Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Nicolas Cage Kariyer Yolculuğu ve Başarıları

0 404

Nicolas Cage Kariyer Yolculuğu ve BaşarılarıMoonstruck ve The Rock gibi filmlerin yıldızı Nicolas Cage, oyunculuğa duyduğu tutkunun yanı sıra yoğun ve ekran dışı kişiliği ile de tanınmaktadır.
Özet
7 Ocak 1964’te California’da doğan Nicolas Cage, San Francisco’daki Amerikan Konservatuvar Tiyatrosu’nda bir yaz sınıfında oyunculuk yapmaya bayılıyordu. Ridgemont High’daki Fast Times gibi genç komedilerden yola çıkarak başlayan bu yolculuk ve Arizona, Moonstruck ve Con Air’i Raising gibi filmlerde çok çeşitli roller ile devam etmiştir. 1995’in Leaving Las Vegas filmindeki rolüyle bir Akademi Ödülü kazanmıştır.

Gençlik Dönemi
Nicolas Cage, 7 Ocak 1964’te Long Beach, California’da koreograf Joy Vogelsang ve edebiyat profesörü bir babanın oğlu olarak dünyaya geldi. Cage’in iki büyük kardeşi olup adları, Marc ve Christopher’dir. Film yönetmeni Francis Ford Coppola’nın yeğeni ve bir genç olarak sık sık San Francisco’daki evinde amcasını ziyaret etmiştir.

Nicolas Cage Kariyer Yolculuğu ve Başarıları15 yaşında Cage, San Francisco’daki Amerikan Konservatuvar Tiyatrosu’nda bir yaz sınıfında oyunculuğa aşık oldu. Oyunculuk kariyerine devam etmek için Beverly Hills Lisesi’nden ayrıldı ve 1981’de televizyona çıktı. Nicolas Cage’e adını ünlü amcasının kimliğinden ayırmak için kendi adını değiştirdi. Cage adını çizgi roman süper kahramanı Luke Cage’den esinlenerek aldı.
Cage, ekranda yanıp sönen keskin, yoğun kişiliği ve yöntem hareketine olan tutkusu ile tanınır. Birdy (1984), Racing With The Moon (1984), Vampire’s Kiss (1992) filmleri ile olağan üstü performans sergilemiştir. Ayrıca, bir sokak satıcısının uzaktan kumandalı otomobilini The Cotton Club’da (1984) bir mafya rolü için hazırlarken öfke içinde tahrip ettiği iddia ediliyor.
Film Başlangıcı
Cage, Valley Girl’da (1983) bir punk rocker olarak öncü rolü tarafından izlenen Ridgemont High (1982, aynı zamanda Sean Penn) de Fast Times’a ilk çıkışıyla birlikte genç komedilerle yola çıkmaya başladı. Francis Ford Coppola, eleştirmenlerce alkışlanan Rumble Fish’de (1983) küçük bir rol verdi. İlk ciddi dramatik rolü Birdy’de (1984) Matthew Modine’in tam tersiydi. Coen Brothers’ın komedi filmi olan Raising Arizona (1987), Moonstruck (1987, Cher’in oynadığı), David Lynch’in filmi olan Wild at Heart (1990), Vampire’s Kiss (1992) ve komedi filmi olan Vegas’ta balayı (1992) ile adını duyurmuştur.
1994 yılına gelindiğinde, Mike Figgis’in filmi olan Leaving Las Vegas (1995) ‘ta oynamayı kabul etti. Alkolik senaryo yazarının canlandırdığı rolde, ona Akademi Ödülü ve En İyi Erkek Oyuncu dalında Altın Küre kazandırdı.

Nicolas Cage Kariyer Yolculuğu ve BaşarılarıDaha Sonraki Roller
1995 yılından beri Cage, The Rock (1996), Con Air (1997), John Woo’nun Face / Off (1997, John Travolta’nın karşısında) ve Brian De Palma’nın Snake Eyes (1998) gibi bir dizi aksiyon gerilim filmi yapmıştır. 1998’de Meg Ryan’la romantik film olan Melekler Şehri’nde rol aldı. Cage, kötü derecede derecelendirilmiş 8MM ile hareket tarzına geri döndükten sonra Martin Scorsese’nin 1999 yılında Bringing Out the Dark adlı koyu tonuyla baş ederek, Angelina Jolie’nin üstlendiği 60 saniyede geride kalan eylem ödülü için 20 milyon dolarlık bir ücret aldığı bildirildi.
Cage, önümüzdeki iki filminde, Noel 2000 yayınlı Aile Adamı ve İkinci Dünya Savaşı dönemi epik Kaptan Corelli’nin Mandolin adlı filminde, daha çok talep gören oyuncu ve İspanyol ithalatçısı Penelope Cruz’un rol aldığı daha geleneksel bir romantik filmde oynadı. Aralık 2002’de Cage, yönetmenlik denemesi olan Sonny’yi filmine imza attı. Cage ayrıca Adaptation’da oynadı ve hem kötü huylu senaryo yazarı Charlie Kaufman’ı hem de ikiz kardeşi Donald’ı canlandırdı. Yaklaşmakta olan projeler, yönetmen John Woo’nun Destiny’nin Batılı Ülkesinde oynadığı Chow Yun-Fat ile kıyaslama yaparak, popüler video oyununun bir filmi olan Dead to Rights’in başrollerini paylaşmıştır. Yoğun oyuncu, ayrıca, yönetmen Jon Turteltaub’un 2004 yılı rekoru kıran Ulusal Hazinesi’nde, bir hazine haritasının Bağımsızlık Bildirgesi’nin arkasında gizlendiğine inanan bir arkeolog-tarihçi olarak rol aldı.

Nicolas Cage Kariyer Yolculuğu ve BaşarılarıKişisel hayat
Cage’in bir model olan Kristina Fulton’la olan ilişkisi birkaç yıl sürdü, 1992’de Weston Coppola Cage adında bir oğlu dünyaya gelmiştir. Cage üç kez evlendi: 1995’te aktris Patricia Arquette’e ilk; İkinci kişi, Ağustos 2002’de geç King of Rock and Roll’un tek kızı olan Lisa-Marie Presley ile kısa ömürlü bir evlilik geçirdi ve son olarak, kız arkadaşı olan 20 yaşındaki eski garson Alice Kim ile evlendi. Çift, 3 Ekim 2005’te bir oğlu Kal-el Coppola Cage’in doğumunu ilan etti.

Kaynakça:
https://www.biography.com/people/nicolas-cage-9234498

Yazar: Meltem Yıldırım

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku