Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

FC Basel Nasıl Bir Kulüptür?

0 233

FC_BaselFussball Club Basel 1893 ya da kısaca Basel İsviçre Süper Ligi’nde mücadele eden en önemli takımların başında gelmektedir. 15 Kasım 1893 tarihinde kurulan FC Basel, adını kurulduğu şehir olan Basel’den almaktadır. 121 yıl önce kurulmuş olan Basel maçlarını 38,512 koltuk kapasitesine sahip ve İsviçre’nin en büyük ve modern tesisi olan St. Jakop-Park’ta oynamaktadır. Bu stat ayrıca, İsviçre milli takımının da ağırlıklı olarak maçlarını oynadığı stat olma özelliğine de sahiptir. Bernard Heusler’in başkanlığını yaptığı FC Basel’i, Paulo Sousa çalıştırmaktadır. İsviçre Süper Ligi’ni yıllardır domine eden ve aynı zamanda da ülkenin uluslararası kupalardaki en iyi temsilcisi olma özelliğine de sahip olan Basel uzun yıllardır Avrupa kupalarında istikrarlı bir grafik çizmektedir. Son olarak 2014/15 sezonunda Real Madrid ve Liverpool’un yer aldığı gurupta, Real Madrid’in ardından 2. olarak bir üst tur görmüştür.

İsviçre’nin şu an itibariyle en zengin ve en başarılı kulübü olma özelliğine sahip FC Basel, tarihinde 17 kez İsviçre Süper Ligi’ni zirvede bitirme başarısı göstermiştir. Bu anlamda Grasshoppers’ın hemen ardında yer alan FC Basel, özellikle son yıllardaki performansı ile Grasshoppers kulübünü geride bırakacak bir istikrar yakalamıştır. Kulübün en başarılı 3 dönemi bulunmaktadır. Bunlardan ilki 1960’larda ikincisi 1970’lerde üçüncüsü ise 2000’li yıllardadır. İlk iki dönemde gelen ciddi başarıların ardından 2000’lere kadar 22 yıl boyunca Grasshoppers başta olmak üzere birçok kulübün gerisinde kalan FC Basel nihayetinde 2002 yılında İsviçre Süper Ligi’nde şampiyonluk sevinci yaşayarak 22 yıl süren hasrete son vermeyi başarmıştır. Kulüp elde edilen 17 İsviçre Süper Ligi şampiyonluğunun yanı sıra 11 kez de İsviçre Kupası’nı müzesine götürmüştür.

FC Basel 021999/00 sezonundan itibaren aralıksız olarak her yol Avrupa kuplarında yer alma başarısı gösteren FC Basel, herhangi bir Avrupa kupası kazanamasa da Avrupa’nın önde gelen kulüplerini yenerek adından uzun süre söz ettirmeyi başarmıştır. Basel’in Avrupa karnesi incelendiğinde UEFA Şampiyonlar Ligi’nde 2 kez ikinci tur, UEFA Kupası ve Avrupa Ligi’nde 1 kez çeyrek final 1 kez de yarı finale ulaştığı görülmektedir. FC Basel en başarılı sezonunu ise 2012/13 sezonunda UEFA Avrupa Ligi’nde yarı finale ulaşmakla elde etmiştir. Yarı finalde daha sonra kupayı da kaldıracak olan Chelsea’ye yenilmiştir. Bir sonraki sezon ise her iki takım UEFA Şampiyonlar Ligi gurup sürecinde karşılaşmış ve Basel her iki maçı da kazanarak adından uzun süre söz ettirmeyi başarmıştır. Birçok başarılı sonuca imza atan Basel, Alexander Frei’ın yetişik Borussia Dortmund’da oynamasını sağlayan kulüp olarak da kayıtlara geçmiştir.

Yazar:R. Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.