Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Beyin Tümörü İle İlişkili Baş Ağrıları

0 313

Beyin tümörlerinin nadir oldukları bilinmektedir ancak beyin tümörleri yaygın olarak bazı silik belirtiler gösterirler. Bu yazımızda tekrarlayan baş ağrılarının nasıl bir beyin tümörünün işareti olabileceğini göstereceğiz. Daha fazlası için okumaya devam edin.

Not: Yineleyen baş ağrıları beyin tümörlerinin bir işareti olabileceği gibi, beyin tümörü olan hastaların sadece %50′ sinin baş ağrısı şikayeti bulunmaktadır. Bu nedenle baş ağrısının beyin tümörünün kesin bir işareti olmadığını aklınızdan çıkarmayın. Baş ağrısının bir çok farklı olası nedeni olabilir.

7729_brain-tumor-symptoms-headacheTümörün tipine ve konumuna bağlı olarak, semptomları önemli ölçüde değişebilmektedir. Bu semptomlar iki neden sayesinde ortaya çıkmaktadır. Bu nedenlerden birincisi tümörün kafatası içinde büyüdükçe kafa içi basıncı arttırmasıdır. İkincisi ise beynin değişik bölümleri değişik fonksiyonları kontrol etmektedir bu nedenle tümör bulunduğu yere göre farklı semptomlara neden olmaktadır.

Kafatası yalnızca beyni kaplayacak kadar büyüklükte olduğundan, kafatası içinde herhangi bir büyüme basıncı arttırmaktadır buna kafa içi basınç artışı denilmektedir. Kafa içi basınç artışı baş ağrısı, hastalık ve nöbetlere yol açabilir. Ancak baş ağrısı ve hastalık hali bir çok hafif dereceli hastalığın da bir belirtisidir bu nedenle, baş ağrısını beyin tümörlerinin kesin bir işareti olarak kabul etmek doğru değildir.

Beyin Tümörü ile İlişkili Baş Ağrıları:

Beyin tümörleri ile ilişkili baş ağrısı, diğer nedenlerden kaynaklanan baş ağrılarından farklılık gösterme eğilimindedir. Bu ayrım için aşağıdaki belirtilere dikkat edebilirsiniz.

-Tekrarlayan, migren dışı baş ağrıları
-Tekrarlayan bulantı, kusma
-Başın belirli bir alanında zonklama
-Öksürme veya herhangi bir bedensel hareket ile yoğunlaşan ağrı
-Her zamanki ağrı kesici tedavisine duyarlı olmayan baş ağrısı

Bunların yanı sıra, bir beyin tümörünün varlığı vücudun diğer fonksiyonlarını da etkileyebilir. Bu işaretler;

7729_hirnmetastase_mrt-t1_km-Motor becerilerde zayıflık
-Görmede değişiklik, geçiçi körlükler
-Konuşma, hafıza ve düşünmede değişiklikler
-Kaslarda zayıflama ya da felç
-Göğüslerden süt gelmesi ya da kadınların adet döngülerinde değişiklikler
-Yutma güçlüğü, yüzde uyuşma, zayıflık

Genellikle sabah erken saatlerde yaşanan bu baş ağrıları oldukça şiddetli olabilmektedir ayrıca, hareket ve aktivite ile daha da kötüye gitme eğilimindedir.

Doktorlar beyindeki bir lezyonun semptom verebilecek boyuta ulaşması için aylar hatta yıllar geçmesi gerektiğini düşünmektedir. Çoğu zaman beyin tümörleri migren için rutin görüntülenme yapılırken veya küçük kafa travmaları sırasında rastlantısal olarak bulunur.

Yapılan istatistikler tekrarlayan baş ağrısından şikayetçi kişiler arasında çok küçük bir yüzdenin ciddi bir hastalık tanısı aldığını göstermektedir. Ancak yukarıda sözü edilen işaretler herhangi bir beyin tümörünü erken evrede yakalamak için doktorlar tarafından mutlaka araştırılması gereken belirtilerdir.

Kaynakça:
http://www.buzzle.com/articles/brain-tumor-headaches.html

Yazar:Tülay Arsoy

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.