Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Volümetrik Diyet

0 295

Volümetrik diyet, günlük tüketilen besin miktarına odaklanan bir diyet türüdür. Bu diyette temel prensip, kalorisi düşük olan besinlerden bol miktarda tüketilmesidir. Böylece, diyet yapan kişi hem toplamda daha az kalori alacak hem de diyet yapan insanların yaşadığı aç kalma ve engellenme hislerini yaşamamış olacaktır. Yapılan araştırmalara göre tokluk hissi, tüketilen besindeki kalori miktarından bağımsız olarak, tüketilen besinin miktarından kaynaklanmaktadır. Volümetrik diyet ilk olarak diyetisyen Barbara Rolls tarafından ortaya konulmuştur.

VVolümetrik Diyetolümetrik diyetlerde, sunulan diyet planları bol miktarda sulu ve kalorisi düşük besinlerden oluşmaktadır. Bol su içeren besinler, mideyi doldurmakta ve tokluk hissine sebebiyet vermektedir. Volümetrik diyet yapan kişiler, diyet kapsamında tüketilmesine izin verilen besinlerden bol miktarda tüketebildikleri için, bu diyetin yarıda bırakılma oranı diğer diyetlere nazaran oldukça düşüktür. Diyet planına uyulduğu müddetçe, haftada 400-900 gr. kadar zayıflamak mümkün olabilmektedir. Bu miktarda zayıflamayı diyete başlar başlamaz beklemek yanlış olacaktır. Diyetin önerdiği programa sıkı bir şekilde uymaya başladıktan birkaç hafta sonra öngörülen zayıflama oranları yakalanabilecektir.

Volümetrik diyet planında genellikle günlük 1600 kalorilik bir diyet planlaması yapılmaktadır. Diyette tatlı gibi şeylerin tamamen yasaklanması söz konusu değildir. Ancak tatlı tüketildiği durumda kalori hesabını buna göre güncellemek ve günlük alınması gereken kalori miktarını aşmamak gerekmektedir. Genellikle diyette günlük kalori miktarını aşmadan bolca tüketilebilecek aşağıdaki besinlere yer verilmektedir:

– Meyveler

– Sebzeler

– Tam tahıllar

– Baklagiller

– Yağsız et ve balık

DVolümetrik Diyetiyette çorba, salatalık gibi su bakımından zengin ancak kalorisi düşük yiyeceklere bolca yer verilmektedir. Böylece az kalori alarak tokluk hissi oluşması sağlanmaktadır. Diyetin bir diğer özelliği ise, tabakların dolu hazırlanmasıdır. Böylece öncelikle gözün doyması sağlanmaktadır. Volümetrik diyete başlayan kişilere, aynı zamanda günde yarım saat kadar yürüyüş tarzı hafif egzersizler yapmaları önerilmektedir.

Volümetrik diyetin artıları şu şekilde sıralanabilir:

– Volümetrik diyet, üzerinde birçok araştırma yapılmış ve sağlıklı şekilde kilo verilmesini sağlayan bir diyet türüdür.

– Volümetrik diyette, kişiler diyetin izin verdiği besin maddelerinden ağız tatlarına uygun olanları seçip yiyebildikleri için diyet esnek bir diyettir.

Diyetin en büyük zorluğu çalışan ve öğlenleri dışarıda yemek yiyen kişiler için olmaktadır. Bu kişilerin diyet listesine uygun yiyecekleri evlerinde hazırlaması ve yanlarında götürmesi gerekecektir. Dışarıda bulunan hazır gıdalar, diyetin konseptine uygun düşmediği için, bu tarz bir yöntem izlenmesi gerekmektedir.

Volümetrik diyet, yapılan araştırmalarla sağlıklı kilo vermeyi sağladığı ortaya konulmuş olan bir diyettir. Zayıflamak ve kilosunu korumak isteyen kişiler için uzun süre uygulanabilecek bir diyet türüdür. Diğer diyet türlerine göre uygulaması da çok daha kolay olan bir diyettir. Kilo vermek isteyen kişilerin volümetrik diyet seçeneğini de planlama yaparken mutlaka değerlendirmeleri faydalı olacaktır.

Kaynakça:
doctoroz.com/article/what-volumetrics-diet
healthline.com/health/volumetrics-diet#overview1
health.com/health/article/0,,20578539,00.html

Yazar:Mehmet Umut Pişken

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.