Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Albatros Kuşu

0 399

4598_1Albatros kuşu, ismini bir çoğumuzun ilk defa duyduğu hatta adını okumakta bile zorlandığımız bir kuş türüdür. Tabiattaki kuşlar genellikle güzellikleriyle sevimli ve cana yakın oluşlarıyla biz insanların dikkatini çekerler. Bazı kuşlarda vardır ki bu kuşlar kendine has özellikleriyle diğer canlılardan ayrılırlar. Bu özellik kimi zaman avcılıklarıyla, kimi zamanda vücut yapılarındaki farklılıklarla dikkatleri üzerlerine çekerler.

Albatros, Diomedeidae (albatrosgiller) familyasını oluşturan kuş türlerine verilen isimdir. Albatros kuşlarının tüm vücudu beyazdır. Sadece kanatları renklidir. Çok nadir de olsa gri ve kahve rengi olanları da vardır. Avlanmayı çok seven kuş türlerinden bir tanesidir. Hayatlarının büyük çoğunluğunu açık denizlerde avlanarak geçirirler. Avlanmak onlar için ne kadar yaşamsal olsa da bu kuşlar avlanma işini gerçekten zevk alarak hiç sıkılmadan yaparlar.

4598_3

Uzun süre gök yüzünde kanat çırpmadan süzülerek uçabilirler. Çok usta uçuculardır. Vücut yapıları uçmaya oldukça elverişlidir. Güçlü kanatlara sahiptirler. Bu sayede gökyüzünde uzun süre uçabilirler. Uçabilmek tüm kuşların en önemli yetenekleridir. Kuşlar uçabildikleri için av olmaktan kurtulabildikleri gibi, avlarını da yakalarlar. Kanat uzunluğu 4 metreye ulaşabilir. Kanatlarını sabitleyen özel bir kiriş yapısı (omuz kilidi) sayesinde fazla kas enerjisi harcamadan bunları açık tutmayı başarırlar. En uzun kanat açıklığına sahip olan kuştur.

4598_4Albatroslar açık deniz kuşları olup; suda uyurlar ve beslenirler. Ancak yumurtlamak ve kuluçkaya yatmak için karaya çıkarlar. Eşler birbirlerine son derece saygılı ve centilmendir. Biz insanların eşlerimize gösteremediği saygıyı bizlere örnek olacak şekilde eşlerine göstermektedirler. Saatlerce birbirlerine sevgi gösterilerinde bulunurlar. Dişi albatros senede bir tek beyaz yumurta yumurtlar. Eşler nöbetleşerek kuluçkaya yatarlar. Eşlerden birisi denizde iken diğeri yumurtanın üzerinde bir hafta kadar oturabilir. 80 günlük kuluçka devresinden sonra çıkan yavruyu 8-9 ay sindirilmiş besinleri gagasına kusarak beslerler.

Yazar:sahra

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.