Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Oswald Avery Kimdir?

0 569

Oswald Avery Kimdir?Oswald Avery, 21 Ekim 1877 tarihinde Kanada‘nın Halifax kentinde dünyaya gelmiştir. Babası Joseph Francis Avery, annesi Elizabeth Crowdy’dir. İngiltere’den Kanada’ya göç etmişlerdir.

Baba Joseph vaftiz görevlerini yerine getirmekle sorumlu bir papazdır. Annesi ev hanımıdır. Tanrı’nın Kuzey Amerika çalışması için kendisine özel mesaj ilettiğini öne sürerek Kanada’ya göç etmişlerdir. Ailesi Oswald 10 yaşındayken ABD‘nin NewYork şehrine taşınmışlardır. Babası, şehrin Doğu bölgesinde kilisede papazlık görevini yapmaktaydı. Şehrin o dönemlerinde bulundukları bölge fakirliğin ve suç oranının yüksek olduğu bir bloktur. Oswald ve ağabeyi Ernest kendilerine verilen kilisede müzik çalma görevin gerçekleştirirlerdi. 12 yaşından itibaren Oswald ve Ernest Pazar günleri kilisedeki görevleri dışında da müzik çalıyorlardı.

Oswald çok yetenekli bir müzisyendi. Ulusal Müzik Konservatuvarı bursu kazandı fakat bu bursu nedeni bilinmeksizin hiç kullanmamıştır. Oswald, 15 yaşındayken önce kardeşi Ernest’in tüberkülozdan ölümü ardından babasının böbrek hastalığından ölümü kendisinde tam bir yıkıma yol açmıştır.

Oswald Avery Kimdir?Oswald Avery, 1893 yılında New York Male Gramer Okulu’ndan mezun olmuştur. Ardından Colgate Üniversitesi’ne kaydolmuştur. 1896 yılında New York’taki Colgate Üniversitesi’nde müzik kulübüne girmiştir. Burada tekrar müzikal yeteneği parlamış ve üniversite grubunun lideri olmuştur. Not ortalamasının 10 olduğu sistemde 9 not ortalaması gibi büyük bir başarı gerçekleştirerek sınavları geçmiştir. 1900 yılında beşeri bilim lisans derecesi ile üniversiteden mezun olmuştur. Fen derslerini ancak zorunlu olduğu için almıştır. Son yılında seçtiği dersler arasında Felsefe, İngiliz Edebiyatı, Politik Ekonomi, Toplulukta Konuşma ve Sanat Tarihi yer almıştır. 1900’lü yılların sonuna gelindiğinde, Avery’nin geleceği ile ilgili fikirleri şaşırtıcı bir şekilde değişmiştir. Kolombiya Üniversitesi Tıp Fakültesi Hekim ve Cerrahlar bölümüne kaydını yaptırarak herkesi şaşkına çevirmiştir.

Üniversitede birkaç istina dışında iyi notlar almayı başarmıştır. Dünyaca ünlü bir bakteriyolog olacak Oswald bakteriyoloji dersindeki en kötü notlarını bu dönemde almıştır. Oswald Avery, 1904 yılında üniversiteden mezun olup genel tıp uygulamasına girmiştir. İki yıl aile doktoru olarak çalıştıktan sonra Avery artık bu monotonluktan sıkılmıştır. Hastalarının çoğunun iyileştirilemeyen koşullardan ve o dönem çaresi bulunmayan hastalıklardan muzdarip olmaları, kendisini çaresiz hissetmesine neden olmuştur. Topluma yardımcı olabilecek en iyi yolun, mikroorganizmaların insanları öldürmesini durdurmanın yollarını bulması olduğu sonucuna varmıştır. Bu düşüncesiyle birlikte Mikrobiyolog olmaya karar vermiştir.

Oswald Avery Kimdir?Süt bakteriyolojisinde yarı zamanlı çalışarak yavaş yavaş bu alana geçiş yapmıştır. Avery’nin görevi, sütleri pastörize etmeden önce ve sonra sütteki bakterileri ölçmekti. 1907 yılında Avery, New York’un Brooklyn kentinde bulunan Hoagland Laboratuvarının asistan müdürlüğüne getirilmiştir. Orada, modern kimya ve bakteriyolojik yöntemler konusunda eğitim almıştır. Araştırma kariyerine, yoğurt gibi fermente süt ürünleri üzerine bir araştırma ile başlamıştır. İnsanlardaki zararlı bağırsak bakterilerini kontrol altına alma konusundaki rollerini araştırmıştır.

Oswald Avery, akademik dergilerde dokuz tane makale yayınlaması yapmıştır. 1913 yılında tüberkülozla ilgili bir yazı Rockefeller Enstitüsü müdürü Rufus Cole’un dikkatini çekmiştir. 1913 yılında Rockefeller Enstitüsü’nde bakteriyoloji uzmanı olmuştur. Kariyerinin geri kalanında Avery, araştırmasını pnömoni bakterileri üzerine yoğunlaştırmıştır. Amerika, 1917’de Birinci Dünya Savaşı’na girdiğinde Avery, ABD Ordusu Tıp Birliği’ne subay olarak katılmaya çalışmıştır. Bu talebi reddedilmiştir. Avery, 40 yaşında seçkin bir bakteriyoloji uzmanı olarak savaş sırasında aktif görevde bulunduğu için, Amerika vatandaşı olarak vatandaşlığa geçirilmiştir. 1944 yılında Avery, Mac Leod ve Mac Carty, çalışmalarını Experimental gazetesine yayınlamak üzere sunmuşlardır .

Oswald Avery Kimdir?DNA’nın genetik materyal olduğunu keşfetmişlerdir. Avery’nin çalışmaları 2. Dünya Savaşı’nın şiddetlendiği sırada bitirilmiştir. Avery, DNA çalışmaları basıldığında 66 yaşındaydı. 1953 yılına gelindiğinde, James Watson ve Francis Crick DNA’nın yapısını ve kopyalarını keşfetmiştir. Bilim adamları şimdi, DNA’nın canlı organizmalara cansız molekülleri bir araya getirmek için gerekli talimatları taşıdığını kesin olarak biliyorlar. Avery’ye Nobel Ödülü verilmemiştir. 1930’lu yıllarda yaptığı antijenler üzerindeki çalışmaya ve DNA çalışmaları için aday gösterildi fakat kazanamamıştır. 1945 yılında İngiliz Kraliyet Cemiyeti, Avery’ye prestijli Copley Madalyasını ve 1947’de Amerika’daki tıptaki büyük ödülü Lasker Ödülü’nü vermişlerdir.

1948’de 71 yaşındayken Avery, bazı aile hayatından zevk almak için Tennessee Nashville’e taşındı. Vanderbilt Üniversitesi’nde bakteriyoloji eğitimi alan küçük kardeşi Roy’un evinin yakınında büyük bir ev kiralamış ve burada yaşamıştır.

Oswald Theodore Avery, 20 Şubat 1955 tarihinde Nashville’de karaciğer kanserinden ölmüştür.

Yazar: Osman Uçar

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku