Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Osteopeni Nedir?

754

“Osteopeni” kemiklerin zayıflama ve yoğunluğunu kaybetme eğiliminde olduğu bir durumdur. Aşağıdaki makalede bu durumun belirtileri, nedenleri, tedavisi ve korunma yöntemleri hakkında daha fazla bilgi bulabilirsiniz.

7035_kemikKemik mineral yoğunluğu normalde olması gerekenden daha az olduğunda, durum osteopeni olarak değerlendirilir. Bu da bir kişinin kemiklerinin zayıfladığı, eskiden olduğu gibi güçlü olmadığı anlamına gelmektedir. Osteopenisi olan bir hastanın kemik mineral yoğunluğu daha da düşerse osteoporoz (kemik erimesi) denilen daha ciddi bir hastalık geliştirir. Osteopeninin belirtileri neredeyse sıfıra yakındır bu nedenle teşhis edilmesi oldukça zordur.

Osteopeni Nedenleri:

Orta yaşlardan itibaren insanlar yaşlandıkça, kemikleri daha zayıflamaya ve daha ince olmaya başlar. Çünkü vücut kemik hücrelerini yaptığından çok yıkmaya başlar. Bunun bir sonucu olarak kemik kütle, yapı ve minerallerini kaybeder ve zayıflar. Kemikler daha kırılgan hale gelerek, kemiklerde kırılma riski artar. Normalde insanlar 30 yaşına ulaştıktan sonra kemik mineral yoğunluğunu kaybetmeye başlar. Bu nedenle osteopeninin etkilerini önlemek için, bu yaşına kadar kemik sağlığını korumak çok önemlidir.

7035_osteopeniaBir kişinin kemik mineral yoğunluğu doğuştan doğal olarak düşük olduğu zaman bu durum gelişir. Kadınlar erkeklere oranla daha düşük kemik mineral yoğunluğuna sahip olduğundan kadınlar osteopeniye daha yatkındır. Ayrıca menopoz evresinde kadınların yaşadığı hormonel değişiklikler de bu duruma neden olur. Osteopeniye yol açabilecek faktörlerden bazıları şunlardır;

-Kemoterapi ve steroidler gibi yüksek dozda astım ilaçlarının kullanımı
-Vücudu uzun süren radyasyonlara maruz bırakmak
-Ailede görülen osteopeni vakaları
-Metabolizmanın işleyişinde sorunlar ve yeme bozuklukları

Gazlı içecekler, alkol ve sigaranın fazla tüketimi kemiklerin zayıflamasına katkıda bulunan diğer faktörlerdir.

Osteopeni Belirtileri:

Osteopeninin belirti ve semptomlarını merak edenler için kötü haberimiz var. Osteopeninin hiç bir görünür belirtisi yoktur. Kemikler mineral yoğunluklarını kaybettiğinde ve zayıfladığında, hiç bir belirti göstermezler. Osteopeni belirtisi olarak yalnızca kemik kırıklarını kabul edebiliriz. Bunun dışında kemiklerin zayıfladığının hiç bir belirtisini tespit edemeyiz.

Osteopeni Tedavisi:

7035_kalsiyum-kemikerimesiOsteopeni tedavisinin amacı kemikleri çok daha ağır bir hastalık olan osteoporozdan (kemik erimesi) korumaktır. Bunun için genellikle düzenli ilaç tedavisi uygulanır. Bunun dışında tedavi sürecini hızlandırmak için hastaların kendi başlarına yapabileceği bir kaç şey daha vardır.

-Kalsiyum kemik sağlığını sürdürmek için çok önemlidir bu nedenle süt, yeşil sebzeler, meyveler gibi kalsiyum yönünden zengin besinleri beslenmeye dahil edilmelidir.

-Doktor tarafından tavsiye edilirse ek kalsiyum takviyeleri ve kalsiyumun emilimine yardımcı olacak D vitamini takviyeleri alınmalıdır.

-Kemikteki hasarın daha da ilerlemesini önlemek için sigara, alkol ve gazlı içeceklerin tüketimini bırakın.

-Kemik sağlığını iyileştirmenin başka bir yolu düzenli egzersizden geçer. Kardiyovasküler egzersizler ve fizyoterapi egzersizleri kemik gücünü yeniden kazanmak için iyi bir yoldur.

Osteopeninin Önlenmesi:

Yaklaşık 34 milyon Amerikalı onları kırıklara duyarlı hale getiren osteopeni hastalığına sahiptir. Bir kişide osteopeni gelişme ihtimali öncesinden tahmin edilebilir. Bir kişi büyüme yıllarında kalsiyumdan zengin besinleri yeterince tüketmemiş ise, ailesinde osteopeni öyküsü varsa, astım tedavisi için steroid veya başka ilaçlar kullanmış ise bu kişide hayatının ilerleyen dönemlerinde osteopeni gelişebilir. Ancak henüz genç yaştaki kişiler 30 yaşına gelmeden kemik sağlığını geliştirerek bu hastalığın gelişmesini önleyebilirler. Yeterli miktarda kalsiyum ve D vitamini alınması, sigara ve alkol tüketiminin bırakılması, düzenli egzersiz yapılması ve dengeli beslenme ile yaşamın daha sonraki aşamalarında osteopeni gelişmesi önlenebilir.

Popüler bir deyiş olan “hastalığın önlenmesi, tedavisinden kolaydır” sözü bu hastalık için normalden olduğundan çok daha önemlidir. Sağlıkla ilgili olan her şey gibi osteopenide de tanı ve tedavi için her zaman bir doktora danışmak çok önemlidir.

Kaynakça:
http://www.buzzle.com/articles/osteopenia-symptoms.html

Yazar:Tülay Arsoy

Bunları da beğenebilirsin

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku