Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Paget Hastalığı (kemikte) Nedir?

0 307

Paget Hastalığı (kemikte) Nedir?Kemiklerde meydana gelen dokuda hasarlar ve parçalanma sonucunda, vücudun tekrar yine kemik yapmak için tepki vermesiyle meydana düzensiz yapıda bir kemik oluşması hastalığıdır. Kırılgan ve biçimsiz kemiklerin oluşması bu hastalığın sonuçlarından dolayı meydana gelmektedir. Hastalık küçük kemiklerde daha etkilidir. Çok çarpık yapıda fiziksel görünümü normal olmayan ve genelde kırılan kemikler oluşturmaktadır.

Hastalığın kendini belli eden belirtileri yoktur. Genelde hastalığın olduğu kemiklerde ağrı, yanma hissi, bacaklarda orantısız gelişmeler, baş ağrıları, duyma problemleridir. Kalıtsal özellik gösterebilen paget yaşlılarda sık görülmekte, az da olsa genç yetişkin insanlarında şikayetlerinin olduğu bir hastalıktır.

Paget Hastalığı (kemikte) Nedir?Tedavi öncesi hastalığın teşhisi için doktor,kan ve idrar tahlili yaparak kemikteki paget hastalığı yapan maddenin yoğunluğunu incelemeli, hastalıklı kemiğin ışın taramasını yapmalı, röntgen çekilmeli ve hastalığın durumuna göre kemikten örnek alınması gereklidir. Hastalığın meydana çıkışı genelde röntgen ve kan tahlili yaptıran insanlarda tesadüfen saptanmasıyla görülür. Uyluk kemiği, kafa tası ve omurga kemikleri bu hastalığın sık görüldüğü bölgelerdir. Hastalığın yanında görülen hastalıklar genelde ciddi problemler yaratmaz fakat kalp yetmezliği ve kemik tümörleri çok azda olsa görülmüş vakalardır.

Paget hastasının şikayetine göre tedavi uygulanır. Bu tedaviler durumun ciddiyetine bağlı olarak ilaç ve ya hormon tedavisi olmaktadır. İlaç ile düzeltilmeyen durumlar ameliyat gerektirebilmekte fakat pek uygulanmamaktadır. Kemikteki ağrıyı bastırabilmek için aspirin ve ağrı kesiciler kullanılmalı, daha ağır durumlarda kalsitonin hormonu verilmelidir.

Yazar: Sinan UZA

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.