Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Mustafa Memduh Şevket Esendal Kimdir?

1 488

4085_memduh_sevket-esendal

28 Mart 1884 yılında Çorluda dünyaya gelen siyasetçi, diplomat ve Türk Edebiyatının en tanınmış öykü yazarlarından biridir. Dünyaya zengin bir çiftçi ailenin oğlu olarak gelmiştir. Eğitim görmeden tamamen kendi istek ve hırsı sayesinde çevresinden Arapça, Farsça ve Fransızca öğrendi. Çıkan savaşlar nedeniyle ailesi ile beraber, zengin hayatlarını ve yaşam tarzını geride bırakarak İstanbula göç etmek zorunda kaldılar. İş hayatına başlaması babasını kaybettikten sonra zorunlu olarak memur olarak çalışmaya başlaması ile olmuştur. 1908 yılında evlenmiş ve bu evlilikten üç çocuğu dünyaya gelmiştir.

Savaşta İstanbulun işgal altında bulunması nedeniyle uzun süre saklanarak hayatını sürdüren Şevket Esendal, Mustafa Kemalin isteği üzerine 1920 yılında Ankaraya gitmiştir. 1921 yılında, Türkiyenin ilk Yurtdışı temsilciliği olan Baküde ortaelçi olarak görev almıştır. Kafkaslardaki Türk esirlerin yurda getirilmesi ve buralara silah sevkiyatının idare edilmesi konusunda kendisine büyük görevler düşmüştür. 1925 yılında Tahrana elçi olarak atanmıştır. 1930 yılında bu görevinden istifa ederek ayrılmıştır. Tahran büyükelçiliğinden istifa ettikten sonra 2 yıl süreyle Elazığ milletvekilliği yapmıştır. 1933 yılında Kabil büyükelçisi olarak görev yapmaya başlamıştır. 1941 yılında bu görevinden de kendi isteği ile ayrılmıştır. Kabil dönüşünde de, üç dönem boyunca Bilecik milletvekili olarak görev yapmıştır.

Edebiyat yazarlığına gelince, öykü türü yazıların bilinen en etkili isimlerinden biridir. Yazılarında sade, pürüzsüz, anlaşılır ve temiz bir üslup kullanarak her kesimden okuyucuya hitap etmiştir. Konularında karmaşıklıktan uzak durmuş genellikle sıradan insanların hayatlarına odaklanmış ve onların hayatları hakkında yazılar yazmıştır. Kaleme almış olduğu öyküleri, birçok gazete ve dergilerde yayımlandı. Durum hikâyeciliğinin en etkili ismi olarak karşımıza çıkmaktadır. En çok okunan eseri, 1934 tarihinde yayımlanan Ayaşlı Kiracılar adlı romanıdır. 16 Mayıs 1952 tarihinde hayatını kaybetmiştir.

4085_memduh_sevket_esendal,

Mustafa Memduh Şevket Esendalın eserlerinden bahsedecek olursak;

*Güzel Bir Ölüm,
*Bir Haydut Kuş,
*Anlaşılmamış Bir Nokta,
*Geçmiş Günler
*Yol Arkadaşları,
*Doktor Saydur,
*Kedi,
*Şu Soyadı Konusu,
*Hatice,
*Gezide,
*Küp Kırığı Pabuç Etkisi,
*İşin Dibi Bozulmuş,
*Bir Kucak Çiçek
*Hırsız – Polis,
*Bana Kaçık Derler,
*Adım,
*Tutkunluk,
*Otlakçı,
*Nazırın Odacısı,
*Terbiyesi En Güç Hayvan,
*Ayaşlı İle Kiracıları,
*Santa Kastello,
*Aptal Memiş,
*Konuşma Turan Hanım
*Buğday Almağa Köye Gitmiştik,
*Gece Kuşu
*Miras,
*Vassaf Bey

Yazar:Hikmet Akyol

1 yorum
  1. Nadirfikir diyor

    Esendal edebiyatimizin önemli duayenlerindendir. Verdiğiniz bilgiler için sag olun

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku