Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde Bulunan Graz Nasıl Bir Şehirdir?

0 340

UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde Bulunan Graz Nasıl Bir Şehirdir?Graz, Avrupa Birliği’ne 1995 yılındaki genişleme süreciyle dahil olmayı başaran Orta Avrupa ülkelerinden Avusturya‘nın sınırları dahilinde bulunan bir yerleşim yeridir. Avusturya’nın en popüler şehirleri arasında yer alan Graz, ülke geneli nazara alındığı vakit, en büyük iki şehir arasında bulunur. Bu da şehre olan ilginin daha da artmasına sebebiyet verir. Her anlamda ülke şehirlerinin en büyük ilk iki basamağında yer alan Graz, nüfus bağlamında da aynı şekilde ülkenin en kalabalık ikinci şehridir. Federal yapıya sahip ülkelerden biri olan bu Orta Avrupa ülkesi, bölgenin en önemli güçlerinden kabul edilir.

Özellikle de Almanya ile tarihi boyunca çok büyük bağları bulunan Avusturya, Balkan’lardaki soydaşları Hırvatların da 2013 yılında Avrupa Birliği’ne dahil olmasıyla Birlik içinde daha da güçlü bir hale gelmiştir. Bu da ülkenin kurum içinde ortaklık ilişkisini besleyen bir duruma zemin hazırlamıştır. Avrupa’nın en köklü ülkelerinden olan Avusturya’nın başkenti Viyana’dır. Viyana sonrasında ülkenin en önemli şehri ise Graz olarak kabul edilir. Oldukça tarihi bir şehir olan Graz, Avrupa Birliği’ne resmi olarak üye olan Avusturya’nın Schengen Bölgesi’ne de dahil olması sonucu, çok sayıda ziyaretçiyi de kendisine çekmeyi başarmıştır.

Aslında bu durum sadece Graz için etki doğurmamıştır. Diğer şehirler de Avrupa Birliği üyeliği sonrasında çok sayıda ziyaretçiyi çekmeyi başarmıştır. Graz, Avusturya’nın güneydoğu hattında yer alır. Lokasyon olarak komşu Slovakya ve de Slovenya‘ya da oldukça yakın olan Graz, oldukça stratejik bir şehirdir. Daha öncede dediğimiz gibi bir federal çatıya sahip olan Avusturya, eyaletlere ayrılan bir ülkedir. Styria, eyaleti Avusturya’nın önde gelen eyaletlerindendir.

UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde Bulunan Graz Nasıl Bir Şehirdir?Graz da bu eyaletin sınırları dahilinde yer alır ve aynı zamanda da bu eyalete başkentlik eder. Avusturya, aslında tüm şehirleriyle gezilip görülmesi gereken son derece önemli ve de tarihi bir ülkedir. Özellikle de Alp Dağları eteklerinde yer alan bu ülke adeta kartpostallık bir ülkedir. Her yanı tam anlamıyla bir cennet olarak kabul edilen Avusturya, Avrupa’nın en güzel ülkelerinin başında gelir. Bu yüzden çok sayıda organizasyon ve de kurumun dikkatini çeken Avusturya, UNESCO tarafından da ele alınmıştır. UNESCO, bu ülkenin en önemli şehirlerinden olan Graz kentini 1999 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne dahil edilmiştir.

Ülkenin en büyük kentlerinden olan Graz, nüfusu ile de başkent Viyana sonrasında Avusturya’nın en kalabalık şehri konumundadır. Elde edilen son verilere göre, 600 bin civarında bir metro nüfusuna sahip olan Graz, şehir merkezi nazara alındığında ise 350 binlere ulaşan bir yerleşime sahiptir. Graz, Türkiye’den herhangi bir aktarma yapmaksızın direkt olarak ulaşabileceğiniz şehirlerden biridir. Bu anlamda Türk Hava Yolları’nı tercih etmeniz şehre ulaşmanız için yeterli olacaktır. Ortalama seyahat süresi İstanbul çıkışlı uçuşlarda 2 saat 20dk civarındadır. Ayrıca bölgede sadece İstanbul üzerinden aktarmasız olarak uçabilirsiniz.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku