Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Virüsten Elektrik Üretimi Gerçekleşti

0 380

Virüsten Elektrik Üretimi GerçekleştiAmerika’lı bilim adamları bir ilke daha imza atarak belkide gelecek için önemi büyük bir projenin ele alınır ilk deneylerini kamuoyuna sundular. Genelde korkutucu ve lüzumsuz bulduğumuz virüslerden elektrik enerjisi üretme projesi yapılan deney ile olabilirliğini kanıtlamış bulunmaktadır.

Hastalık yapmayan bir tür virüs kullanılarak yapılan deneyde çok hızlı çoğalan çubuk şeklindeki virüslerin evrimleşmesi sağlandı. M13 olarak isimlendirilen bu virüs bakteri yiyen virüsler grubuna girmektedir. Mantığı tam olarak paylaşıma sunulmasa da tamamen biyolojik şekilde kağıt inceliğinde bir jeneratör elde edildi. Bu jeneratör çalışma mantığını hızla üreyen virüslerin yaptığı basınç ile elektrik enerjisi elde etmesi sağlandı. Sıvı kristal ekrana yani günümüzde sıradan hesap makinelerinde kullanılan ekran tipi olan bir sisteme “1” yazısı yazılması için gereken enerji elde edildi ve sistem çalıştı. Her iki ucu altın olan elektrotların ince jeneratör sistemle birlikte dokunulduğunda etkilenerek çalışması ve bir pilin 1/4 ü kadar enerji üretmesi deneyin ve projenin olumlu sonuçlanması için bir ışık oluşturmaktadır.

Virüsten Elektrik Üretimi GerçekleştiVirüsler yardımı ile oluşturulan bu elektrik bilim dünyasında piezoelektrik olarak bilinen elektrik enerjisi ile aynı türdendir. Yapılan bu deneyde tam ölçümler ile 400 milivoltluk enerji kaydettiklerini söyleyen araştırmacılar bu sistemi cep telefonlarında ve diğer küçük, taşınabilir elektronik eşyalarda kullanmayı planlamaktadırlar. Uzun vadeli olarak düşünüldüğünde, enerji bakımından sıkıntılı dönemlere girileceği düşünülürse aslında çok önemli bir buluş olduğu açıktır. Berkeley Üniversitesi ve bazı ulusal araştırma laboratuvarları bu sistem için, gerekli titizlikte geliştirme çalışmalarına devam etmektedirler.

Yazar: Sinan UZA

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.