Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Zeplin (Zeppelin) Nedir?

0 683

4503_1Zeplin, İngilizce ismiyle “Zeppelin”; içinde hafif gaz bulunduran, itme gücüyle çalışan yönlendirilebilir bir hava aracıdır. Zeplinin tarihi, balonlardan gelir. Zeplin ile ilk başarılı uçuş, 24 Kasım 1852 yılında Fransız Mühendis Henry Giffard tarafından gerçekleştirilmiştir. Bu Zeplin, yaklaşık 43 metre uzunluğunda ve 12 metre çapında Hidrojen dolu bir hava aracıydı. İtme ve yönlendirme işlevini üstlenen üç beygir gücünde bir buhar makinesine sahipti.

Fakat bilinen ilk Zeplin, 1900 yılında yapılmış olup, 20. Yy”ın ilk icadı olarak bilinir. 20 yüzyıl hiç şüphesiz birçok icadın olduğu, insanlık tarihinin teknolojik alanda en fazla gelişim sağladığı zamandır. 1900 yılında Kont Ferdinand Von Zeppelin tarafından icat edilen bu Zeplin 128 metre uzunluğunda ve 11 metre çapında Hidrojen kullanılmış bir Zeplin’dir. Bu Zeplin 16 beygir gücündeki motoru ile saatte 33 km hız yapabiliyordu. Tabi ki bu Zeplin tek olarak kalmadı ve ilerleyen yıllarda bunu yenileri takip etti. Özellikle 1. Dünya savaşı sırasında Almanlar Zeplin’e önem göstermiş ve Londra ile Parisi Zeplinler ile bombalamıştır.

4503_2

Daha sonraları 1928 yılında yapılan LZ-127 takip etti. Daha sonra 1936 senesinde LZ-129 yapıldı. Bu Zeplin 1100 beygir gücünde bir motora sahipti ve saatte 110 km hız yapabiliyordu. Daha sonraları Zeplinler ile Atlas ötesi uçuşlar gerçekleştirildi. Öyle ki 1950li yıllara gelmeden yaklaşık olarak 52.000 kişiyi Atlas ötesine taşımıştır. Fakat birçok büyük kazalar oldu ve yolcu uçakları gelişmişti. İkinci Dünya Savaşı zamanında Zeplin üretimi tamamen durdu. Günümüzde ABD‘de az sayıda üretilen Zeplinler reklam amaçlı kullanılmaktadır.

Sonuç olarak bir zamanlar dış görünüm ile insanların ilgisini çeken Zeplinler, yıllar içerisinde kullanışsız olmuştur. Günümüzde daha kullanışlı hale getirilmeye çalışılmaktadır. Fakat havayolu taşıtlarının günümüzdeki gelişimini göz önüne alırsak Zeplinlerin kullanılması pekte mümkün görülmüyor.

Kaynakça:
http://tr.wikipedia.org/wiki/Zeplin

Yazar:Hasan Can Bozkurt

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.