Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Dizartri Nedir?

0 196

DizartDizartri Nedir?ri, konuşma esnasında kullanılan kasların güçsüz olması veya tam olarak kontrol edilememesinden kaynaklanan bir tür konuşma bozukluğudur. Dizartri hastaları, konuşmada kullanılan kaslarındaki problemler sebebiyle, sözcükleri telaffuz ederken oldukça zorlanırlar ve bu sebeple konuşmaları yavaş veya anlaşılmaz olur. Dizartrinin anlama ile bir ilgisi yoktur, dolayısıyla dizartri hastaları konuşurken zorlanmalarına rağmen, karşılarındaki kişilerin konuşmalarını başka bir rahatsızlıkları yoksa rahatlıkla anlayabilirler.

Dizartri rahatsızlığı, genellikle beynin konuşmada kullanılan motor kasları yöneten bölümlerinde hasar oluşması sonucunda meydana gelmektedir. Parkinson, ALS, MS gibi bazı hastalıklar da dizartriye sebebiyet verebilmektedir. Beyin tümörleri, felç geçirilmesi, doğum öncesi anomaliler de bu rahatsızlığa neden olan diğer etmenlerden bazıları olarak sıralanabilir.

Dizartri tedavisi konuşma terapistleri tarafından gerçekleştirilmektedir. Tedavide genellikle konuşma kaslarının kontrolünün sağlanması adına değişik egzersizler verilmektedir. Hastalar bu egzersizler aracılığıyla, konuşmalarını daha anlaşılır hale getirebilmektedirler. Çok ileri olan vakalarda ise, hastaların bilgisayar gibi yardımcı araçlar kullanarak başkaları ile iletişim kurmaları sağlanabilmektedir.

Dizartri hastalığı tedavi edilmediğinde, hastalar başkalarıyla rahat iletişim kuramadıkları ve söyledikleri şeyler tam olarak anlaşılmadığı için sosyal problemler yaşayabilmektedirler. Bu durum zamanla, hastaların asosyalleşmesine ve bunun sonucunda da depresyon gibi bazı yeni problemlerin ortaya çıkmasına sebep olabilmektedir. Bu sebeple, dizartri hastalarının terapiler yardımıyla konuşmalarını anlaşılır hale getirmeye çalışmaları ve en kötü durumda da bilgisayar gibi yardımcı araçlar ile iletişim kurmaya çalışmaları önemlidir. Böylece dizartri hastaları en azından sosyal problemler yaşamaktan kurtulmuş olabileceklerdir.

Doğuştan olabildiği gibi ilerleyen yaşlarda da görülebilen dizartri hastalığı sebebiyle, konuşmamızda ani bir değişiklik hissetmemiz durumunda hemen bir uzman doktora gitmemiz faydalı olacaktır. Dizartri rahatsızlığı aslında daha ciddi başka rahatsızlıkların (Parkinson, ALS, MS, beyin tümörü gibi) bir sonucu olarak da ortaya çıkabilmektedir. Dizartri hastalığının altta yatan nedenlerinin tespiti oldukça önemlidir.

Kaynakça:
mayoclinic.org/diseases-conditions/dysarthria/basics/symptoms/con-20035008
en.wikipedia.org/wiki/Dysarthria

Yazar:Mehmet Umut Pişken

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku