Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Özhan Eren Kimdir?

0 571

7951_10Özhan Eren, 8 Mart 1959, İstanbul doğumludur. İlkokul eğitimi memleketi Amasya’da tamamlamıştır. Üniversite eğitimini Ankara’da yapmış ve Harita Mühendisi olmuştur. Mezun olduktan sonra Ankara ve çeşitli illerde mühendislik yapmıştır. Lise eğitimi alırken lise orkestrasında yer almış ve beste yapmaya başlamıştır. Daha sonra TRT repertuarına bu besteler kabul edilmiştir. Bestelerin dışında koro çalışmaları ve özel dersler vererek müzik yaşamına devam etmiştir.

Müziği hayatından çıkaramayan ünlü Sanatçı, İstanbul’ a taşınmış ve sinema filmi, belgesel, reklam müzikleri, televizyon dizilerine müzik yapmıştır. Beste çalışmalarına ara veren Özhan Eren bu dönemde bazı sanatçıların albüm çalışmalarında beste çalışmalarına tekrar başlamıştır.

Yazdığı besteler ile çok ilgi gören Özhan Eren, Kara Tren türküsü ile yurt içi ve yurt dışında sevilen bir sanatçı olmuştur. Bu türküden sonra çok fazla beste talebi alan Özhan Eren, kendi bestelerinin yer aldığı Güle Yazdım isimli bir albüm çıkarmıştır. Besteleri ile büyük ilgi toplayan Sanatçı, daha sonra üç solo albüm çıkarmıştır. Albümlerinde sadece kendi bestelerine yer vermiştir.

7951_82001 yılında Turnalara Tutun da Gel Adlı albümü piyasaya çıkarmıştır. 2003 yılında Sarıkamış harbini konu alan Sarıkamışlı Geçmiş Zaman isimli tematik müzik çalışmasını yapmıştır. 2005 yılında yine kendi bestelerinin yer aldığı Kime Sorsam isimli albümü çıkarmıştır. Bu albümde Sarıkamış türküsüne de yer vermiştir.

Sarıkamış türküsüne konu olan 1875 yılı ve 1915 yılları arasında halkın yaşadığı sorun ve trajik olaylara değinerek kaleme aldığı Sarıkamış’ a Giden Yol isimli kitabı 2005 yılında yayınlanmıştır. Kitabında Sarıkamış’ a ait halkın içinde yaşadığı trajik olayların arka planına değinilmiştir.

2011 yılında yapılan seçimlerde AK Parti reklam filminde yer alan Aynı isimli şarkının besteciliğini ve söz yazarlığını yaparak büyük beğeni toplamıştır.
Sanatçı Sarıkamış ile ilgili yazdığı kitap ile dönemin sıkıntılarını ve zorluğunu en açık dille dile getirmiştir. Besteleri ile de Sarıkamış’ a çokça değinmiştir.
Kendi bestelerini albüm çalışmaları ile Türk halkına sevdirmiş ve büyük övgüler almıştır. Başarılı bestekar beste çalışmalarına devam etmektedir.

Yazar:Ensar Türkoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku