Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Cibuti Neresidir?

0 369

Cibuti Neresidir?Cibuti,

dünyanın en fakir kıtası olma özelliğini haiz olan Afrika’da yer alan bir ülkedir. Ülke, bulunduğu kıtanın en stratejik pozisyonda olan birkaç ülkesi arasında yer aldığında oldukça önemli kabul edilir. Tam olarak ”Afrika Halici” denen coğrafyada bulunan Cibuti, Kızıldeniz ile olan ilişkisi sebebiyle son derece stratejik bir noktada konumlanır. Bu anlamda bölge yer alan diğer birçok ülkeden ekonomik bazda kendisini sıyıran Cibuti, her geçen gün daha da güçlü bir iktisadi yapıya sahip olacağının sinyallerini verir. Bakıldığında Mısır‘ın kontrolünde olan Süveyş Kanalı Akdeniz’den Kızıldeniz vasıtasıyla Hint Okyanusu’na açılma imkanı sunar iken, Cibuti de aslında bu kanalın, güneydeki ayağında yer alır. Başka bir ifadeyle, Cibuti de bir anlamda Kızıldeniz’in güney hattında kontrolü ele almıştır.

Cibuti Neresidir?Bu da ülkenin son derece farklı bir coğrafyada kendisine ekonomik bir pazar imkanı bulmasını sağlamıştır. Bu anlamda söz konusu yer, Kızıldeniz ve Aden Körfezi ele alınırsa, oldukça önemli kabul edilir. Tam olarak bir boğaz olan bu bölgenin kontrolü Cibuti ve civar ülkeleriyle sağlanır. Kalkınmaya elverişli bir ülke olması sebebiyle, Cibuti her daim Afrika’nın en gözde ülkeleri arasında sayılmıştır.Bakıldığında, ülkenin kuzeyde Eritre, batı ve güneyde Etiyopya, güneydoğuda ise Somali ile komşu olduğu görülür. Bu ülkeler arasında en büyük potansiyel hiç şüphe yok ki, Cibuti’dedir. Ülke son derece küçük olduğundan, içinde başka şehirler barındırsa da, başkentine kendisiyle aynı ad verilmiştir. Başka bir ifadeyle başkenti Cibuti olan bu ülke, adı ve başkenti aynı isimli ülkeler arasında yer alır. Bölgede yer alan ülkelerin tarihi incelendiğinde maalesef karşımıza çok acı tablolar çıkar. Burada kastedilen husus, bu ülkelerin çok uzun yıllar boyunca Avrupalı ülkelerce sömürülmüş olmasıdır.

Bu sömürü gerek ülkenin sahip olduğu kaynaklar gerekse de işgücünü kapsar. Artık resmi olarak bir sömürge olmasa da, bu ülkeler bir türlü Avrupa kıtası ülkeleri gibi refah seviyesine kavuşamamıştır. Kıtada yer alan ülkeler arasında buna en çok yaklaşan ülke Güney Afrika olarak dikkati çekmektedir. Çok uzun yıllar boyunca Fransızlarca sömürülmüş olan bu coğrafya, 27 Haziran 1977 tarihinde bağımsızlığını kazanmıştır. Bunun sonrasında, ayakları üzerinde durmaya çalışan Cibuti, bu konuda başarılı olmuştur.

Cibuti Neresidir?Ekonomik olarak aslında son derece fakir ülkeler arasında yer alsa da, yine de gelecek için umut verir. Ülkede yerleşik olarak yaşayan insan sayısı yaklaşık 1 milyon civarındadır. Bu rakam her ne kadar az gibi görünse de, aslında ülkenin son derece küçük oluşu, bu rakamın bile fazla olarak görülmesine neden olabilmektedir. Kişi başına düşen milli geliri hesaba katarsak, ülkede yıllık gelir kişi başına 2 bin 100 Amerikan doları seviyelerindedir. Görüldüğü gibi fakir ülkelerden olan Cibuti, toparlanmaya çalışmaktadır.Ulaşım meselesini ele alırsa, Türkiye’den çıkışlı uçuşlarda ortalama seyahat süresi, 5 saat kadar olup, tarifeli sefer bulmak oldukça zordur. Yine de son olarak güncellenmiş Türk Hava Yolları tarifeli seferlerini takip ediniz.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.