Ölüyü Mumyalayan Göl: Natron Gölü

nat2Afrika’ da bulunan bu göl, ilginç özelliğiyle dikkatleri üzerine çekmiştir. Tanzanya’ da bulunan Natron Gölü, içinde veya çevresinde ölen canlıların cesetlerini mumyalıyor. Doğal olarak gerçekleşen bu olay, burada ölen canlıların yaşamları boyunca sürdürdükleri canlılık formlarında şekilli kalmasını sağlıyor. Nitekim ölen canlılar ya öldükleri şekilde sanki taşlaşmış gibi duruyor ya da kısmen çürüyüp neredeyse ölmeden önceki son şekline benzer şekilde bir görünüm sergiliyor.

Bu olayın sebebinin bilimsel bir açıklaması, tabii ki mevcut. Ancak buradaki bazı bilinçsiz insanlar şehir efsanelerine inanıp sanki bu göle dokunan taş kesiliyormuşçasına bir tavır ve inanış sergiliyorlar. Durum kesinlikle böyle değildir. Nitekim buradaki ekosistem çeşitliliği de bir hayli fazladır. Flamingolar burayı hali hazırda çiftleşme üssü olarak kullanıyorlar. Ayrıca birçok kuş ve balık türü bu gölde yaşamına devam ediyor. Buraya adapte olmuş canlılar yaşamlarını sağlıklı bir şekilde sürdürüyor. Hatta bazı canlılar göl yüzeyinde geçici oluşan adacıklarda yaşıyor. Canlıların öldükten sonra doğal olarak mumya şeklini almasını sağlayan olay ise bu gölün pH değerinin yüksek olmasından kaynaklanıyor. Bu pH yani asit ve baz değeri 10.5 seviyesinde. Bunun bilimdeki karşılığı, çok yüksek bazik yani alkalin yaşam alanı demek. Bu değeri bu kadar yüksek tutan gölün çevresine göre biraz alçakta kalması. Dolayısıyla etrafındaki yükseltilerde mevcut olan birçok mineral bu göle doluyor. Özellikle sodyum karbonat oranı bir hayli fazla. Bu da mumyalamada kullanılan maddelerden biri. Dolayısıyla burada ölen canlıların vücutlarına, doğal mumya etkisi yaratılıyor. Bu pH değeri o kadar fazla ki, bir insan bu göle girse derisi ve gözleri yanar. Ancak canlılık özelliğini yitirdiğinde mumyalama görevi üstlenir. Gölün sıcaklığı zaman zaman 41 dereceyi bulabiliyor. Yani bu göl termal özelliktedir. Gölün bir diğer özelliği ise 1950′ li yıllara kadar keşfedilmemiş olması. Yerel halk dışında ki bu kesim oldukça az sayıda; göl o tarihlere kadar bilinmiyordu. Dolayısıyla doğallığı çok az bozulmuş ve çevresine göre çok iyi izole olmuş.

nat

Yakın bir tarihte buradaki mumyalanmış canlı cesetlerini fotoğraflayan Brandt, bu gölle alakalı yazdığı kitapta şunları söylüyor:

” Natron Gölü’nün etrafında yıkanmış, kuşlardan yarasalara kadar birçok tür keşfettim. Kimse ölüm sebeplerini bilmiyor ancak su çok yüksek soda ve tuz içeriğine sahip. Öyle ki, Kodak film kutularımın boyalarını bile saniyeler içerisinde çıkarabiliyordu. Sahilin kıyısında bulduğum bu hayvanları aldım ve onları sanki o halleriyle yaşıyorlarmış gibi, ölmeden önce, normalde duracakları pozisyonlarına koydum, böylece bir nevi hayata döndürdüm. Ölüm içerisinde yeniden canlandırılmış gibi. ”

Kaynakça:
http://news.discovery.com/earth/photographer-rick-brandt-lake-natron-131003.htm

Yazar:gürkan demirci

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This div height required for enabling the sticky sidebar