Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Behçet Kemal Çağlar Kimdir?

0 478

4086_behcet__kemal_caglar

1908 yılında, babasının memuriyeti dolayısıyla bulundukları Erzinca’nın Tepecik köyünde dünyaya gelmiştir. Türk edebiyatı’nın en etkili şiir yazarlarından biridir. 1913 yılında Boluda İmaret Okuluna başlamıştır. Kendisindeki şiir merakı ilkokul yıllarında başlamıştır. İlkokula 1915 yılında Numune Mektebinde başlamıştır. 1916 yılında babasının tayini çıktığı için birkaç ay kadar Kudüste kalmıştır. Kudüs dönüşü babasının memleketi olan Kayseriye dönmüş ve ilk, orta ve lise eğitimini burada tamamlamıştır.

1925 yılında, Zonguldak Maden mühendis mektebine girmiş ve 1929 yılında birincilikle mezun olmuştur. Yüksek okulu bitirdikten sonra ilk görev yeri olarak Ankara’da Maden Tarama Mühendisi olarak göreve başlamıştır. Yazdığı vatansever şiirlerin dikkat çekmesi üzerine, 1935 yılında Halkevleri müfettişi olarak görevlendirilmiştir. Bu görevi sayesinde Türkiyede gezmediği ve görmediği yer kalmamıştır. Ayrıca en çok sevdiği şey olan halk şiirleri ile istediği gibi ilgilenme olanağına sahip olmuştur.

Şiirlerinde sade ve akıcı bir dil kullanmayı tercih etmiş, yurt sevgisini her zaman ön planda tutmuştur. Ayrıca Mustafa Kemal Atatürkü çok fazla sevmekteydi ve bu sevgisini şiirlerinde mısralarına dökmekten de çekinmezdi. Ulusal sevgisi onun duygularını şiirlere aktarmasını sağlamaktaydı. Günlük ve haftalık gazetelerde ve haftalık dergilerde gericiliği önlemeye yönelik yazılar yazarak yayımlanmasını sağlamıştır. Arkadaşları ile beraber Hep Gençlik dergisini çıkararak bazen gerçek kimliği ile bazen de takma isimler kullanarak burada şiirlerini yayımlamıştır. Bir süreliğine İstanbul Radyosunda Şiir Dünyamız adlı programın yapımcılığını yönetmiştir. En önemli eseri Faruk Nafiz Çamlıbel ile beraber yazdığı Onuncu Yıl Marşıdır.

Kaleme almış olduğu şiir kitaplarından bahsedecek olursak;4086_battal_gazi_destani_behcet_kemal_caglar
*Erciyesten Kopan Çığ,
*Burada Bir Kalp Çarpıyor,
*Benden İçeri,
*Behçet Kemal Son Şiirlerdir.

Yazmış olduğu oyunlar da;
*Çoban,
*Atilla,
*Deniz Abdal,

Behçet Kemal Çağların diğer eserlerini de şu şekilde sıralayabiliriz;
*Halkevler,
*Hasan Ali Yücel Ve Eserleri,
*Hür Mavilikte Gezi,
*Dolmabahçeden Anıtkabire Kadar,
*Kuran-ı Kerimden İlhamlar,
*Atatürk Denizinden Damlalar,
*Battal Gazi Destanı,
*Bugünün Diliyle Atatürkün Söylevleri

Eserlerinden bazıları ölümünden sonra yeğeni tarafından derlenmiş ve Kültür Bakanlığı tarafından basılmıştır.

Yazar:Hikmet Akyol

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.