Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Karaciğer Hastalığını Tedavi Eden Doğal Sağlıklı Besinler

0 412

Karaciğer Hastalığını Tedavi Eden Doğal Sağlıklı BesinlerKaraciğer hastalıkları ve yağlanmalar sağlığı tehdit altına alan,risk içeren iç hastalıkları gurubunun içinde yer alır. Bütün yediğimiz besinler en çok karaciğerde toplanır ve istenmeyen yağlanmalara neden olur. Karaciğerin büyümesi,çeşitli tıkanıklıklar, ve yağlanmalar kalp rahatsızlıklarına da yol açar. Sağlıksız bir yaşamın gölgesi olarak bilinen karaciğer hastalıkları ile baş etmek oldukça zordur. Bunun için karaciğerin en iyi değerlere sahip olması gerekir.Sağlığımızı garanti altına alan en önemli organlarda biri karaciğerdir. Vücut için en gerekli olan fonksiyonlardan sindirim, bağışıklık, metabolizma ve gıdaların depolanmasından sorumlu bir organdır. Sağlıklı işleyen bir karaciğer, hem kan dolaşımını düzenleyip toksinleri dışarı atar hem de sindirim esnasında bağırsaklar tarafından emilen besinleri vücutta kullanılabilir hale getirir.

Karaciğer Hastalığını Tedavi Eden Doğal Sağlıklı BesinlerAlınan besinlerle birlikte vücutta demir, glikoz ve vitaminlerin bir kısmını da bünyesinde depolar. Karaciğer vücutta birçok işlemi gerçekleştirmektedir. Bunlardan biri de kırmızı kan hücrelerini yok edip kan için gereken kimyasalların normal bir şekilde pıhtılaşmasını oluşturur. Ayrıca vücuttaki insülin ve bazı hormonların da parçalanmasını sağlamaktadır. Karaciğeri olumsuz etkileyen kötü yaşam tarzı, sağlıksız beslenme biçimi sonucu obezite,sindirim sistemi bozuklukları, kalp ve damar rahatsızlıkları, kronikleşen baş ağrıları gibi problemler ortaya çıkmaktadır.Vücudumuz için bu kadar değerli bir organ olan karaciğeri temizlemek için en etkili besinler nelerdir?

Sarımsak, içeriğinde bulunan alisinin ve zengin selenyum bileşikleri ile karaciğerde meydana gelen bazı zararlı maddelerin temizlenmesini sağlıyor. Aynı zamanda enzimler için de yararları bulunmaktadır. Karaciğeri temizlemek için kullanılacak sarımsak pişirilmemelidir. Günlük tüketeceğiniz iki üç diş sarımsak ile karaciğerin düzgün çalışmasını engelleyen kolesterol ve trigliserid seviyesini düşürebilirsiniz. Bunun yanında pişirdiğiniz yemeklerin içerisine de sarımsak eklemeyi ihmal etmeyin. Dilerseniz doktorunuza danışarak eczanelerde bulunan sarımsak ekstrelerinden de kullanabilirsiniz.

Karaciğer Hastalığını Tedavi Eden Doğal Sağlıklı BesinlerKaraciğeri Tedavi Eden Sağlıklı Meyve Sebzeler

Greyfurt, karaciğeri temizlemede oldukça değerli bir meyvedir. İçeriğinde bulunan zengin C vitamini, antioksidan maddeler ve pektin ile karaciğeri doğal yollardan temizlemeye yardımcı olur. Greyfurtta bulunan glutatyon, toksik maddelerden olan ağır metallerin arındırılmasına destek olmaktadır. Bunun yanında yağ yakmayı hızlandıran flavonoid içermektedir. İlaç kullananlar için, greyfurt suyu bazı ilaçlarla etkileşim gösterebileceğinden doktora danışılmadan kullanılmamalıdır. Pancar Karaciğeri temizleyen en etkili besinler arasında pancar önemli bir yer tutmaktadır. İçeriğinde bulunan flavonoid ve beta karoten ile ,karaciğerin fonksiyonlarını geliştirir. Doğal bir kan temizleyici sayılmaktadır. Karaciğeri temizlemek için pancar salatası yaparak etkisinden faydalanabilirsiniz. İçerisine zeytinyağı ve limon ekleyerek yaptığınız salatayı, 1 hafta süresince iki saatte bir iki çay kaşığı olarak tüketin.

Limon , içerdiği yüksek orandaki C vitamini ile karaciğerde bulunan enzimlerin rahatlıkla sindirilmesini sağlamaktadır.Antioksidan içeriğiyle, detoksifikasyon ve karaciğer enzimlerini temizlemektedir. Karaciğer temizliği için sürahi içerisine doğranmış limon ve bir limon suyu ekleyip belirli aralıklarla için.
Yeşil Çay; Yapılan araştırmalar gösteriyor ki düzenli olarak yeşil çay içilmesi, karaciğer kanserine yakalanma riskini en aza indiriyor. Yeşil çay içildiğinde, vücuttaki hidrasyon seviyesi artarak yağların ve toksinlerin temizlenmesi sağlanıyor.

Karaciğer Hastalığını Tedavi Eden Doğal Sağlıklı BesinlerKaraciğerde yağ birikmesinin de önüne geçilmiş olunuyor. Yeşil çay, kontrollü içilmesi gereken bir içecek. Fazla tüketimi kesinlikle önerilmemektedir. Günlük olarak iki ya da üç fincanı geçmemelisiniz. Avokado Yapılan araştırmalar, avokado meyvesinin karaciğer hasarını önlemeye yönelik güçlü kimyasallar içerdiğini belirtmiştir.Kötü kolesterolü azaltırken iyi kolesterolü arttırıcı bir özellik gösterir. Karaciğerin temizlenmesine, toksinlerden arındırılmasına ve düzgün çalışmasına yardımcı olur. Bu amaçla haftada bir iki kilo avokado tüketerek karaciğerdeki hasarı önleyebilirsiniz. Aynı zamanda içeriğindeki mineral ve vitaminler karaciğeri koruduğu gibi yağ yakmayı da hızlandırıcı etki gösterir.

Karaciğer Hastalığını Tedavi Eden Doğal Sağlıklı BesinlerZerdeçal; Karaciğeri temizleyen en etkili besinlerden biri de zerdeçaldır. İçeriğinde bulunan kurkumin ve s-transferaz bileşikleriyle detoksifikasyon enziminin meydana gelmesini sağlar. Hücre yenileyici bir özellik gösterir.Yemeklerinize bol bol ekleyerek şifasından faydalanabilirsiniz.1 bardak su içerisine yarım çay kaşığı ekleyerek kaynatın. Bu karışımı 1-2 hafta süresince günde 2 defa için. Elma ; karaciğeri çalıştırarak kolesterol oluşumuna neden olan toksinlerin dışarı atılmasına yardımcı olur. Kanserojen bir etki gösterir. Karaciğer sağlığını korumak için günde bir elma yemeye özen gösterilmelidir. Ceviz Karaciğeri temizleyen en etkili besinler arasında ceviz önemli bir yer tutar. Ceviz, içeriğinde bulunan glutatyon, amino asitler, l-arginin ve omega 3 ile, karaciğer sağlığını korumaya, karaciğeri temizlemeye yardımcı olmaktadır. Brokoli Brokoli, karaciğeri temizleyen önemli bir sebzedir. İçeriğinde zengin oranda bulunan glukosinolat sayesinde kanserojen etki göstererek toksinleri temizler. Aynı zamanda yüksek oranda lif içerir. Bu yönüyle de sindirim sisteminin düzenli çalışmasını sağlamaktadır. Haftada üç kez öğünlerinize brokoli ekleyerek karaciğer sağlığınızı koruyabilirsiniz. Bu besinler yanında, karaciğer sağlığını korumak için yaşam tarzımıza da dikkat etmemiz gereklidir. Fazla hayvansal gıdalar tüketmemek, aşırı alkol, şekerli gıdalar, kafein ve sigara kullanmamak da önem vermemiz gereken konular arasındadır.

Karaciğer Hastalığını Tedavi Eden Doğal Sağlıklı BesinlerKaraciğer Yağlanmasını Engellemek İçin Yapılması Gerekenler
– Su ihtiyacının yeterli bir şekilde sağlanması gerekir. Günde en az Bardak en fazla 13 bardak su içme alışkanlığı organların daha sağlıklı bir şekilde çalışmasına yardımcı olur.
– Meyve yeme alışkanlığını sürdürmek gerekir. Elma,kivi,greyfurt,mandalina,ananas,avakado,gibi zengin besin içeren öğeler,her gün düzenli aralıklarla be besin aralarında yenilmesi gerekir.
– Pirinç,makarna ve yağlı gıdalar en aza indirilmelidir. Et ihtiyacı vücuda yeterli bir şekilde depolanmalıdır. Örneğin beyaz et gurubun içinde yer alan balık,tavuk hindi eti mutlaka haftada 2 kere tüketilmelidir.
– Yeşil soğan,maydanoz,marul,havuç,nar, karalahana her salatada olmalıdır. Salatalık yoğurt ile yenilmelidir. Tercihen cacık ideal bir besindir. Karaciğer yağlanmasının önüne geçer.
– Düzenli spor alışkanlıkları sürdürülmelidir. Eklem ve kaslar eşit şekilde çalışmalıdır. Bunun için günlük rutin sporlar listesinde yer alan yürümek ve mekik çekmek son derece yararlı bir egzersizdir.
– Mümkün oldukça egzoz dumanlarında uzak durulmalıdır. Stresten,uzak durulmalı ve alkol,sigara tüketimi asla olmamalıdır. Sağlıklı yağ yakan bitki çayları akşam yemeklerinden 1 saat sonra düzenli tüketilmelidir.

Karaciğer Hastalığını Tedavi Eden Doğal Sağlıklı Besinler– Çok fazla tam yağlı süt,peynir yoğurt tüketilmemelidir. Az yağlı olanı tercih edilmelidir. Bu 3 süt ürünü her gün sağlıklı bir şekilde alınmalı sadece fazla yağı olmamasına özen gösterilmelidir. Karaciğer hastalıklarından arınmak için yemek öğünlerde çorba içme alışkanlığı sürdürülmelidir. Çorba yeme alışkanlığı ayrıca bağırsak hareketlerini de düzene koyar. Sağlıklı günler dileği ile.

Kaynakça:
uzmanhekim.com

Yazar: Suna Korkmaz

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku