Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Osmanlı Devleti Padişahlarının Burçları

0 1.338

4656_indirKanuni Sultan Süleyman: Doğum tarihi 27.04.1495. Burcu boğadır. Venüs etkisindeydi. Çalışkan ve hırslı bir kişiliğe sahipti. Hürrem Sultan’ a aşkıyla bilinir. Burç olarak da iyi aşık olduğu söylenebilir. Yaptığı işlerde aceleci davranmazdı. Geniş bir perspektife sahipti. Bu sebeple aldığı kararlarda çok düşünüp bir hareket eder ve aldığı kararları kolay kolay değiştirmezdi.

Sultan İbrahim: Doğum tarihi 05.11.1616′ dır. Burcu akrepti. Deli olarak nam salsa da deli değil hayalperest ve maceracı bir kişiliğe sahipti. Çok zeki bir sultan olduğu da ileri sürülür ki bunun en büyük kanıtı IV. Murat’ ın emriyle infaz edilmesinden kurtulmasıdır.

III. Osman: Doğum tarihi 02.01.1699 idi. Burcu Oğlak’ tı. Sert bir mizaca sahipti. Buna rağmen eli açıktı. Yardım etmeyi severdi. Çok sabırsız ve sinirliydi. Öyle ki sarayda kapısını açtığı anda kadınların hemen odalarına kaçtığı rivayet olunur.

IV. Mehmet: 02.01.1642 doğumludur. Oğlak burcudur. İyi bir avcıydı. Üstelik zarif bir kişiliğe sahipti. Edebi eserler de vermiştir. Diğer oğlak padişahlarından farkı onlardan daha dikkatli olması ve kolay kolay kararsızlığa düşmemesiydi. Viyana kuşatması buna bir örnektir.

I. Ahmet: 18.04.1950 doğumluydu. Koç burcuydu. Koç burcunun duygusu ihtivası I. Ahmet’ e de yansımıştır. Nitekim yazdığı şiirler bunu yansıtır. Gayretli bir kişiliğe sahipti. Devlet işlerini kendi yapmayı severdi. Jüpiter’ in de etkisinden dolayı sosyal sorumluluk yönü çok gelişmişti.

I. Mustafa: 05.06.1644 doğumluydu. İkizler burcunun etkisindeydi. Tatlı dili ile dikkat çekmiştir. Şairliği ve hattatlığı da vardır.

V. Mehmet ( Reşad ): Akrep burcuydu. 02.11.1884 doğumluydu. Çok yardımsever bir kişiliğe sahipti. Akrep burcunun etkisini çok hissetmiştir. Nitekim çok gelgitler yaşayan bir padişahtı.

4656_images

II. Ahmet: Balık burcuydu. 25.02.1643 doğumludur. Balık burcunun tüm özelliklerini yansıtırdı. İçine kapalıydı ve sürekli düşünceli bir ruh haline sahipti. Aşka aşık biriydi.

III. Mehmet: 26.05.1566 doğumluydu. Burcu İkizler idi. Tasavvuf ve bilim merakı dikkat çekicidir. Merkür’ ün etkisindeydi.

II. Mahmut: 20.07.1758 doğumluydu. Yengeç burcuydu ve yengeçler gibi eskiye sadıktı. Eski eserlere ve değerlere önem verirdi. Duygusaldı. Sabırlı ve cesur bir şahsiyeti ihtiva ediyordu.

II. Abdülhamid: Başak burcuydu. 21.09.1843 doğumludur. Aklıyla ön plana çıkmıştır. Nitekim Bismark ( Alman veliahtı ) onun için şu sözleri sarf etmiştir:” 100 gram aklın 90`ı Abdülhamit` te, 5 gramı bende, 5 gramı da diğer siyasetçilerde.” Sosyal kurumlara önem verirdi.

I. Bayezit ( Yıldırım Bayezit ): 03.12.1447 yılında doğmuştur. Yay burcudur. Atıl biri değildi. Cesareti ön plandaydı. Jüpiter’ den etkilenmiştir. Nitekim dini duyguları da bu sebeple ön plandaydı.

Yavuz Sultan Selim: 10.10.1470 tarihinde doğmuştur. Terazi burcuydu. Sert bir mizaca sahip idi. Kabalıktan hiç hoşlanmazdı. Terazi burcunun ilgi çekici özelliklerini şahsiyetinde ihtiva etmiştir.

II. Selim: İkizler burcuydu. 28.05.1524 tarihinde doğmuştur. Esprili bir şahsiyete sahipti. Çok zekiydi ve duyguları ön planda olmasına rağmen duygularının esiri olmamıştır. Sürekli öğrenme yanlısıydı.

III. Murat: Yengeç burcuydu. 04.07.1546 tarihinde doğdu. Tüm hatıralara çok değer veren bir şahsiyete sahip idi.

IV. Murat: 27.07.1612 yılında doğmuştur. Aslan burcuydu. Burcunun ihtiva ettiği liderlik özelliklerini çok iyi yansıtırdı ve güçlü bir karaktere sahipti. Mükemmeliyetçi ve titizdi. Eleştiriye karşıydı.

Fatih Sultan Mehmet: 19.03.1432 doğumludur. Koç burcuydu. Çok cüretkar idi. Ağırkanlılığının yanı sıra sabırlı idi. Koç burcu ihtiraslı bir yapıya sahiptir ve Fatih Sultan Mehmet’ te de bu özellik belirgindir.

II.( Genç ) Osman: Akrep burcuydu. 03.11.1604 doğumludur. Keskin ve etkileyici bakışlara sahipti. Zekası kıvrak ve şahsiyeti merhameti ihtiva ederdi. Akrep burcu da bunları içerir. Tarih onu II. Fatih olabilirdi ihtimali ile tanır. Ancak 1622 tarihinde boğdurularak infaz edilmiştir. O gün güneş tutulmasının yaşanması da ilginçtir.

VI. Mehmed ( Vahdettin ): Kova burcuydu. 02.02.1861 doğumluydu. Çok kararsız bir yapıya sahip idi. Son Osmanlı padişahıydı.

Yazar:gürkan demirci

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku