Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Ouya Oyun Konsolu

0 342

3911_ouya2

Android işletim sistemi tabanına dayanarak üretilen ilk oyun konsolu olma özelliğini taşıyor. Bu konsolun üretiminde ki temeline inecek olursak, oyun endüstrisinin önde gelen isimlerinden “Julie Uhrman” isimli şahıs Ouya isimli bir konsolu projesi tasarlıyor. Fakat bu proje için bütçesi bulunmamaktadır. Bu proje için gerekli bütçe tam 950.000 USD’dir. Daha sonra girişimcilik sitesi olan Kickstarter’a başvuru yaparak projesi olan Ouya’yı insanlarla paylaşmıştır. Paylaşım sonrası inanılmaz bir hızla yatırımlar başlamış ve yaklaşık 1 aydan kısa süre sonunda 63.416 kişi ve kuruluş tarafından desteklenerek bu proje 9 milyon dolar gibi bir sermayeye sahip olmuş ve önemli oyun geliştiricileriyle ortak olmayı başarmıştır.

En önemli özelliği Adnroid’li ve ücretsiz oyun oynama deneyimi vadediyor olmasıdır. Televizyona bağlanarak kullanılan bu oyun konsolu OOO-yu şeklinde telafuz edilecektir. Ouya tam tamına 1 gb belleği, 8 gb depolama alanı ve tegra 3 işlemciye sahip olacağı bildirilmiş. bu özellik ise bir çok oyununda oynanmasında yeterli olacaktır.Ouya oyun konsolu 4 Haziranda 2013’de satışa sunulacaktı fakat cihazdaki taleplerin hepsinin karşılanması amacı ile tarih değişikliğine gidilerek 25 Haziran‘da satışa sunulacaktır.

Böyle güzel bir oyun konsolunun fiyatıda cazip şekilde piyasaya çıkıyor. Oyun kolu hariç 99 dolarlık fiyat ile yada 2 oyun kolu ile birlite 149,99 dolar gibi farklı seçenekleriyle bütün oyun severleri heyecan ile bekleyiş içerisinde sokmayı başarmıştır. Kim bilir belki önümüzdeki günlerde OUYA oyun salonlarını göreceğiz…

Kaynakça:
http://www.stuff.com.tr/2013/03/androidli-oyun-konsolu-ouya-geliyor.html

Yazar:Sercan ÇETİNEL

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.