Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Konya’da Gezilecek 6 Efsane Yer

1 418

Konya'da Gezilecek 6 Efsane YerKonya, Türkiye haritasına bakıldığında yüzölçümü bakımından en geniş şehir olarak dikkat çekse de adını en çok Mevlana Celaleddin Rumi ile tüm dünyaya duyurmuştur. Konya’da mutlaka görülmesi gereken yerler vardır.

1- Mevlana Türbesi: Konya’da ziyaret edilmesi gereken yerlerin başında Mevlana Celaleddin Rumi’nin türbesi geliyor. 1274 yılında yaptırılmış ve günümüze kadar bazı eklemelerle ziyaretçilerini kabul ediyor. Bu türbede aynı zamanda küçük bir müzede mevcut. Bu müzede el yazması Kuran-ı Kerimler, Selçuklu Dönemine ait eserler, balmumundan yapılmış heykeller mevcut. Tüm insanlığı çağıran Hz. Mevlana’nın bu türbede kendi ve ailesinin kabri de bulunmaktadır. Mevlana Türbesi Konya şehir merkezinde ve ulaşımı da gayet kolay. Müze haftanın her günü açık.

Konya'da Gezilecek 6 Efsane Yer

2- Alaaddin Tepesi: Bu tepe şehrin en merkezi yerinde olup, en döner kavşağa sahip. Alaaddin Tepesinin üzerinde çay bahçeleri, parklar ve Keykubat Camii bulunmaktadır. Bu tepenin Sultan Alaaddin zamanında vergi yerine toprak istenmesi sonucu ortaya çıktığı rivayeti vardır.

Konya'da Gezilecek 6 Efsane Yer

3- Beyşehir Gölü: Türkiye’nin 3. büyük gölüdür. Gün batımının çok güzel olduğu bir manzarası vardır. Bu gölde birçok balık çeşidi mevcuttur. Aynı zamanda Türkiye’nin en büyük tatlı gölüdür. Gölde adalar ve adaların içinde de tarihi kalıntılar mevcuttur. Gölde 33 tane ada vardır. Adalarda birçok kuş türü vardır. Beyşehir gölünün plajı da bulunmaktadır. 3 km uzunluğundaki plajında yüzlerce insan yüzer, konaklar, kamp yapabilir. Beyşehir gölü her yönüyle görülmeye değerdir.
Konya'da Gezilecek 6 Efsane Yer

4- Yer Köprü Mağarası: Göksu nehrinin üzerindedir. 5000 metre uzunluğunda bulunan bir mağaradır. Şelaleleri görülmeye değerdir.

5- Tuz Gölü: Türkiye’nin 2. büyük gölüdür. Bu göl hem turistik açıdan hem de ticari açıdan önemli bir göldür. Çünkü Türkiye’nin tuz ihtiyacının %40’ı bu gölden karşılanır. Tuz Gölü görsel olarak görenleri etkiler. Beyazlığı ile göz alıcıdır. Üzerinde yürünebilir ve bu gölün tuzlarından
Konya'da Gezilecek 6 Efsane Yer

6- Çatalhöyük: İnsanlık tarihi için önemli bulguların olduğu antik bir kenttir. Haftanın her günü ziyaret edilebilen Çatalhöyük’te ilk ev mimarisi ve kutsal yapılar yer alır. Konya ili Çumra ilçesine 10 km uzaklıktadır.
Konya ilinde daha birçok görülmeye, gezilmeye değer yerler mevcuttur. Aşağıda belirtilen yerler de mutlaka görülmelidir.
1- Sille Köyü
2- Selimiye Camii
3- İnce Minare Medrese ve Müzesi
4- Kilistra Antik Kenti

Kaynakça:
https://seyahatdergisi.com/konyada-gezilecek-yerler/

Yazar: Serpil Altunyay

Bunları da beğenebilirsin
1 yorum
  1. konya gezilecek yerler diyor

    Selçuklu sultanlarından 2.İzzeddin Keykavus’un veziri olan Sahip Ata Fahrettin Ali tarafından inşa ettirilen İnce Minare Medresesi ve Müzesi duvar işlemeleri bir sanat eseri niteliğindedir bence mutlaka görülmesi gereken nadir yerlerdendir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku