Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Öztürk Serengil Kimdir?

0 392

2 Mayıs 1930 Artvin doğumlu olan Sanatçı, Türk sineması ve komedyeni olarak yaşamını sürdürmüştür. Lise eğitimine devam ederken 1949 yılında liseyi bırakıp İstanbul’a gelmiştir. 1953 yılı ile sanat yaşamına başlamıştır. Oynadığı ilk oyun Oğlum Edvard adlı oyundur. 1958 yılında Oda Tiyatrosu’nda yer almış 1959 yılında ise İstanbul Şehir Tiyatrosu’nda sahne almıştır.

7954_21950 yılların başında ressamlık da yapan Sanatçı, sinemada kötü adam rolü oynadıktan sonra argolu komedi türlerinde de başarı sağlamıştır. Birçok sinema filminde yer alan Öztürk Serengil 300’e yakın sinema filminde sahneye çıkmıştır. 1966 yılında sinema filmlerinde yer alarak aynı zamanda şovmenlik de yapmıştır.

Televizyon hayatına “Gülünüz Güldürünüz” adlı yarışma programı ile başlamıştır. Politik güldürü türünde kırk beş plak yaparak döneminin en çok sevilen sanatçısı olmuştur. Kendi yaşamı ile alakalı özeleştiride bulunduğu Yeşilçam’ ı Benden Sorun isimli bir de kitap yazmıştır.

Hayatında kendine özgü tarzı ve mizahi ile Türk halkının beğenisini kazanmıştır. Birçok sinema filminde yer alarak sanat dünyasının en çok sevilen sanatçılarından biri olmuştur.

Dört kez evlilik yapan Sanatçı, Seren Serengil’in babasıdır. Beyin ödemi sebebiyle iki kez ameliyat geçirmiştir ve felç olmuştur. Hayatının son yıllarında yürüyememiştir. Son günlerine doğru konuşmasını da kaybederek konuşamamıştır. 11 Ocak 1999 yılında solunum yetmezliğinden hastaneye kaldırılmış ve evinde vefat etmiştir. 68 yaşında vefat eden ünlü sanatçı Çengelköy Mezarlığına defnedilmiştir.

Sanatçı, sanat hayatı boyunca Türkçe’ye kattığı yeni kelimeler ve yaşam tarzı ile çok ilgi görmüştür. Bazı kesimler tarafından tepki görmüş olsa bile yine de sevilen bir sanatçı olmuştur. Oynadığı filmlerde ayrıca seslendirmeler yapmıştır.

Serengil Plak kurucusu olan Öztürk Serengil kendi plak şirketinden bir çok plak çıkartarak sanat konusunda her alanda başarılı olduğunu göstermiştir. Günümüzde hala sanatçının eserleri izlenmekte ve dinlenmektedir.

Kötü adam karakterinden çıkarak komedyenliğe geçen Öztürk Serengil, Türkiye’nin en ünlü komedyenlerinden biridir. Başarılı sanat hayatı boyunca kendine özgü tarzı her zaman dikkat çekmiş ve tercih edilen sanatçılardan biri olmuştur.

Yazar:Ensar Türkoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku