Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Oryantasyon Eğitimi Nedir?

0 386

Oryantasyon eğitim programı, adayların şirketlerde işe başlama dönemlerinde işi kavramaları ve işe uyum sağlamaları amacıyla verilen eğitim programıdır. Adayların kısa süre içerisinde işe uyum sağlamaları, iş öncesi verilen eğitim ile daha hızlı hale getirilir. Adayların iş için gerekli olan beceriyi elde etmeleri ve işe ilk başladıklarında ne yapacaklarını bilmeleri verilen oryantasyon eğitiminin başarısı ile doğru orantılıdır.

Oryantasyon Eğitimlerinin Konuları Neler Olmalıdır?

Oryantasyon eğitimi konuları şu şekilde sıralanırlar:
• Adayın işe girdiği şirkete ait gelecek hedefler, şirket vizyonu, şirket iş alanı ve çalışan portföyü hakkında bilgilerin aktarılması,
• Yöneticilere dair bilgilerin verilmesi ile adayın şirkette yer alan kıdem derecelerinden haberdar olması,
• Adaya yapacağı işin ve çalışacağı departmanın yazılı ve sözlü olarak tanıtılması ve iş başlangıcı için gerekli olan belgelerin imzalatılması,
• Şirkette yer alan ofis çalışma kurallarının yeni adaya aktarılması ve anlatılması,
• İş sırasında şirkette yer alan elektronik araçların ve iş için kullanılan araçların nasıl kullanılacağının öğretilmesi, oryantasyon eğitimi konularıdır.
Bu konu içeriklerinin yeni adaylara aktarılması, işe başlanılan dönemde zamandan tasarruf edilmesine ve adayın işe en kısa sürede adapte olmasına olanak sağlar.

Oryantasyon Eğitiminin Adaylara Sağladığı Faydalar

Oryantasyon eğitimini sayesinde, adayların kısa süre içerisinde, iş hakkında fikir sahibi olmuş bir konumda çalışmaya başlamaları sağlanır. Adaylar eğitim dönemi içerisinde şirket çalışanları ile tanışma ve iş hakkında diyalog kurma olanağına sahip olurlar. Bu durum hem şirkete hem de şirket çalışanlarına daha kolay şekilde adapte olmayı sağlar. Oryantasyon eğitiminin adaylara sağladığı faydalar:
• İş sırasında kullanılacak olan araç-gereçlerin kullanım şekillerinden haberdar olunarak işe başlanması,
• Çalışma kurallarını ve kurum yöneticilerinin kimler olduğunu, özelliklerini bilerek adayın işe başlaması,
• Adayın iş ekibi ve kişisel özellikleri hakkında bilgi edinmiş olması ve çalışacağı departman hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olarak işe başlaması,
• Eğitim aşamasında yapılan değerlendirmelerden geçerek işe başlandığının bilincinde olunması sebebi ile motivasyon yüksekliği ile ilk iş gününe başlanması olarak sıralanırlar.
Bu faydaları elde eden adaylar, iş başlangıcında adapte olmakta zorluk çekmeden, ilk iş günü aktif çalışma koşulları içerisinde iş performansı sergilerler.

Oryantasyon Eğitiminin Şirkete Sağladığı Avantajlar

Oryantasyon Eğitimi Nedir?Oryantasyon eğitimi adaylar kadar, işe alım yapan şirketlere de avantajlar sağlar. Bir şirket, bu eğitim döneminde adayın yetkinlikleri, ilgi alanları, konuşma şekli, işi yapabilme becerisi hakkında gözlem yapma fırsatı bulunur. Oryantasyon eğitiminin şirkete sağladığı avantajlar şu şekilde sıralanırlar:
• Eğitim sırasında şirket çalışma koşullarına adaptasyon sağlayamayacak adaylar kolaylıkla belirlenir.
• Bu belirlemenin yapılması ile yeni çalışan aday üzerine daha fazla maliyet harcaması yapılmasına gerek kalmadan, işe alım hakkında kararlar alınır.
• İş projelerinin aksamaması için eğitim sürecinde uyum sağlayamayan adaylara olumsuz bildirimlerin yapılabilmesi ve yeni adayların değerlendirilmeye çağrılmasının sağlanması kolaylaşır.
Oryantasyon eğitiminin şirket ve firmalara aynı zamanda işverenlere sağladığı bu avantajlar ile şirketler, gerekli departmanda çalışma yeterliliğine sahip olmayanları, iş öncesi eleme yöntemi ile bilgilendirirler.
İş görüşmeleri sırasında yüksek potansiyele sahip olan ve alım yapılan iş alanına en uygun niteliklere sahip olan kişiler, iş uygulamalarının yaptırıldığı alan olan eğitim alanına geçildiğinde, yeterli başarıyı gösteremeyebilirler. Bu gibi bir durum ile karşılaşıldığında, şirketler eğitim aşamasında eleme yaparlar. Oryantasyon eğitiminin yapılmadığı işe alım süreçlerinde, yanlış işe alım koşulları oluşması ihtimali yer alır. İş mülakatlarında yeterli bulunan kişilerin, uygulama koşullarına gelindiğinde aynı başarıyı gösterememe ihtimallerinin bulunması sebebi ile, oryantasyon eğitimlerinin yapılması sağlanmalıdır.

Yazar: Muhammet İkbal Yıldız

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.