Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Olivier Giroud Kimdir? Yaşam Şekli ve Başarıları

0 367

Olivier Giroud Kimdir? Yaşam Şekli ve BaşarılarıUyruk: Fransız

Doğum Tarihi: 30 Eylül 1986

Burcu: Terazi

Boyu: 1.92 M

Doğum Yeri: Chambéry

Kardeşleri: Romain Giroud

Eşi: Jennifer Giroud

Çocukları: Jade Giroud

Olivier Giroud, Premier Lig kulübü Chelsea’nin yanı sıra Fransız milli futbol takımı için oynayan Fransız futbolcudur. Fransa‘nın Chambery bölgesinde doğan ve Froges’de yetişen ilk futbol eğitimine Olympique Club de Froges isimli yerel bir kulüple başladı. Orada altı yıl boyunca yeteneklerini şekillendirdi ve 13 yaşındayken, bir futbolcu olarak gelecekteki kariyerinin temelini belirleyen Grenoble’a katıldı. 21 yaşında, ilk resmi sözleşmesini Grenoble ile imzaladı. Yedek takımlarının bir parçası olarak, Olivier 15 maçta 15 gol attı ve bu da onu Fransız futbolunun ana akımına getirdi. Ayrıca Istres, Tours ve Montpellier gibi diğer kulüplere de kiralık verildi. Son olarak 2012’de en çok dikkat çeken Premier Lig kulüpleri, özellikle de onu satın alan Arsenal. Onlar için muhteşem bir performans sergileyerek, Chelsea’nin resmi olarak katıldığı 2018 yılına kadar ana kadrolarının önemli bir parçası olarak kaldı. 2011 yılında, ulusal yaşlılar ekibine girdi ve birkaç büyük FIFA turnuvasında ekibini temsil etti.

Olivier Giroud, 30 Eylül 1986’da, güneydoğu Fransa’da bulunan küçük bir şehirde doğdu. Çocukluğundan beri bir futbol tutkunu olmuştu. Yerel kulüpler için futbol oynayan ağabeyi Romain’e gitti. Romain, küçük kardeşi için önemli ipuçları verecek, ancak büyük bir gerileme olarak ortaya çıkan, Romain’in sonunda bir futbolcu olma hayallerinden vazgeçmesi ve bir beslenme uzmanı olmak için çalışmaya başlamasıydı.

Olivierl 10 yaş daha büyüktü ve Olivier’in ruhsallığı üzerinde büyük bir etkisi olduğu için onay verdi, ancak bir şekilde yakındaki bir kulüp olan Olympique Club de Forges’e girdi. Kulüple olan ilişkisi, ailesinin Forges adlı küçük bir köye taşınmasını takiben harekete geçti. Sonraki altı yıl boyunca Olivier becerilerini geliştirmek için çalıştı ve o gençken, daha büyük oyunlarda oynama şansı elde etmek için bekleyen rekabetçi bir oyuncu oldu.

13 yaşında profesyonel bir takım olan Grenoble, kardeşlerinin futbol rüyalarından nasıl vazgeçtiklerini bilerek güvenini çok aldılar ve Olivier’in performansı çok etkilendi. Kulübün gençlik akademisinde beş yıl daha geçirdi, ancak daha büyük liglerde oynamak için güçlü bir oyuncu olarak görülmedi. 2005-06 sezonundan hemen önce, Fransız futbolunun en düşük seviyelerinden biri olan Championnat de France Amateur 2’de oynanacak olan kulübün yedek takımına seçildi. Takım yönetiminde sağlam bir iz bırakmaya karar veren Olivier, önümüzdeki yedi yıl içinde oynadığı 15 maçta 15 gol attı, performansı dikkat çekti. Sonunda 2006 yılının Mart ayında, Grenoble’ın üst düzey takım yönetimi, ilk takım için onu aramak zorunda kaldı.

Olivier Giroud Kimdir? Yaşam Şekli ve Başarıları2006-07 sezonunda ve 2007 yılının Şubat ayında resmi üst düzey kaptanlık yaptı ve kariyerinin ilk golünü Le Havre’ye karşı attı. Daha sonra bu anı, hayatının en mutlularından biri olarak tanımladı. Ancak, ilk sezonunda 18 maçta 2 gol atma genel performansı en iyi ihtimalle ortalama olarak kabul edildi. Yeterli oyun zamanı almadı ve bunu telafi etmek için 2006-07 sezonunda Istres’e katıldı. Onlar için, Fransız futbolunda üçüncü seviye olarak kabul edilen Championnat National’da oynadı. Ödünç verme süresi sonunda, farklı maçlarda takımına 14 gol atmayı başardığı için başarılı sayıldı.

Grenoble’a geri döndüğünde, takımının artık Ligue 1’in bir parçası olmaya hak kazandığını ve Olivier’in büyük liglerde oynama umutlarının yüksek olduğunu biliyordu. Ancak, bir şekilde, ana ekibin bir parçası olmak için uygun sayılmadı ve 2008’de, Olivier’in takım yönetimi tarafından serbest verileceği konusundaki açıklaması resmi hale geldi. Mayıs 2008’de, Olivier’in Ligue 2 kulübü Tours takımı ile üç yıllık bir anlaşma çerçevesinde ilişkisi hakkında bir açıklama geldi. Tours ile ilk sezonunda Coupe de France’da Olivier ilk 2 karşılaşmada 5 gol attı ve kulüpten ligden ayrılmasına rağmen, Oliver’ın performansı selamlandı. Daha sonra sahada parıldamaya devam etti ve ilk sezonunu 27 maçta 14 golle Tours ile bitirdi.

Montpellier kulübü Olivier ile Temmuz 2010’da sözleşme imzaladı. 29 Temmuz’da yeni kulübü için ilk maçında Olivier bir gol attı ve parlak bir başlangıç ​​yaptı. Coupe de La Ligue’de takım finallere ulaştı ve bu da hoş bir sürprizdi ve çoğu kredi kritik maçlarda sürekli gol attığı için Olivier’e gitti. 2011-12 sezonunun başlangıcı, sezonun ilk iki lig maçında attığı gibi Olivier için muhteşem bir şey değildi. Kasım 2011’de, Olivier’in heyecan verici formu, takımın zirvesinde takım halinde duruyordu. Lig sezonunun sonunda, Olivier 21 gol attı ve bu yüzden ligin en skorer oyuncusu onuruna layık görüldü.

2012-13 sezonunda birçok büyük kulüp Olivier ile sözleşme imzalamak için sıradaydı ve sonunda Premier League takımı Arsenal yarışmayı kazandı. Ağustos 2012’de Olivier, Premier League takımı Arsenal’le Sunderland’a karşı ilk maçını yaptı ve Eylül’deki Coventry City’e karşı ilk golünü attı. Sezonun sonuna doğru, kendisine gösterilen kırmızı kart yüzünden dört maçı kaçırdı, ancak o zamana kadar, 47 maçta 17 gollük bir sezon skoruyla çoktan işaretini tamamlamıştı.

Olivier Giroud Kimdir? Yaşam Şekli ve BaşarılarıGelecek beş sezon boyunca Olivier muhteşem bir performans sergiledi ve yıldız oyuncu olarak ortaya çıktı. Arsenal ile yaptığı altı sezonluk görev süresi boyunca, Olivier 180 maç yaptı ve toplamda 73 gol attı. 2018’in başlarında, onun transferi kaçınılmaz oldu ve 18 aylık bir sözleşme ile Chelsea’ye katıldı. Genç takımlarda oynama şansı bulamadı ve Montpellier kulübünde kazandığı maçın ardından, milli takım için çağrıldı. Milli takımda oynadığı 69 maçta görev aldı ve 29 gol attı. Ulusal kadroya ilk kez çıktığından beri, takımını 2014 FIFA Dünya Kupası ve Euro 2016’da temsil etti.

Olivier Giroud, uzun süredir kız arkadaşı olan Jennifer ile evlendi ve 2011 yılında çift, Jade adlı bir kız çocuğunu kucaklarına aldılar. Katolik ve oldukça dindar biridir. Sağ kolunda İncil’den bir mezmur dövmesi vardır.

Ayrıca birkaç kez tartışma konusu olmuştur ve karısı üzerinde Celia Kay adlı bir modelle aldatmakla suçlanmış ve bir halk özrü çıkarmıştır. Ancak, daha sonra evlilik dışı bir ilişkiye sahip olduğunu reddetmiştir.

Yazar: Osman Uçar

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.