Yansıması, İmgelem Dergisi

Spor Aktivitesi Özgüven, Serotonin ve Dopamin

Spora Katılımda Çekingenlik

Sporda Antrenör ile Liderlerin Yaklaşımları, Davranış Özellikleri

Sosyal Fobinin Spora Etkileri

Ulusal Dergilerde Yayınlanan Makaleler

Antrenör-Sporcu Arasındaki İletişim Süreci ve Olumlu İletişim

Beykoz İlçesinde Erken Cumhuriyetten Günümüze Salon Sporlarının Gelişimi

Modern Spor ve Sosyoloji

Sporda Liderlik Tipleri, Yaklaşımları ve Fonksiyonları

 Antrenörlerin Davranış Özellikleri, İlke ve Çalışma Yöntemleri

 Sosyal Fobinin Spora Etkileri, Iğdır Üniversitesi Spor Bilimleri Dergisi

 instagram.com/@muraterlemez.com

 linkedin.com/in/@muratterlemez.com

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.