Parçacık Hızlandırıcı 10 Eylülde Faaliyete Geçiyor

Avrupa Nükleer Araştırmalar Merkezi (CERN) yaptığı açıklamada şimdiye kadar inşa edilen en büyük parçacık hızlandırıcı olan Büyük Hadron Çarpıştırıcı’nın (LHC ” Large Hadron Collider) 10 Eylül 2008’de faaliyete geçeceğini belirtti.

İsviçre-Fransa sınırına yakın bir bölgede, 27 kilometrelik bir tünel içerisinde bulunan parçacık hızlandırıcı, ışınları, diğer parçacık hızlandırıcıların en büyüğünden 7 kat daha fazla enerjiye sahip ve 30 kat daha fazla yoğunlukta hızlandırabiliyor.

Bu dev hızlandırıcıyı harekete geçirmek de bir düğmeye basmak kadar kolay değil. Öncelikle makinenin 8 ana parçasının -271 dereceye kadar soğulması gerekiyor. Ardından, 1600 adet süper-iletken mıknatısın düzgün olarak çalıştırılması geliyor. Deneyler sırasında bütün bu parçaların senkronize bir şekilde işlemesi gerekiyor.
9 Ağustos’ta başlanacak testlerden sonra, 450 GeV enerjiye sahip ilk ışının 10 Eylül’de tünellerde dolaşması bekleniyor. Işının hızlandırıcıda başarıyla dolaşmasının ardından daha sonraki günlerde, 5000 GeV’lik iki ışının çarpıştırılması deneyi yapılabilecek.

Kaynak : Tubitak.gov.tr

Yorum: Oldukça büyük ve önemli bir proje olduğu aşikar. Umarız bunca çalışma boşa gitmez ve deney başarılı olur. Sonuçların da insanlık için yararlı olmasını ümit ediyoruz.

1 Yorumlar

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This div height required for enabling the sticky sidebar
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :