Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Oura Yüzüğü Nedir ve Nasıl Çalışır?

0 437

Hayatta birçok harika kombinasyon vardır: ekmek ve tereyağı, fıstık ezmesi ve jöle, mücevher ve veri. Evet, doğru okudunuz. Teknolojideki gelişmeler sayesinde, uyku alışkanlıklarınız ve aktivite seviyeleriniz gibi sağlığınız hakkında değerli bilgiler sunan takılar satın alabilirsiniz. Modaya uygun bir yüzük gibi görünen Oura Ring, aslında sofistike bir veri toplama cihazıdır. Ucuz olmasa da, halka piyasadaki en kompakt uyku ve aktivite izleyicilerinden biridir.

Oura Yüzüğü Nedir ve Nasıl Çalışır?Oura Yüzüğü Nedir ve Nasıl Çalışır?

2013 yılında Finlandiya‘da kurulan Oura, Oura Ring ile tanınan bir sağlık teknolojisi şirketidir. Cihaz, şirketin Oura uygulamasında görüntülenebilen çeşitli sağlık ölçümlerini izlemek için sensörleri kullanan akıllı bir halkadır. Verilerinizi basitçe görüntüleyen diğer fitness takipçilerinden farklı olarak Oura, sağlık alışkanlıklarınıza hızlı bir bakış sağlamak için uyku, aktivite ve hazırlık için günlük puanlar oluşturur.

Örneğin, aktivite puanı geçen hafta ne kadar aktif olduğunuzu ölçer ve aşağıdaki gibi faktörleri içerir:

 • Günlüğe kaydedilen egzersizler
 • Adımlar
 • Yakılan kaloriler
 • Hareketsizlik
 • Şekerlemeler
  Ayrıca günlük aktivite hedeflerinize kaç kez ulaştığınızı da hesaba katar.

  Uyku puanı, Oura Ring’in uyku kalitenizi ölçmek için aşağıdaki verileri kullandığından piyasadaki diğer izleyicilerden ayrıldığı noktadır:

 • Hafif, derin ve REM uykusunda geçirilen zaman
 • Dinlenme kalp hızı
 • Kalp atış hızı değişkenliği
 • Dakikadaki nefes sayısı (solunum hızı)
 • Vücut ısısı
 • Gece hareketi

Oura Ring, hem vücut ısınızı hem de kalp atış hızı değişkenliğinizi ölçen birkaç uyku izleyicisinden biridir.
Kalp atış hızı değişkenliği (her kalp atışı arasındaki milisaniye cinsinden ölçülen değişiklik) konusunda daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulsa da, bu uyku kalitesinin iyi bir göstergesidir.
Hazırlık puanını mı merak ediyorsunuz? Bu sayı, son dinlenme kalp atış hızınız, vücut ısınız ve fiziksel aktivite seviyeniz gibi faktörleri kullanarak günün stres faktörlerini üstlenmeye ne kadar hazır olduğunuzu gösterir. Ayrıca, puanlarınızın zaman içinde nasıl bir eğilim gösterdiğine ilişkin günlük, haftalık ve aylık grafikleri görüntülemek için her bir metriğe tıklayabilirsiniz.

Oura Ring’in hastalıkları iyileştirmek, tedavi etmek, izlemek veya önlemek için tasarlanmış tıbbi bir cihaz olmadığı unutulmamalıdır. Bunun yerine, iyileştirme alanlarını belirlemeyi ve sağlığınızdaki bir sağlık uzmanından tavsiye alma ihtiyacını gösterebilecek kalıpları vurgulamayı amaçlamalısınız.

Eskiye Karşı YeniOura Yüzüğü Nedir ve Nasıl Çalışır?

Oura Ring’in görünümü nesilden nesile aynı kalmıştır. Fiyat ve pil ömrü de tutarlı kalmıştır. Fakat Oura’nın yetenekleri önemli ölçüde değişti.

Oura Ring’in önceki nesilleri yalnızca 0,5 megabayt (MB) belleğe sahiptir, ancak Oura Ring’in yeni versiyonları 16 MB’ye kadar veri tutabiliyor.

Yeni tip Oura Ring’teki en büyük farklardan biri sensör sayısıdır. Daha önceki Oura Ring’lerde 3 sıcaklık sensörü bulunurken, yeni tip Oura Ring’te adet dönemlerini tahmin etmeye ve daha fazla hastalık tespiti girişimine izin veren 7 sıcaklık sensörü bulunur. Ek sensörler ayrıca Oura Ring’in önceki nesillerde bulunmayan gündüz kalp atış hızını ve egzersiz kalp atış hızını izleyebileceği anlamına gelir. Bir sağlıklı yaşam içerik kütüphanesi de yeni tip Oura Ring’e yeni bir ektir.

Yeni tip Oura Ring’in önceki nesillerinin tümü, kullanıcılara sağlık kararlarında rehberlik etmeye yardımcı olmak için uyku, hazır olma ve aktivite puanları sunarken, Yeni nesil Oura Ring’in ek sensörleri, bu puanları daha iyi bilgilendirmek için daha doğru bilgilerin kullanılabileceği anlamına gelir.

Oura Ring’in hiçbir nesli size uyanmak veya yemek yemek için en iyi zamanları tam olarak söyleyemezken, yeni tip Oura Ring ile sunulan yeni Moment özelliği, kullanıcıların belirli aktivitelerin, şarkıların ve ses parçalarının sağlıklarını nasıl olumlu etkilediğini karşılaştırabilecekleri anlamına geliyor.

Özellikler

Oura Ring, dayanıklı titanyumdan yapılmıştır ve gümüş, siyah, gizli ve altın dahil olmak üzere dört renkte mevcuttur.
Boyutuna bağlı olarak, yüzük 0,1-0,2 ons (4-6 gram) – ortalama alyansdan daha hafiftir – ve 0,31 inç (7,9 mm) ölçülerindedir.

Ayrıca alerjenik ve metalik değildir ve dikişsiz bir iç kalıbı vardır. Dahası, Oura Ring 100 metreye kadar su geçirmezdir, banyo yapabileceğiniz ve hatta yüzebileceğiniz anlamına gelir.

Oura Ring, doğruluk için tam oturmaya bağlı olan gelişmiş sensör teknolojisine sahiptir. Bu nedenle, yüzüğünüzün doğru oturması önemlidir.

Oura Yüzük boyutları standartlardan farklı olduğundan, Oura’nın 6-13 arasında değişen 8 plastik numune halkası içeren ücretsiz halka boyutlandırma kitinden deneme yapmak isteyeceksiniz.

Ancak cihaz tam oturduğu sürece Oura yüzüğünü takmak için doğru ya da yanlış parmak yoktur.

Halkanın pil ömrü 4-7 gün, tam şarj ise 20-80 dakika arasında değişiyor.

Uygulama, pil seviyesi düştüğünde size hatırlatacak olsa da, şirket, gün boyunca, örneğin dişlerinizi fırçalarken veya duş alırken olduğu gibi, yüzüğü kısa süreler için şarj etmenizi önerir.

Pil ömrünü uzatmanın bir başka yolu, yüzüğü ara sıra, yüzüğün haftalarca veri toplamaya devam edebileceği uçak moduna sokmaktır. Ancak, verilerinizi uygulamayla senkronize etmek için onu uçak modundan çıkarmanız gerekir.

Sensörler Nasıl Çalışır?

Oura Ring, 15 gelişmiş sensöre sahiptir.

Ledler

Oura Ring, kızılötesi (IR) LED‘lere ek olarak yeşil ve kırmızı LED’lere sahiptir. Bunlar gündüz ve egzersiz kalp atış hızını ölçmek için kullanılır.

Sıcaklık Sensörleri

Oura Ring, cilt sıcaklığındaki farklılıkları ölçmek için ekstra negatif sıcaklık katsayısı (NTC) sensörleri ve gelişmiş kalibre edilmiş bir sensör içerir. Halkanın yedi sıcaklık sensörü ayrıca her ay adet döneminizi tahmin etmenize ve adet döngünüzü görselleştirmenize yardımcı olur. Belirtiler ortaya çıkmadan önce hastalandığınızı keşfetmenize bile yardımcı olabilirler.

Parmak Algılama Sensörü

Oura Ring’teki ekstra bir IR sensörü, halkanın en uygun şekilde hizalanmadığını algılamasına ve daha doğru sonuçları telafi etmesine olanak tanır.

Rehberli Oturumlar

Oura’nın Moment özelliği, vücudunuzla check-in yapmanızı sağlar. Kullanımı basit, Oura uygulamasının ana sekmesindeki artı (+) düğmesine dokunun ve rehberli mi yoksa rehbersiz bir dinlenme, meditasyon mu yoksa dikkatli bir nefes alma seansı mı olduğunu seçin. Ardından seansınızın süresini (1-60 dakika veya açık uçlu) ayarlayın ve hareketsiz kalın. Seans sırasında Oura Ring, dinlenme kalp atış hızınız (RHR) ve kalp atış hızı değişkenliğiniz (HRV) gibi önemli sağlık verilerini izleyecektir. Bu veriler daha sonra sağlığınızı iyileştirmek için hangi yöntemlerin en başarılı ve faydalı olduğunu bulmak için zaman içinde karşılaştırılabilir. Oranlar günün saatine göre değişebileceğinden, genellikle benzer zamanlardaki ve benzer koşullarda alınan verileri karşılaştırmak en iyisidir. Oura uygulaması, 50’den fazla sesli oturumdan oluşan bir kitaplık içerir. Bunlar meditasyon, uyku, odaklanma ve enerji artışlarını kapsar.

Oura Ring’s Moment özelliğinden gelen anlık geri bildirimi kullanarak vücudunuzun belirli seanslara nasıl tepki verdiğini izleyebilirsiniz. Belirli bir seans sakinleşmenizi sağlıyorsa veya daha hızlı uykuya dalmanıza yardımcı oluyorsa, günlük rutininize eklenebilir.

Faydalar

Oura Ring, piyasadaki tek uyku ve aktivite takip cihazı olmaktan uzak olsa da, halka şeklindeki tek cihazlardan biri olarak öne çıkıyor. Yüksek kaliteli malzemelerden üretilmiştir, uzun pil ömrüne sahiptir ve su geçirmezdir. Ayrıca, tam olarak oturduğu sürece yüzük, minimum veri kesintisi ile her iki eldeki herhangi bir parmağa takılabilir. Yüzüğü hem şık hem de işlevsel hale getirmek için seçim yapabileceğiniz çeşitli yüzük renkleri de var.

Potansiyel DezavantajlarıOura Yüzüğü Nedir ve Nasıl Çalışır?

Oura Yüzük satın almadan önce dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır.
Yeni başlayanlar için, şirket yarım beden sunmadığı için mükemmel uyumu bulmak zor olabilir. Ayrıca, siparişinizi tamamlamadan önce yüzük ölçü setini kullanmanız gerekeceğinden, cihazınızın teslim alınması için beklemeniz daha uzun sürer.

Yüzük, diğer izleyicilerde bulabileceğiniz bazı özelliklerden yoksun. En önemlisi, halka şu anda diğer uyku izleyicilerinde bulunan akıllı bir alarm özelliği sunmuyor.

Kaynakça:
BBC

Yazar: Tuncay Bayraktar

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.