Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

D Vitamini Eksikliği Kısırlığa Sebep Oluyor

0 267

D vitamini eksik olan kişilerin kısırlık vakası ile karşı karşıya kalması artık kaçınılmaz oluyor. Her ne kadar ülkemizde güneşli gün sayısı çok fazla olsa da çoğu kişinin D vitamini eksikliği de bir o kadar fazla olduğu gerçektir. Bu yüzden D vitamini eksikliğinin giderilmesi gerekmektedir. D vitamini eksikliği olan kişiler de son dönemde kısırlık sorunları çok fazla görülmeye başlanmaktadır. Bakıldığında D vitaminin eksik olması ile birlikte yumurta rezervini, yumurtanın üreme eksikliğini ve kalitesini azaltmaya başladığını görebilmekteyiz. Sadece bununla sınırlı kalmadan diğer yandan da döllenmiş yumurtanın anne rahmine tutunma oranının son derece fazla şekilde düşürülmesine neden olur. D vitaminin bu yüzden mümkün olduğunca en hızlı şekilde giderilmesi gerekmektedir.

Bol Bol Yumurta Sarısı ve Süt Tüketilmeli

D Vitamini Eksikliği Kısırlığa Sebep OluyorD vitamini eksikliğinizin bir an önce giderilmesi adına ise mutlaka bol bol yumurta sarısı ve süt tüketmeniz gerekmektedir. Bu sayede bu tür sorunlarla karşı karşıya kalmamış olacaksınız. Vatandaşlarımızın daha çok tüketmesi gereken besin kaynaklarından birisi olarak ise uskumru, karides, yumurta sarısı, ton balığı, üt ve süt ürünleri, tahıl gibi ürünleri söylememiz mümkün olacak. Bu sayede en kısa süre zarfı içerisinde alacağınız düzenli vitamin ve protein takviyeleri sonucunda D Vitamini eksikliğinin üstesinden en iyi şekilde gelmiş olacaksınız. Fakat belirtmemiz gereken bir diğer önemli konulardan birisi de eğer ki D vitamini eksikliği tespit edilirse 600-800 IU arası D vitamini alınması tavsiye edilmektedir. Takviye alınacak D vitaminin ise 1000 IU’dan fazla alınması da tavsiye edilememektedir.

Tedaviden önce mutlaka D vitamini düzeyine mutlaka bakılması gerekmektedir. Ardından tedavi sürecine geçiş yapılabilir. Özellikle kısırlık ve tüp bebek tedavisi görmek isteyen hastalarında ilk öncellikle D vitamini düzeyine bakılması gerekiyor. D vitamini eksikliği nasıl, düşük mü tüm bunların inceleme altına alınması önemli hale geliyor. Tedaviye başlamadan önce zaten uzman doktorlar d vitamini eksikliğine bakıyorlar. Yaşı 35 üzerinde olan bireylerimiz ise e güneşten daha az faydalanan grup içerisinde yer almaktadır. Bu yüzden bu kişilerde kısırlık sorunlarının diğerlerine oranla daha sık şekilde görülmeye başlandığını söyleyebiliriz. Uzman hekimlerden kısırlık konusunda tedavi alan kişilerinde genel olarak 35 yaşında ki kişiler olduğunu net bir şekilde görebiliyoruz. D vitaminin sağlık açısından hafife alır bir özelliği yoktur. İnfertiliteyi (kısırlığı) önemli şekilde etkilediğinin altını da çizmek isteriz.

Yazar:Cansu Kutlu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.