Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Öpücükler Bebeği Hasta Edebilir Mi?

0 366

Minik canlarımız çocuklarımıza genellikle sevgimizi öpücüklerle gösteriyoruz. Fakat özellikle çocuklarını dudaklarından öpen ebeveynlerin bu davranışlardan kesinlikle kaçınmalıdırlar. Bundaki en büyük neden ise bu masum sevgi dolu öpücükler çocuklarda kalp zarı iltihabı, sarılık ve menenjite kadar olmak üzere ciddi komplikasyonlara sebep olabiliyor.

Bebekler öpülür ancak bu öpücükler mümkün olduğunca küçük ve yüz çevresinden uzak olmalı. Bebeğinizin saçlarından öpün. Masumiyet hep kalsın.

8619_ocuk_1Öpünce bebekler hasta olur. Evet ne yazık ki bebeklerimiz hasta olur. Halk dilinde ”öpücük hastalığı” olarak bilinen ”enfeksiyöz mononukleoz” genellikle EBV, nadiren de olsa CMV nedeni ile oluşan viral bir hastalık olarak nitelendirilmektedir.

Öpmekle hastalık bulaşır mı? Eğer ki enfeksiyöz mononukleoz hastalığı olur ise bu hastalığın özgün bir tedavisi yoktur. Çocuklar dinlenmezse ve bol bol sıvı almaz ise bu öpücük hastalığı çeşitli komplikasyonlara neden olabiliyor.

Eğer ki karaciğer tutulumu olur ise sarılığa dönüşebilir. Dalak yırtılması ya da büyümesi olabilir. Sinir sistemi etkileyerek menenjit olabilir. Akciğerleri tekiler ise zatürre olabilir. Eğer kalbi çevreleyen zarı etkiler ise buradaki zarın iltihaplanmasına neden olabilmektedir. İşte bu nedenlerden dolayı öpücük hastalığında erken teşhis yaşamsal öneme sahiptir.

Öpücük hastalığı 2 ile 4 haftalık kuluçka dönemlerinden sonra belirti vermektedir. Sıklıkla ateşlenme, boğaz ağrısı, baş ağrısı, bademciklerde büyüme ve bazı zamanlarda bademcikler üzerinde beyaz iltihap alanları, boyun, koltuk altı ve kasık bölgesinde lenf bezlerinde büyüme, cilt döküntüsü bu belirtiler arasındadır.

Bu virüsün çocuğunuza bulaşmasını istemiyorsanız; hastayken çocuğunuzu öpmeyin, öksürürken ve hapşırırken ağzınızı kapatın, gıdaları ağzınızda çiğnedikten sonra çocuğunuza vermeyin, diş fırçanızı çocuğunuzun kullanmasına izin vermeyin, enfekte olan nesne ve oyuncaklar ile çocuklarınızı oynatmayın.

Bu hastalığın tedavisinde antibiyotikler ne yazık ki işe yaramıyor. Hasta olan çocuğun bol bol dinlenmesi, fiziksel aktivitelerden uzak durması ve bol bol sıvı tüketmesi gerekiyor. En önemlisi ise hastalık belirtilerini fark eder etmez en yakın sağlık kuruluşundan ya da doktorunuzdan bilgi almanız, teşhisi ve tedaviyi gözetim altında yaptırmanız gerekir. Onların sağlıklı bir yaşam sürmesi için kesinlikle evde tek başınıza tedavi edebileceğinizi düşünmemelisiniz.

Yazar:Ensar Türkoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku