Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Neti Pot: Nazal Sulama Nedir, Nasıl Uygulanır?

0 273

Neti pot aynı burun kanallarını temizlemek için kullanılan basit bir manuel araçtır. Nazal sulama tanımı garip gelebilir, ama yapılan işlemin bir riski yoktur sadece az seviyede kızarıklığa sebep olabilir. Neti pot, kullanıcının arıtılmış su ve tuz çözeltisi ile burun kanallarını hızlı ve verimli bir şekilde temizlemesine olanak sağlar. Burnu tıkayan ve tahriş eden mukus veya alerjenler varsa, bir neti pot tarafından basitçe temizlenebilir. Bu araç burun tıkanıklığı, soğuk algınlığı, alerji ve sinüs enfeksiyonları için birçok genel doktor tarafından tavsiye edilebilen bir yöntemdir.
330 aile hekiminin aktif olarak uyguladığı bir araştırmaya göre, yüzde 87’si şu belirtilen sağlık sorunları için tedavi önerilerinin bir parçası olarak salin nazal sulama (neti pot ile yaptığınız işlem) önermektedirler: Kronik sinüs enfeksiyonları (yüzde 91), akut bakteriyel sinüs enfeksiyonları (yüzde 67), mevsimsel alerjiler (yüzde 66 ), rinit (tıkalı burun), viral üst solunum yolu enfeksiyonları (yüzde 59), diğer alerjik rinit (yüzde 48), tahriş edici derecede burun tıkanıklığı (yüzde 48) ve rinit nedeniyle hamilelikte yaşanan tıkanıklık (yüzde 17).
Birçok neti pot kullanıcıları burunlarından daha kolay nefes almanın yanı sıra, daha iyi bir koku ve tat hissi bildirmektedirler. FDA’ daki doktorlara göre, neti pot, uygun şekilde kullanıldığı ve temizlendiği sürece genellikle güvenlidir. Ve genellikle birçok eczane ve tıbbi malzeme saten mağazada kolayca bulunabilmektedir ve fiyatı oldukça uygundur. Ayrıca neti potta kullanılan tuzlu su çözeltisini kişiler istedikleri takdirde evde kolayca yapabilir olmasından dolayı kullanılırdır.

Neti Pot Nedir?

Neti Pot: Nazal Sulama Nedir, Nasıl Uygulanır?Bir neti pot, burun pasajlarını temizleyen ve ferahlatan bir cihazdır. Ve burun çaydanlığı olarak da anılır. Genellikle plastik veya seramiktir ve küçük bir demliğe benzer. Neti potnun kökeni Ayurveda tıbbındadır. Neti aslında burun temizliği için Sanskritçe’dir.
Neti pot nasıl çalışır? Tasarım gereği, bir neti pot, burun deliklerinde bulunan, burnu tıkayan mukus veya pisliği temizleyecek veya mukusu inceltecek şekilde bir yapıya sahiptir. Bu tipik olarak daha az tıkanıklığa ve burundan daha kolay nefes almaya yardımcı olur. Bir neti pot, vücudun kendi doğal operasyonlarına yardımcı olan bir nevi temizlik işlemidir. Mikroskopik boyuttaki cisimler burun boşluğunu ve çevresindeki sinüsleri tıkayabilir. Kıllar ise mukusu burnundan çıkarmaya yardımcı olur fakat zaman zaman cisimler bu kıllara takılabilir. Tuzlu su çözeltisi ile burun irigasyonunun, silisyumların sıklıkla sinüs sorunlarına yol açan mukus ve istenmeyen parçacıklardan (toz, polen vb.) kurtulmaya yardımcı olduğu söylenir.
Bir neti pot, kullanımı için özel olarak tasarlanmış saf su ve tuz veya tuz bazlı karışımla doldurulur. Ayrıca kendi ev yapımı neti pot çözeltisi de yapılabilir ve çok kolaydır. Ve keti pot kişinin başkasının yardıma ihtiyacı olmadan kullanılıyor olması ayrıca tercih edilme sebebidir. Fakat çözelti olmadan sadece su kullanılarak yapılan işlem burun deliklerinin içini tahriş edebilir. Arıtılmış suya tuz eklenmesi, hiç veya çok as yanma hissi yaratarak burun kanallarından geçmesine izin verir.

Ev Yapımı Neti Pot Çözümü Nasıl Yapılır?

Neti pot çözeltisinde önerilen ve güvenli bir su kaynağı kullanmanız kesinlikle önemlidir. FDA’ya göre, aşağıdakiler bir neti pot için kabul edilebilir tek su seçeneğidir:
• Damıtılmış veya steril su (satın alınan su etiketinde etiket, “damıtılmış” veya “steril” i göstermesi gerekir).
• En az üç ila beş dakika kaynatılan ve daha sonra soğumaya bırakılan su kullanılabilir. Yalnız su kullanılmadan önce kesinlikle ılık olmasını olmalıdır.
• Önceden kaynamış su temiz, kapalı bir kapta 24 saate kadar saklanarak kullanılabilir.
• Potansiyel olarak bulaşıcı organizmaları tutmak için özel olarak tasarlanmış bir filtreden geçen su kullanılabilir. CDC filtre önerileri, mutlak gözenek boyutu 1 mikron veya daha küçük olan veya “NSF 53” veya “NSF 58” yazan bir etiket içerir.
Çözüm söz konusu olduğunda, önceden yapılmış bir sinüs durulaması satın alınabilir. Veya kendi ev yapımı neti pot çözümü yapılabilir. Bir bardak saflaştırılmış (yukarıdaki listeye bakılarak) suyu çeyrek çay kaşığı ile yarım çay kaşığı iyotsuz tuzla birleştirilerek tuzun erimesi sağlanmalıdır. İstenirse bir tutam karbonatta eklenebilir. İki bardak su kullanırsa, tuz ve karbonat miktarını ikiye katlanmalıdır.
Neti potta ek bileşenler içeren bir tuz kullanılmaması şiddetle tavsiye edilmektedir. Ev yapımı neti pot çözeltisi yapmak için kullanılan tuzda hiçbir bileşen olmamalıdır. Uzmanlar tarafından sağlıklı hazırlanmış bir çözeltinin, vücudun kendi dokularının tuz-su dengesini taklit ettiği söylenir. Çözelti için deniz tuzu, koşer tuzu veya sade bir pişirme tuzu kullanabilir. Nazal durulama solüsyonunuzu neti kabınıza koyup eller yıkanıp kurutulduktan sonra neti pot konularak kullanıma hazır hale getirilir.

Nasıl Doğru Kullanılır?

• Kişi bir lavabonun üzerinde öne doğru eğilir ve başını yana doğru eğer (yaklaşık 45 derece açı). Neti potnun ağzını üst burun deliğine yerleştirir. (tavana daha yakın olan)
• Sonra ağızdan nefes alırken, neti kabının içeriğini yavaşça yukarıda doğru kaldırdığı burun deliğine döker. Ve ardından üstten döktüğü çözelti alt burun deliğinden akmaya başlar. Burun sulama yapılmış olur.
• Aynı işlemi diğer burun deliğinde de tekrar eder. Her burun deliğinde neti potnun içeriğinin yaklaşık yarısının kullanılması hedeflenmelidir.
• Tüm süreç yaklaşık 5 dakikadan fazla sürmez, bu yüzden pratik ve kolaydır. Bir lavabonun üzerine eğilerek işlem yapıldığı için burun deliklerinden akan sıvı lavaboya akar. İlk uygulamada kişi biraz üstünü ıslatabilir ama muhtemelen birkaç uygulama sonrası bu üstünü ıslatma durumu da yaşanmaz.

Neti Pot ile Sık Karşılaşılan Hatalar ve Riskler

Neti Pot: Nazal Sulama Nedir, Nasıl Uygulanır?Neti pot söz konusu olduğunda bir numaralı risk tehlikeli bir su kaynağı kullanmaktır. Suyun tehlikeli olması demek, bakteri içeren ve kirli sudur. Bu, öncelikle kaynatılmamış ve soğutulmamış musluk suyu kullanılarak yapılan neti pot uygulaması şeklinde olabilir. Bu yüzden daima önerilen su kaynaklarını kullanılmalıdır. Çünkü aksi takdirde ölümcül bakterilerle enfekte olmuş su kullanılabilir ve bir neti pot ölümü meydana gelebilir. 2011 yılında, uygunsuz neti pot kullanımı nedeniyle Amerika Birleşik Devletleri’nde en az iki ölüm meydana gelmiştir. Her iki ölüm de, çok ölümcül bir bakteri türü olan Naegleria fowleri ile kontamine musluk suyunun kullanılmasının bir sonucu olarak yaşanmıştır.
Naegleria fowleri, primer amebik meningoensefalit (PAM) olarak bilinen beyin enfeksiyonuna neden olur. PAM belirtileri genellikle enfeksiyondan 1 ila 9 gün sonra başlar ve iİlk belirtiler baş ağrısı, ateş, bulantı veya kusmayı içerebilir. Daha sonraki aşama semptomları arasında boyun, konfüzyon, insanlara ve çevreye dikkat eksikliği, denge kaybı, nöbetler ve halüsinasyonlar sayılabilir. Hastalık hızla kötüleşme eğilimindedir ve tipik olarak başlangıçtan sonraki 5 gün içinde ölüme yol açar. Tüm bu açıklamalardan da belli olduğu gibi neti potnda kullanılan su ile gerçekten temiz ve belirlenen kriterlere uygun olmalıdır.
Arıtılmış su kullanmaya ek olarak, neti potnun da son derece temiz tutulması kesinlikle önemlidir. Her kullandığında, neti pot bakterileri önlemek için yüksek kaliteli su ile iyice temizlenmelidir. Neti potn kullanım haricinde tamamen kurumasını sağlamak da önemlidir veya kağıt havlularla iyice kurutulmalıdır. Eğer neti pot bulaşık makinesinde yıkanabilirse, sık sık yıkanmalıdır ve mikropları temizlemek için kullanmadan önce ellerin iyice yıkadığından ve kurutulduğundan emin olunmalıdır. Neti poru adeta diş fırçaları gibidir ve asla paylaşılmamalıdır. Tabii ki, bir neti potnu aile üyeleriyle paylaşmak daha uygun maliyetli olabilir, ancak, yapılması güvenli veya sıhhi bir uygulama olmadığı için tavsiye edilmez.
Neti pot ilgili bir başka yaygın hata, onları aşırı kullanmaktır. Birçok doğal çözümde olduğu gibi, aşırıya kaçmak daha iyi sonuçlara yol açmaz, ancak aslında daha fazla soruna neden olabilir. 2009 yılında yapılan bir araştırma, kısa süreli burun sulama uygulamasının yararlı ve terapötik olabileceğini, ancak uzun süreli kullanımın aslında zararlı olabileceğini bulmuştur. Bir neti kabının çok rutin olarak kullanılması, mukus zarlarının burun pasajlarını ve sinüsleri hizalayan bazı temel koruyucu elementleri kaldırabileceği teoridir. Bu kesinlikle istenilen bir durum değil, bu yüzden neti pot aşırı kullanmamaya dikkat edilmelidir. Ve bunu yanında neti pot bebekler için önerilmez. Bir neti kabı kullandıktan sonra herhangi bir rahatsızlık veya istenmeyen yan etkiler yaşarsa, kullanma bırakılmalı ve tıbbi yardım alınmalıdır.

Kaynakça:
fushi.co.uk
chopra.com

Yazar: Özlem Güvenç Ağaoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku