Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Georges Cuvier Kimdir?

1 490

Georges Cuvier Kimdir?Georges Cuvier, 23 Ağustos 1769 tarihinde Würtemberg Krallığı’ndaki Montbeliart şehrinde dünyaya gelmiştir. Günümüzde bu şehir Fransa sınırları içerisinde yer almaktadır.

Annesi Clémence Chatel, babası, İsviçre Ordusundan emekli teğmen olan Jean George Cuvier’dir. Georges Cuvier, fiziksel olarak zayıf ve sağlık problemleriyle dolu çocukluk dönemi geçirmiştir. Annesi, hem fiziksel hem de zihinsel olarak zenginleşmesini sağlamak için ona çok zaman ayırmıştır. Dört yaşındayken okumayı annesi öğretmiştir. İlkokulda Georges, Latince öğrenmiş ve 10 yaşında liseye başlamıştır. En sevdiği konu olan Latince, Yunanca, Coğrafya, Matematik ve Tarih derslerinde çok başarılı olmuştur. Ailesi, O’nun kilise sorumlusu olmasını istiyorlardı.

Bir gün amcasının evinde Georges, Louis Buffon’un Doğal Tarih adlı kitabını okumaya başlamıştır. Kitaptan esinlenerek, akademik bağlılığını Tarih’ten Doğal Geçmiş’e aktarmıştır. Georges 14 yaşındayken Kralın amcası Dük Charles tarafından saraya çağrılmıştır. Çizimleri çok beğenilmiştir. Georges’e, Stuttgart’taki Caroline Akademisi’nde eğitim alması için burs vereceğini söylemiştir. Georges, Stuttgart’a geldiğinde Almanca konuşamıyordu. Ancak bir yıl içinde akademi’nin açtığı Almanca dili yarışmasının ödülünü kazanmıştır.

Georges Cuvier Kimdir?Georges, pratikte her şeyi detaylı incelediği için devamlı okuyup araştırmıştırç Doğal tarihine olan ilgisi güçlü kalmış ve Carolus Linnaeus da dahil olmak üzere en seçkin uygulayıcılar tarafından kitaplar temin ediyordu. Ayrıca bitkiler toplayıp sürekli kuş, bitki ve böcek çizimleri yapmıştır. Caroline Üniversitesi’nin günlük rutinleri modern bir üniversitedeki öğrencilerin yaşadığı hayattan çok farklıdır. Akademi hayatı, öğrencilerine dayatılan askeri disipline sahiptir. Ancak, akademideki eğitim kalitesi de en üst düzeydedir. Caroline Üniversitesi’nde dört yılın sonunda Georges Cuvier, en iyi öğrencilerinden biri olarak başarıyla mezun olmuştur.

1788 yılında, Cuvier, Normandiya’daki Caen kasabasında öğretmen olarak çalışmaya başlamıştır. İki yıl içinde çağdaş canlıların iskeletlerini fosillerle karşılaştırmaya başlamıştır. Çağdaş hayvanların kemikleriyle benzerliklere dikkat ederek fosilleşmiş canlıların yapısı hakkında çok şey öğreneceğini fark etmiştir. Cuvier’in karşılaştırma çalışmaları ile ilgili açıklamaları Paris’e kadar yayılmıştır. Jardin des Plantes’in büyük botanik bahçelerindeki karşılaştırmalı anatomi başkanı Jean-Claude Mertrud, 1795 yılında Cuvier’a asistanı olarak görev vermiştir. Aynı yıl Cuvier, Fransız Bilimler Akademisine seçilmiştir. 1796 yılında çeşitli üniversitelerde ders vermeye başlamıştır.

Georges Cuvier’in ilk araştırma makalesi 1796 yılında Ulusal Enstitü’de okundu ve mamut kemiklerinin modern fillerinkinden farklı olduğunu belirtmiştir. Mamutların, Hint fillerinin ve Afrika fillerinin üç farklı türe ait olduğunu açıklamıştır. Bilim adamlarını, mamutların modern gözlerden gizlenemeyecek kadar büyük olması nedeniyle soyu tükenmiş olması gerektiğini ikna etmiştir. Bu bilimsel zaferi takiben Cuvier, “The Mammoth” lakabını almıştır. Ayrıca, fil ailesinin dördüncü ve soyu tükenmiş bir üyesini tespit etmiştir.

Georges Cuvier Kimdir?Georges Cuvier’ın şu akademik açıklaması bişim adamlarının dikkatini çekmiştir. “Bugün karşılaştırmalı anatomi öyle mükemmel bir noktaya ulaştı ki, tek bir kemiğin incelenmesinden sonra, genellikle sınıfı ve bazen de ait olduğu canlının cinsini bile belirleyebiliyor. Bunun nedeni, sayı, yön ve şeklin bir hayvanın vücudunun her bir bölümünü oluşturan kemikler, diğer tüm parçalara karşı daima gerekli bir ilişki içindedir; bu da bir noktaya kadar, bir başkasını herhangi birinden veya onun tersinden çıkarabilir.”

Parçaların korelasyon ilkesini 1800 yılında kullanarak Cuvier, bir fosili uçan bir sürüngen olarak tanımlayan ilk bilim adamı olmuştur. Cuvier’in fosiller üzerindeki gözlemleri, gezegenimizin zaman zaman ani şiddet olaylarına dayandığının teorisine yol açmıştır. Bu olayları devrimler olarak nitelendirmiştir. Cuvier’in en tanınmış eseri, ilk kez 1817 yılında yayınlanan Hayvan Krallığı’dır. Kitap, Cuvier’in fosiller ve canlı türleri hakkındaki kapsamlı bir özetidir ve 300’den fazla Cuvier’in kendi çizimlerini içermektedir. Cuvier, türlerin evrimleşmediğini savunmuştur. Ona göre hayvanlar, felaket olayları sırasında var olmuşlar ya da yok olmuşlardır.

Fosil olarak keşfedilen canlıların modern hayvanların kökeni olabileceği ihtimalini görmemiştir. Binlerce yıllık olduğu bilinen Eski Mısırlı mumyalanmış hayvanların modern hayvanlarla aynı olduğu gerekçesiyle türlerin sabitlendiğine inanmıştır. Cuvier, Napolyon Bonaparte’nın arkadaşı olmuş ve bu da bir takım önde gelen bilimsel rollere atanmasını sağlamıştır. 1819 yılında Cuvier, Fransa cemiyetine mensup bir üye oldu ve Baron ünvanını almıştır. Cuvier, Paris’teki Eyfel Kulesi’nde oyulmuş isimlerle onurlandırılan 72 Fransız mühendis, matematikçi ve bilim adamından biridir. Cuvier, 1803 yılında Madame Duvaucel ile evlenmiştir.

Georges Cuvier, 13 Mayıs 1832 tarihinde Fransa Paris’te kolera hastalığı sebebiyle 62 yaşındayken ölmüştür.

Yazar: Osman Uçar

Bunları da beğenebilirsin
1 yorum
  1. ayşe büşra diyor

    çok yardımcı oldunuz teşekkürler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku