Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Nelson Mandela Kimdir?

0 370

4698_nelson_mandela-3Geçtiğimiz günlerde dünya, son zamanların gelmiş geçmiş en önemli aktivistlerinden birisini kaybetti. Devlet adamı, politikacı, avukat, sosyal eylemci ve barış eylemcisi kelimeleri onu tanımlayan kelimelerden sadece birkaçı oluyor. Fakat Mandela’yı Afrika insanı, kahramanlarından biri olarak görmekte.

Nelson mandela, siyah-beyaz ayrımcılığına karşı çıkan ve bunun için çalışmalar gösteren biri olarak tanınır. Ayrımcılık karşıtı görüşü ile öne çıkan aktivist, 18 temmuz 1918 yılında Güney Afrika Mvezo’da dünyaya gelmiştir. Asıl adı Nelson Rolihlahla Mandela olan ünlü politikacı üniversite eğitimini Fort Hare Üniversity College’da almıştır. Siyasetle burada tanışan ve iç içe olan mandela, öğrenci olaylarına karıştı ve okuldan uzaklaştırıldı.

“Transvaal” adlı yere giden nelson mandela, burada bir süre polis görevinde bulunduktan sonra eğitimini tamamlamak için Witwaterstrand Üniversitesinde hukuk fakültesini okudu ve güney afrikanın ilk siyah avukat unvanına sahip oldu. Eğitimini tamamladıktan sonra afrika ülkelerinin kaderini değiştirmeye kendini adayan mandela, 1962’de bu yola baş koydu ve destek aramaya başladı. İngiltere’ye kadar giden politikacı, afrika ülkeleri için silah ve para yardımında bulundu. Bu onun başını derde soktu ve ciddi suçlamalar sonucunda ülkesinde yargılandı. Ömür boyu hapis cezasına çarptırılan mandela, siyahi insanların en büyük savunucularından biri olarak ön plana çıktı. Fok adasında 27 yıl hapis cezası çektikten sonra 1990 yılında De Klerk tarafından özgürlüğü geri verildi. Özgürlüğüne kavuştuktan sonra siyahların özgürlüğü için demokratik ve yaşanabilir ortam için mücadelesine devam etti. 10 Mayıs 1994 yılında güney afrika’nın ilk siyahi devlet başkanı seçilen mandela, görevini 1999 yılına kadar sürdürdü.

Nelson Mandela 3 evlilik yapmıştır.1992 yılında Atatürk Uluslararası Barış Ödülü, Nelson Mandela’ya verilmesine rağmen bu ödülü reddetmesi de tarihte yer etmiştir. Lenin Barış Ödülü, Nehru Ödülü, Bruno Kreisky İnsan Hakları Ödülü, UNESCO’nun Simon Bolivar Ödülü ve 1993’te Nobel Barış Ödülü, mandela’nın ayrımcılık üzerine yaptığı çalışmalar sonucunda aldığı ödüllerdendir. Dünya siyasi tarihinde önemli yer eden mandela geçtiğimiz günlerde hayata veda etmiştir. ( 5 Aralık 2013 )

Kaynakça:
http://tr.wikipedia.org/wiki/Nelson_Mandela

Yazar:Hasan Can Bozkurt

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.