Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Bedri Rahmi Eyüboğlu Kimdir?

0 1.384

Bedri Rahmi Eyüboğlu, Türkiye’nin önemli şair ve ressamlarından birisidir. Güzel sanatların hemen her dalında eserleri olan Bedri Rahmi Eyüboğlu, unutulmaz şair ve ressamlar arasına adını yazdırmıştır.

Hayatı

7087_bedri_rahmi_eyuboglu_kimdirBedri Rahmi Eyüboğlu, 1911 yılında Giresun’un Görele ilçesinde doğmuştur. Kaymakam bir babanın oğlu olan Bedri Rahmi Eyüboğlu, beş kardeştir. Babası Mehmet Rahmi, annesi ise Lütfiye’dir. Ressam ve şair olan Bedri Rahmi Eyüboğlu’ nun gerçek adı Ali Bedrettin’dir. Zaman içinde Ali adını kullanmamış olup Bedrettin ismi önce Bedir olarak şekillenmiş en son olarak da Bedri olarak Türk Edebiyatına ve resimlerine bu şekilde kayıtlara geçmiştir. Edebiyat dalında şirini ilk çağ lise yıllarında yazmış olan şair, 1929 yılında Güzel Sanatlar Akademisine girmiştir. 1934 yılında Yeni Adam Dergisi’nin ressamı olarak görev yapmaya başladı. Edebiyata olan ilgisi hiç bitmedi. Her iki dalda oldukça başarılı olan ünlü şair ve ressam 21 Eylül 1975 yılında pankreas kanserinden hayata gözlerini yumdu. Ölümünden sonra bile adına sergiler düzenlenmiştir. 2006 yılında hayatını konu alan bir belgesele ünlü ressam şair edebiyatta ve resimde ölümsüzleşmiştir.

Edebi Kişiliği ve Sanat Anlayışı

Bedri Rahmi Eyüboğlu, sanatın bir çok dalında eserleri olan bir sanatçı şairdir. Bir sanatçının bir çok dalda başarılı olabileceğini kanıtlayan nadir kişilerdendir. Bir çok dalda eseri olan sanatçı özellikle vitray, seramik, gravür, mozaik, hat sanatlarında Batı’dan esinlenerek çalışmıştır. Şiirlerinde ise genellikle umut vaad eden insan sevgisi, yaşama bağlılığı yansıtmıştır. Bunun yanı sıra toplumun kanayan yaralarına dikkat çekmiştir. Şairin masalsı anlatımı da masallardan esinlendiğinin göstergesidir.

Başlıca Eserleri

Şiir Kitapları

Yaradana Mektuplar (1941)

Karadut (1948)

Yaşadım (1977)

Resimleri

Paris (1930)

Düşünen adam (1953)

Han Kahvesi (1973)

Son Kahve (1975)

Yazar:Ensar Türkoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku