Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Enver Aysever Kimdir?

0 2.668

Enver Aysever 1971 senesinde İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Çocukluğunu genel olarak İstanbul’un Göztepe ve Erenköy semtlerinde geçiren Aysever’in bir tane de kız kardeşi vardır. Enver Aysever sosyolog olmasının ötesinde yazar ve televizyon program yapımcısıdır. Yaşamının bir dönemini politikaya ayıran Aysever’in tiyatroya olan ilgisi de bilinmektedir. Çeşitli üniversitelerde dersler vermiş ve vermeye devam etmektedir.

Tiyatro Kariyeri

7011_290820132vya2o6tevpi4ukmGöztepe Pansiyonlu İlkokulunu bitiren Enver Aysever, lise yıllarında tiyatroya ilgi duymuştur. 1992 senesi itibariyle Mimar Sinan Üniversitesi Sosyoloji bölümünde okumaya başlamıştır. Bu bölümden mezun olduktan sonra 10 yıl boyunca ve profesyonel olarak tumba çalmıştır. Yine 1992 senesinde “Durdurulmuş Zamanın Fotoğrafı” isimli oyununu kaleme almıştır. İlk yazdığı profesyonel oyun olan “Durdurulmuş Zamanın Fotoğrafı” adlı oyunu sahneye koyduğu gibi bu oyununda oyunculuk da yapmıştır. Daha sonra 1992 senesinde Tiyatro Çişenti’yi kuran Aysever “Renkler ve Günce”, “Yağmurla Gelen Yüzler”, “Ne Kadınlar Sevdim” gibi oyunların yanı sıra daha bir çok oyun yazmış ve bu oyunları sahnelemiştir.

Yazarlık Kariyeri

2003 yılında “Geç Kalmış Romantik” isimli öykü kitabıyla yazarlık kariyerini başlatan Enver Aysever, 2007 yılında “Bir An Bin Parça” adlı romanını yazmış ve kitabını piyasaya sürmüştür. Ardından 2008 yılında “Yaralısın Türkiye” isimli deneme türü eseriyle hayranlarıyla buluşmuştur. 2009 yılında yine deneme türü bir eserle yazın çalışmalarına devam eden Aysever, “Ayrıntıdaki Şeytan” kitabıyla edebiyat alanındaki istikrarını devam ettirmiştir. Çeşitli kitaplarla yazarlık kariyerini sürdüren Enver Aysever ağırlıklı olarak deneme türü ve roman türünü benimsemiştir. Ayrıca Varlık, Yazgıcılar vb gibi edebiyat dergilerinde yazılar yazmıştır. Finansal Forum Gazetesi’nde köşe yazarlığı yapmıştır. Daha sonra Cumhuriyet Gazetesi’nin Pazar Eki’nde de köşe yazarlığı yapan Aysever, Akşam Gazetesi’nde Pazar söyleşileri yaparak gazetelerdeki çalışmalarına bir yenisini daha eklemiştir. Bunların yanında Birgün Gazetesi’nde de köşe yazarlığı yaptığı bilinmektedir.

Politika Kariyeri

7011_indirSiyasi kişiliğiyle de bilinen Aysever, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun kendisine yaptığı davet üzerine bir süre aktif olarak siyasette boy göstermiştir.

Enver Aysever’in Bazı Kitapları

Geç Kalmış Romantik – (2003)
Bir An Bin Parça – (2007)
Yaralısın Türkiye – (2008)
Renkler Cumhuriyeti – (2009)
Ayrıntıdaki Şeytan – (2009)
Cumhuriyet’in İlk Son Yüz Yılı – (2011)
Yazgıcılar – (2012)
Nisan’a Mektuplar – (2012)
Edebiyat Ölmelidir – (2013)
Bu Roman O Kız Okusun Diye Yazıldı – (2014)

Yazar:Dorukan Çelik

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku