Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Oscar Pistorius Kimdir?

0 551

Oscar Leonard Carl Pistorius ya da bilinen adıyla Oscar Pistorius, 22 Kasım 1986 tarihinde Güney Afrika’nın başkenti Johannesburg’da dünyaya gelmiştir. Pistorius, dünyaca ünlü bir ampüte atlettir. Oscar Pistorius, henüz 11 aylık iken her iki bacağı dizinin altından kesilmiştir. Bacakları kesildikten sonra protezle yürümeye başlayan Pistorius özel yapım protezleri ile, profesyonel olarak atletizm müsabakalarına çıkmaktadır. Daha küçük yaşlarda oldukça zorlu dönemlerden geçen Pistorius henüz 15 yaşında iken 43 yaşında olan annesini kaybetmiştir. Daha küçük yaşlarda spor yapmaya başlayan Oscar Pistorius, rugby, sulu polosu gibi birçok spor dalında kendini gösterme fırsatı bulmuştur. Daha sonra atletizme ilgi duymaya başlayan Pistorius 100 ve 200 metre 95OscarPistoriuskoşmaya karar vermiştir. Jannie Brook’un Garage Gym’de çalışmalara başlayan Pistorius, çok ciddi bir diz sakatlığı geçirmiştir. Bu sakatlığa sebebiyet veren Pistorius’un rugby sevgisi olmuştur. Sakatlıkla beraber bir daha rugby oynamaması gerektiğini öğrenen Pistorius kendini bu sefer tamamıyla koşulara vermiştir. Olağanüstü dizayn edilen protezleriyle 100 metreyi neredeyse 10 saniyede koşabilen sporcu kendisini bu alanda oldukça geliştirme yoluna gitmiştir. Bu dönemde Pretoria Üniversitesi’nde rehabilitasyon görmüştür. Kendisini bugünlere getiren antrenörü Ampie Louw’a büyük saygı duyduğunu her defasında dile getiriyordu. İlk resmi yarışını 5’inci tamamlayan Pistorius oldukça başarılı bir sonuç elde etmiştir. Pistorius rehabilitasyon gördüğü Pretoria Üniversitesi’nde aynı zamanda ticaret ve iş yönetimi okumaya başladı ancak henüz bitirmediği bölümü için ”halen kendimi mezun olmak için uygun görmüyorum. Herhalde 30 olmadan buradan mezun olurum” şeklinde bir açıklamada bulunmuştur.

Spor hayatı gayet iyi geçen ve atletizm alanında oldukça başarılı sonuçlara imza atan Pistorius ”ayakları olmayan en hızlı adam” olarak Guiness Rekorlar Kitabı’na da girmeyi başarmıştır. Bir İzlanda Şirketi olan Össür ona Protejlerini tasarlamış ve onun bu denli başarılı olmasında ciddi bir rol oynamıştır. Paralimpik Yaz Olimpiyatlarında, kayda değer başarılara imzasını atan sporcu, 2004, 2008. 2012 yıllarında düzenlenen Yaz Olimpiyatları’nda 100 metrede altın madalya almayı başarmıştır. Bu dönemde 200 metre dalında da mücadele veren sporcu bu alanı da boş geçmeyerek birer adet altın, bronz ve gümüş madalya almayı başarmıştır. Pistorius’a Nike gibi birçok uluslararası spor malzemesi tedarikçisi sponsor olmuştur. Bunun yanı sıra BT, Oakley GTY_oscar_pistorius_kab_140321_16x9_992ve Thierry Mugler gibi markalar da Pistorius’un hatırı sayılır sponsorları arasında gösterilmektedir. Hem local hem de uluslararası alanda majör nitelikte olan birçok ödüle uzanan Pistorius hatırı sayılır bir gelire de ulaşmıştır.

Oscar Pistorius’u dünyaca ünlü olmasına sebep olan esas olay ise, Reeva Steenkamp cinayeti sebebiyle yürütülen soruşturma olmuştur. Steenkamp, Pistorius’un sevgilisiydi ve bir sabah Steenkamp Pistorius’un ihbarıyle Pistorius’un evinde ölü bulundu. Oscar Pistorius sevgilisini golf sopasıyla dövmüş ve nihayetinde silahıyla ateş ederek öldürmüştü; Pistorius, ”Önümü göremiyordum karanlıktı. Reeva olduğunu bilseydim böyle bir şey yapmam söz konusu dahi olamazdı. Ben onu hırsız sandığım için ateş ettim… Gerçekten çok üzgünüm.” şeklinde bir beyanda bulunsa da mahkeme sürecinde Pistorius suçlu bulundu ve 5 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Karar temyiz edilse de Pistorius buradan olumlu bir sonuçla sıyrılmayı başaramamıştır.

Yazar:Emir Karasu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku