Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Dünyanın En Güzel Deniz Fenerleri

0 558

Deniz fenerleri bazen kıyılarda sıralanmıştır bazen ise taşkın suların ortasında yer almaktadır genellikle de denizlerin acımasızlığından uzak ıssız adaların üzerinde yerleşmişlerdir. Bazıları oldukça muazzam ve büyük, bazıları ise bizi büyüleyecek kadar etkileyicidir. Görülmeye değer dünyanın en güzel deniz fenerinden bazıları hakkında daha fazla bilgi için yazımızı okumaya devam edin.

Avustralya kıyılarından Avrupa’ ya kadar ışığa yol gösteren muazzam kuleler olan deniz fenerleri her yerde bulunabilir, görünüşte en ulaşılmaz olan adalarda bile. Zamanın yıkımlarına dayanmış olan bu yüksek yapılar, insan ve deniz arasındaki simbiyotik ilişkinin sürekliliğine tanıklık etmektedir. Bugün, bu fenerlerin bir çoğu popüler turistik merkezler haline gelmiştir. Hatta bazıları otel, restoran ve müze haline getirilmiştir. Bazılarında ise turistler en tepeye kadar tırmanabilir ve deniz kıyısının güzel manzarasının tadını çıkarabilmektedir. Aşağıda ziyaret edebileceğiniz ve bolca tecrübe kazanabileceğiniz dünyanın en güzel deniz fenerlerinden bazılarını listeleyeceğiz.

8179_enoshima-lighthouse-japan1) Enoshima Deniz Feneri:

Japonya, Kanagawa’ da Enoshima adasında bulunan bu deniz feneri ziyaretçilerin kaçırmaması gereken modern bir deniz feneridir. Bu çarpıcı deniz feneri ile gözlem kulesi Enoshima Elektrikli Treninin yüzüncü kutlaması vesilesiyle, 2003 yılında inşa edilmiştir. Enoshima Sea Candle (Enoshima Deniz Mumu) olarak da bilinen bu deniz feneri Japonya’ nın en büyük işaret kulelerinden biridir ve ters çevrilmiş bir koni biçimindedir. Çelik çerçeveli kule gece boyunca rengini değiştiren ışıklar ile aydınlatılmaktadır böylece çok daha büyüleyici gözükmektedir. Deniz seviyesinden yaklaşık 119.6m yukarıya kadar çıkan dairesel merdivenler bulunmaktadır. Deniz fenerinin tepesine çıktığınızda tüm adayı ve çevresini görebileceğiniz 360 derece panoramik bir görüntü elde edebilirsiniz. Merdivenleri kullanmanız tavsiye edilse de, deniz fenerinde asansörler de bulunmaktadır.

8179_lindau-lighthouse-germany2) Lindau Deniz Feneri:

33m yükseklikte dimdik ayakta duran Lindau Deniz Feneri, Almanya Constance Gölü’ne bakmaktadır. 1853 ve 1856 yılları arasında inşa edilen bu deniz feneri Almanya’nın en güneyinde bulunan deniz feneridir. Önceleri petrolün yakılması ile aydınlatılan bu yapı, 1936′ dan itibaren elektrik ile aydınlatılmaya başlanmıştır. Bu deniz fenerini diğerlerinden ayıran nokta Lindau kentinden de görülebilen dış cephesine yerleştirilmiş devasa saattir. Yapı gün boyunca sayısız fotoğrafçının akınına uğruyor. Deniz feneri kamu erişimine açıktır bunun yanında Constance Gölü’ nde nakliye, yerel flora ve fauna hakkında bilgi vermek için bazı rehberli turlar da vardır.

8179_neist-point-lighthouse-scotland3) Neist Point Deniz Feneri:

Neist Point; İskoçya, Skye Adası’ nın en batı noktasıdır. Burası kuş ve balina gözlemcileri için bir hayaller diyarıdır. Bu deniz feneri adını konumundan almaktadır. 1909 yılında inşa edilmiş aynı zamanda ilk kez o yıl yakılmıştır. Bir uçurumun üzerine inşa edilmiş sevimli beyaz bir kuledir ve buraya yürüyebilirsiniz ancak bitişiğindeki evler özel mülktür. Bu deniz fenerinin çevresi yunusları ve balinaları izlemek için dünyadaki en güzel yerlerden biridir.

4) Slangkop Deniz Feneri:

1914 yılında inşa edilen, ancak ilk kez 1919 yılında Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra yakılan 33 metre yüksekliğindeki bu deniz feneri Güney Afrika, Cape Town’ un bir banliyösü olan Kommetjie yakınında bulunmaktadır. 1909 yılında SS Maori isimli bir buharlı gemi Cape Town yakınlarındaki Cape Yarımadası’nın batı kıyısında harap olduğunda bu bölgede yol gösterici bir işaretin varlığına ihtiyaç duyulduğu hissedildi. Bu sayede, Slangkop deniz feneri inşa edilmiştir. Bugün, dökme demir yapı Cape Town yakınlarındaki önemli turistik yerlerinden biridir. Ayrıca Kommetjie Köyü nesli tükenmekte olan, nadir flora ve faunaya sahip olmaktan gurur duymaktadır. Turistler köyde kalabilir, yerel bir lezzet olan kerevitin tadını çıkarabilir ve deniz feneri ziyaret ederek denizin tadına doyasıya varabilirler.

8179_maidens-tower-turkey5) Kız Kulesi:

Ayrıca “Leander’s Tower” olarak da bilinen, bu eşsiz deniz feneri İstanbul Boğazında küçük bir adacık üzerinde yer almaktadır. İlk kez 12. yüzyılda inşa edilen ve daha sonra savaşlar ve doğal afetler nedeniyle, 1999 yılına kadar birkaç kez restore ve yeniden inşa edilmiştir. Kız kulesi hakkında anlatılan pek çok hikaye ve efsane bulunmaktadır. Ayrıca James Bond gibi pek çok filmde yer almıştır. Bugün, Kız kulesi İstanbul’un en popüler turistik merkezlerinden biridir. Şu an en alt katında bir restoran ve üçüncü katında bir kafeye ev sahipliği yapmaktadır. Görkemli Türk mutfağının tadını çıkarırken, Boğaz’ın güzelliğini keşfedebilirsiniz. Kuleye gitmek için kiralık tekneler de mevcuttur.

8179_tower-of-hercules-spain6) Herkül Kulesi:

Bu antik Roma deniz feneri dünyanın en eski fonksiyonel deniz feneridir ve UNESCO Dünya Mirası listesinde bulunmaktadır. 20. yüzyıla kadar “Farum Brigantium” olarak bilinen bu 55 metre yüksekliğindeki yapının tasarımının, dünyanın yedi harikasından biri olan antik İskenderiye Feneri’ne dayanabileceği söylenmektedir. İspanya’ nın Corunna şehrinde yer alan bu deniz feneri
İspanyol Kuzey Atlantik sahiline bakmaktadır. Bu deniz fenerinin bölgeyi ziyaret eden insanlar için önemli bir turistik cazibe merkezi olması şaşırtıcı değildir. Ayrıca turistler merdivenlerinden çıkabilir ve açık olan küçük kulesini ziyaret edebilirler. Herkül Kulesi, şehir ve çevresinin muhteşem bir panoramik manzarasını sunmaktadır.

Yukarıda bahsedilenler dünya üzerinde yer alan binlerce muhteşem deniz fenerinden sadece bazılarıdır. Bu yapılar size sadece deniz ve denizin farklı ruh halleri yaşatmakla kalmayıp aynı zamanda, size bölgenin yer tarih ve kültürü ile ilgili bir fikir de vermektedir. Ayrıca genellikle deniz fenerleri ile ilgili anlatılan pek çok romantik ya da korkutucu efsaneler bulunur. Ancak emin olduğumuz bir şey var ki bu muazzam yapılar kesinlikle sizi hayal kırıklığına uğratmayacaktır.

Kaynakça:
http://www.buzzle.com/articles/worlds10-most-beautiful-lighthouses-to-visit.html

Yazar:Tülay Arsoy

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku