Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Spor Yapmanın Faydaları ve Zararları

0 2.165

Spor yapmak beden ve ruh sağlığı için çok faydalıdır. Çocuklar çok küçük yaşlarından itibaren spora alıştırılmalıdır. Yetenekleri dahilinde en azından bir spor dalına yönlendirilerek sporu yaşam tarzı haline getirmeleri sağlanmalıdır. Spor yaşam tarzı haline geldiğinde daha sağlıklı olunmakla birlikte yaşam kalitesi de artar. Sporla sağlığın değeri daha çok anlaşılır ve beden daha aktif kullanılabilir. Vücut daha dinç olur. Zihni de dinç tutar.

Spor Yapmanın Faydaları

SSpor Yapmanın Faydaları ve Zararlarıpor yapmanın faydaları sağlık açısından değerlendirilmek istenirse öncelikle kalp için incelediğimizde kalp- damar dolaşımını geliştirir. Kalbin pompaladığı kanı artırır. Kalbin çalışma ritmini düzenler. Kalp rahatsızlıklarının oluşma riskini azaltır. Tansiyonu da kontrol altında tuttuğu gibi tansiyon riskini de azaltır. Sporla vücut sıcak kalır böylece de deride kan akışı artar. Kandaki yoğunlaşmayı azaltır. Oksijenin akciğerlerden kana geçmesini artırır. Baş ağrılarından kurtulma yollarındandır. Sıcaklığa ve tere vücut alışmış olur. Şeker hastaları da mutlaka spor yapmalıdır. Özellikle yemek yedikten sonra oturmamalı, hareket etmelidirler. Yoksa kandaki şeker yükselmeye, çarpıntıya sebep olur. Unutulmamalıdır ki herkesin yapabileceği en güzel ve en basit spor yürüyüştür. Günde en az yarım saat, 45 dakika yürümek çok faydalıdır. Hem vücut hareket etmiş olur hem de oksijen almış olur. Artık yüksek binaların kapladığı şehirlerde yürüyüş ve bisiklet yolları yapılmaktadır ki insanlar spor yapsın diye. Yine çeşitli yerlere, oyun parklarının yanına bazı spor aletleri yerleştirilerek insanlar spora özendirilmeye çalışılmaktadır. Spor kanser riskini azaltır, sigarayı bırakmaya yardımcı olur.

Sporun psikolojiye de çok büyük olumlu etkileri vardır. Stresten kurtarır, gereksiz düşüncelere yer bırakmaz, endişelerden korur. Depresyonun kolay atlatılmasını sağlar.

Hamileler de spor yapmalıdır. Böylece kabızlıktan, bel ağrılarından, mide yanmalarından korunmuş oldukları gibi doğum esnasının da kolay geçmesini sağlar. Bu yüzden özellikle günümüzde normal doğum yapmak isteyen anne adayları için özel spor salonları vardır. Zaten hamile bir bayanın kontrol dahilinde spor yapması gerekir. Aksi takdirde yanlış bir hareket bebeğe de kendisine de zarar verebilir.

Sporcular soğuktan çabuk etkilenmezler. Soğuk ortamlara daha çabuk adapte olurlar. Kilo için de spor çok önemlidir. Fazla kilo başlı başına problemdir. Tüm hastalıkların başında fazla kilo gelir. Bunun için boya orantılı olarak herkesin ideal bir kilosu vardır. Tam olamasa da aşağı- yukarı ideal kilo da olabilmek gerekir. Spor vücuttaki yağları yakar, şişmanlığa karşı korur. Fazla kalorilerin yakılmasını sağlar. Yine kiloyu korumayı ya da kilo vermeyi sağlar.

Spor Yapmanın Zararları

Spor çok yararlıdır fakat fazla spor yapmanın zararları vardır. Ağırlık egzersizleri abartılmamalıdır. 60’lı yaşlardan sonra dikkatli spor yapılmalıdır. Kalbe aşırı yüklenme olabilir. Yürüyüşün, koşunun limitleri belirlenmelidir. Yoksa kardan çok zarar getirebilir.

Yazar:Serpil Altunyay

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.