Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

14 Mart Tıp Bayramı Nedir?

0 243

14 Mart Tıp Bayramı adından da anlaşılabildiği gibi sağlık sektörüyle iç içe olanların özellikle de doktorların bayramı olarak kabul edilmektedir.

Tıp Bayramı Nasıl Gelişmiştir?

6351_timthumb

İnsan sağlığının daha iyi koşullarda sağlık çerçevesi içerisinde devamlılığını sağlayan doktorlarımızın günü olan 14 Mart Tıp Bayramı, Osmanlı’da ilk kez 14 Mart 1827 yılında 2.Mahmut döneminde hekimbaşı olan Mustafa Behçet tarafından bir öneri olarak sunulmuştur.

Bu öneri neticesinde o zamanın hekimleri için bir cerrahhane tahsil edilmesi istenmiştir. Öneri kabul edildikten sonra Tulumbacıbaşı Tıphane-i Amire ve Cerrahhane-i Amire adı ile onay alarak Osmanlı Devleti’nde ilk olarak cerrahi müdahale eğitimi verilecek bir okul kurulmuştur.
Modern çağımızda ameliyathane olarak bilinen o zamanın cerrahhanesi büyük başarılara imza atmıştır. Uzun yıllar boyunca sadece Osmanlı’da Cerrahhane’nin 14 Mart, yani kuruluş yılından ibaret olmuştur.

Türkiye’de ilk tıp bayramı kutlamasına, 1919 yıllarında rastlanır. İşgal altında kalan İstanbul’u protesto eden Hikmet Boran ve arkadaşlarının öncülüğünde bir eylem başlatılmıştır. O günden bu güne 14 Mart günü, tıp bayramı olarak kutlanılmaktadır. Tıp bayramı kutlamaları 1929 ve 1937 yılları arasında 12 Mayıs tarihinde kutlansa da daha sonraları tekrar 14 Mart gününe çevrilmiştir.

14 Mart Tıp Bayramı Nasıl Kutlanır?

Hekim olmanın önem arz ettiği Osmanlı zamanlarında da hekimlere oldukça önem verilirdi ve saygı gösterilirdi. Geçmiş zamanlardan bu yana Hekim ya da Doktor olmak her şeyden evvel insan olmanın yanı sıra bilgi birikimiyle hastaları tedavi ederek sağlığına kavuşturmayı hedefler. İnsanlara yardımcı olmayı hedefleyen doktorluk mesleği büyük bir sorumluluk gerektirmektedir. Öyle ki birçok doktor mesleğini aşk ile yaparak bir hastanın iyileşmesiyle adeta bir iç huzur yaşamaktadır.

Tıp Bayramı tüm doktorların hak ettiği özel bir kutlamadır. 14 Mart haftası kapsamında tüm tıp camiası türlü etkinliklerle bir tıp bireyi olmanın gururunu yaşayarak tıbbın gelişimini takip ederler. Tıp konferansları yapılır. Doktorları iş ortamından biraz sıyıracak rahatlatıcı kültürel faaliyetler düzenlenilir. 14 Mart tıp bayramı tüm doktorlarımıza kutlu olsun.

Yazar:Ensar Türkoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.