Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Palm Yağı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

0 417

Palm Yağı Hakkında Bilinmesi GerekenlerHemen bütün kullandığımız kozmetik ve gıda maddelerinde ürün ambalajlarının arkasına baktığımızda palm yağı ibaresi gözümüze çarpmakta. Peki nedir bu palm yağı? Faydaları ve zararları nelerdir? Tropikal iklim de yetişen bu ağaç türünün bize çevreye verdiği zararlar ise çok fazla. İşte bilinmesi gereken her şey..
Palm yağı bir palmiye türü olan Elaeis Guineensis olarak bilinen, meyvelerinden elde edilen yağdır. Çok dayanıklı ve ucuz olmasından dolayı hemen her sektörün ürettiği gıda ve kozmetiklerde maliyeti düşürmek adına kullandıkları bu yağ sağlımızı hayli tehlikeye sokuyor. Çevreyi korumayı ilke edinmiş Greenpeace market raflarındaki ürünlerin %70’inde palm yağı ibaresini olduğunu söylüyor. Palmiye yağının kansere neden olduğunu söyleyen uzmanlar işlenmemiş haldeki yağın ağır kokusunu ve pempe kırmızı rengini değiştirmek için kimyasal maddelere maruz kaldığını ve 250 dereceden yüksek ısılarda paml yağının meydana geldiğini ileri sürüyor. Yüksek ısıya maruz kalan bu yağ ise bazı kanserojen ve atık maddelerin oluşmasına neden oluyor.

alm yağının oluşturmak için ağaçlara zarar veren bu üreticiler çevre kirliliğine ve erozyona sebep oluyorlar. Çevreciler ise palm yağı oluşturmak için ormanlardaki başka cins ağaçların söküyor ve yerine palm yağı üretmek adına palmiye diktiklerini söylüyorlar. Yapısı gereği çabuk yetişen palmiye ağaçlarının gıda ve kozmetik sektöründe kullanılması sağlımızı ciddi anlamda tehdit ediyor. Dünyayı koruma vakfı (WWF) saat başı 3 dönümlük bir arazinin palm yağı için tahrip edildiği raporunu verdi. Raporlara bakılacak olursa çok ciddi sayılara ulaşan bu çevre katliamını durdurmak pek mümkün görünmüyor

Palm Yağı Hakkında Bilinmesi GerekenlerHangi gıdalarda

palm yağı kullanır?

Yemekler için kullandığımız sıvı yağlarda, dondurmalarda, çikolatalarda, hazır gıdaların hemen hepsinde, ısıl işleme maruz kalmış şarküteri gıdalarında. Bisküviler, krakerler, hazır paketlenmiş ekmeklerde, sıvı deterjanlarda şampuanlarda özellikle kozmetik ürünlerinde sağlığımızı ciddi anlamda tehdit eden palm yağı kullanılıyor. Peki ne yapmalı? Cevap basit aldığımız ürünlerin içinde ne olduğunu dikkatle incelemeliyiz. Gerek gıda maddelerinde gerekse kozmetik dalında kullandığımız ürünlere dikkat etmeliyiz. Kullanıldığı maddenin pürüzsüz, parlak ve güzel göründüğü için basit bir aldatmayla hayatımızın merkezine kadar girmiş durumda olan bu zehrin üretimine ve yasaklanmasına dair bir çalışma başlanmıştır.

Palm Yağı Hakkında Bilinmesi GerekenlerPalm yağının zararları nelerdir?

Bilim adamları palm yağının insan üzerindeki zararları araştırılmış, içerik olarak doymuş yağlardan meydana gelen bu maddede kolesterol seviyesini arttırarak kalp krizi riskini maksimuma çıkarttığını gözlemlemiştir. Palm yağını tercih eden üreticiler sattıkları ürünlerin raf ömrünü uzattığını ve daha dayanıklı ve ucuz maliyetli olduğu için bunu tercih ettiklerini söylüyorlar. Sadece bünyemize değil tabiata da verdiği zararları düşünecek olursak geleceğimizi, sentetik sayılacak bir besin maddesi için çöpe atmış sayılırız. İnsan sağlığı açısından, kullanacağımız her ürünün içerik kısmını iyice incelemeli ve palm yağı ibaresi gördüğünüz bütün ürünlerden uzak durmalıyız.

Kaynakça:
http://www.haberturk.com/saglik/haber/1351369-palm-yaginin-zararlari-nelerdir
http://www.gazetevatan.com/palm-yagi-nedir-palm-yagi-hangi-urunlerde-ve-ne-amacla-kullanili-1028949-gundem/

Yazar:Merve Yılmaz

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku