Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Refik Hariri Uluslararası Havalimanı İle Beyrut’a Ulaşım

0 268

Refik Hariri Uluslararası Havalimanı İle Beyrut'a UlaşımBeyrut,Ortadoğu ülkelerinden Lübnan‘ın en önemli şehri olup aynı zamanda da başkentidir. Bir dönem Osmanlı İmparatorluğu bünyesinde de kalmış olan bu şehir, tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olması sebebiyle son derece zengin bir tarihe sahip olarak bilinir. Gerek tarihi gerekse de kültürü ile dikkatleri üzerine çeken bu şehir, 1976 yılında patlak veren iç savaşa kadar ”Ortadoğu’nun Paris’i” olarak lanse edilirdi. Aslında bu ifade hiç de abartı olmayıp, son derece iyi bir tanımlamadır. Bunu şehri gezip de memnun kalanlardan da duyabilirsiniz.

Beyrut’un kaderini değiştiren olaylar, 1976 yılında başlamıştır. Son derece kozmopolit bir coğrafya olması sebebiyle çok fazla dine mensup kişilerin bir arada yaşadığı bu şehir, 1976’da İslam ve de Hıristiyan karşıtlarının birbirlerine karşı suikastlar düzenlemesi ile beraber tam anlamıyla bir savaş merkezi haline gelmiştir. Yaklaşık olarak 16 yıl süresince her iki dine mensup gurupların birbirleri ile çatışması bölgede tansiyonu hiç düşürmemiş ve de bölgenin turizmine adeta dinamit döşemiştir. İç savaş sona erdikten sonra bölgede toparlanma eğilimleri gözlemlenmiştir.

Savaş sonrasında tekrar eski günlerine dönüş sinyalleri veren Beyrut, birçok turisti ağırlamaya başlamıştır. Bu turistleri ülkenin ve de şehrin en büyük hava meydanı olan Refik Hariri Uluslararası Havalimanı vasıtasıyla ağırlayan Beyrut şehri, bu anlamda ciddi bir hava trafiğine sahip olmuştur. Adını dünyaca ünlü Sünni Müslüman lider Refik Hariri’den alan bu hava meydanı, coğrafyanın en işlek tesislerinden biri haline gelmiştir. Başkent Beyrut‘ta bulunan Refik Hariri Uluslararası Havalimanı, şehir merkezine sadece 9km’lik bir mesafede yer alır. Ulaşımın son derece kolay olduğu bu hava meydanı yılda milyonlarca yolcuya hizmet eder ve de şehrin en önemli ticari kalemlerinden biri konumundadır.

Refik Hariri Uluslararası Havalimanı İle Beyrut'a UlaşımLübnan’ın bayrak taşıyıcı ve de ulusal havayolu şirketi olan Ortadoğu Havayolları’na da ev sahipliği yapan Refik Hariri Uluslararası Havalimanı, bu anlamda ülkenin en büyük hava meydanı olarak dikkat çeker. Bunun dışında bölgeye Air France, Lufthansa, KLM, British Airways ve de Türk Hava Yolları gibi son derece büyük havayolu şirketlerinin de tarifeli seferler düzenlemesi, bu hava meydanının küreselleşmesine son derece ciddi bir katkı sunmuştur.

Resmi olarak bir devlet kurumu olan Refik Hariri Uluslararası Havalimanı, Ortadoğu Havayolları ve de Wings of Lebanon’a ev sahipliği yapar. Deniz seviyesine son derece yakın olan Refik Hariri Uluslararası Havalimanı, 3 adet piste sahiptir. Bunlar 03/21, 16/34 ve 17/35 pistleri olarak dikkat çeker. Her yıl 70 bine yakın uçağın teker koyduğu bu hava meydanı, bölgenin en gözdeleri arasında yer alır. Yıllık yolcu trafiği 7,6 milyon seviyelerinde olan Refik Hariri Uluslararası Havalimanı, Beyrut şehrinin iki katından daha fazla bir yolcu trafiğine sahiptir. Ancak Suriye iç savaşı Refik Hariri Uluslararası Havalimanı’nın trafiğini son derece olumsuz etkilemiştir.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.