Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Olağandışı Derin Deniz Yaratıkları

0 1.697

Olağandışı Derin Deniz YaratıklarıYeni ve gelişen teknolojinin yardımıyla, bilim adamları her yıl yeni bölgeleri keşfediyor ve deniz altında yeni yaratıklar buluyor. Derin denizde, henüz keşfedilmemiş birçok bilinmeyen ve görülmeyen deniz canlıları vardır. Sayısız bitki ve deniz canlılarına sahip derin denizlerde başka bir dünya bulunabilir. Yeni keşfedilen derin deniz canlılarının çoğu korkunç, ürpertici ve garip görünüyordu. Hepsi bir palyaço balığı kadar sevimli ya da yunus gibi oynak değildir. Aşağıdaki liste, önde gelen en olağanüstü derin deniz yaratıklarıdır.

10. Okyanus Güneş Balığı (Mola Mola)
Okyanusun Güneş Işığı (Mola Mola) tropikal ve ılıman iklime sahip tüm okyanuslarda bulunur. Mola Mola, algleri, küçük balıkları ve jelatinimsi zooplanktonları yemeyi sever. Bu tür balıklar dünya çapında en büyük kemikli balık olarak bilinir. Mola Mola, kanat ucuna 3m’ye kadar ulaşabilir ve yaklaşık 1360 kg ağırlığında olabilir.

9. Dev Isopod
Dev Isopod, cins Bathynomus’un dokuz üyesine dahil edilmiştir. Isopod, karides ve yengeçlerle uzaktan ilişkili bir kabuklu grup lup, bilinen en büyük üye olarak kabul edilir. Bu yaratık bilimsel olarak Bathynomus Giganteus olarak bilinir. Şüphesiz, elbette, bu en derinlerde yaşayabilen derin deniz canlılarından biridir.

8. Megamouth Köpekbalığı
Olağandışı Derin Deniz YaratıklarıTam anlamıyla, adından da anlaşılacağı gibi, Megamouth Köpekbalığı, soğanlı bir kafa ve çıkıntılı çene ile kocaman bir ağza sahiptir. Boğazın tabanında karanlık bir üçgen işareti, yüzgeçlerin ve ağzın ucundaki beyaz izler bulunur. Ortalama olarak yaklaşık 750 kg ağırlığındadır ve ortalama uzunluğu 4.5m’dir. Bununla birlikte, bazı dişi Megamouth Köpekbalıkları 5m uzunluğunda ölçülmüştür.

7. Fangtooth
Olağandışı Derin Deniz YaratıklarıFangtooth, dünya çapındaki okyanusların derin sularında bulunan en tehlikeli canlılardan biri olarak kabul edilir. Bilimsel olarak, bu yaratık Anoplogaster Cornuta olarak bilinir. Adını kendi özelliklerinden almıştır. Vücut büyüklüğü ile orantılı olarak su altında en büyük dişlere sahip olduğu düşünülmektedir. Fangtooth, nadir ve saçma bir görünüme sahip olduğundan, bu balık “Ogre Balık” olarak da adlandırıldı.

6. Viperfish
Olağandışı Derin Deniz YaratıklarıDerin denizde bulunabilecek en vahşi yırtıcılardan biri de Viperfish’dir. Ağzına sığmayan dişleri olan bu balığın, göz çevresine oldukça yakındır. Kurbanına saldırmak için bu yaratık keskin dişlerini avlayarak ve yüksek hızla avlarıyla çarparak kullanır. Bir fotophore (ışık üreten organ) ile uzun bir dorsal omurga diğer ilginç özelliklerinden biridir.

5. Grenadiers

Olağandışı Derin Deniz YaratıklarıBu balık kokulu kimyasal bileşik TMAO seviyelerini artırdığından, özellikleri sudan çıkarken nemli ve garip görünmektedir. Yemek için canlı av ve karkas bulmaları için, yiyecek aramak için uzun yüzlerini kullanarak deniz yatağının üzerinde yavaşça yüzerler.

4. Cam Kalamar
Okyanusun orta derinliğinde, cam kalamar bulunabilir. Güneşte yanan suyun bileşimi ve tam şeffaflığı, türün inanılmaz şekilde kamufle olmasını sağlar. Yaratığın gözü ve kamufle edilmesine yardımcı olmak için dibinde bir biyolüminesan ışık organı vardır.

3. Futbol Balıkları

Futbol balıkları, derin deniz fener balığı ailesi Himantolophidae’nin bir parçasıdır. Onların türleri, garip görünüşleri ve erkek ve dişiler arasındaki aşırı farklılıkları ile karakterizedir. Dişiler yaklaşık iki feet uzunluğunda büyürken, erkekler yaklaşık bir buçuk’a kadar büyür.

2. Pasifik Blackdragon

Erkek Blackdragon rengi kahverengidir ve dişsiz, çene barbel ve mide olmadan uzunluğu 8 cm uzunluğundadır. Erkek Blackdragon yiyemediğinden, sadece çiftleşmek için yaşarlar. Öte yandan, dişi 61 cm uzunluğundadır ve uzun ve diş benzeri dişler olan bir çene bıyığına sahiptir. Avını avlamak için, kadın Blackdragon, avını menzil içinde almak için parlak cazibesini kullanır, sonra uzun dişleriyle vurarak avına tamamen ulaşır.

1. Pelikan Yılanı
Pelikan yılan balığı 80 cm uzunluğa kadar genişleyebilir. Son kuyruğunda yarı saydam bir organı vardır ve uzamış vücuda sahiptir. Bu arada, Pelikan yılanı, tüm dünyada tropikal ve ılıman denizlerin orta derinliklerinde bulunabilir.

Kaynakça:
https://10mosttoday.com/10-most-unusual-deep-sea-creatures/

Yazar: Meltem Yıldırım

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku